Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

65-ті роковини акції «Вісла»

Автор:

|

Квітень 19, 2012

|

Рубрика:

65-ті роковини  акції «Вісла»

Цьогоріч минає 65 років від депортації українців із їхніх корінних земель — Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя — на північно-західну територію Польщі. Ця насильна депортація, запланована ще у вересні 1944-го совєтським і польським урядами, мала на меті стерти з поверхні землі будь-які сліди перебування українців на тих теренах — післявоєнна Польща мала стати мононаціональною державою.

Як подають польські офіційні джерела, метою військової операції під кодовою назвою «Акція «Вісла» було знищити активні сотні Української повстанської армії (УПА), які в той час перебували на тих теренах, і позбавити їх місцевої підтримки. Насправді акція була заздалегідь продуманим планом, «щоби вирішити українське питання в Польщі раз і назавжди». Це переселення відбувалося силоміць трьома фазами: 1945-го й

1946-го до УРСР і остаточне, яке почалося 28 квітня 1947-го, — на понімецькі північно-західні терени Польщі. Загалом із рідних українських земель виселено 500 тис. українців.

Українці, незалежно від їх політичних поглядів і приналежності, були депортовані поспішними й часто насильницькими методами. Маючи лише дві години на пакування своїх речей, вони змушені були чекати на залізничних станціях протягом декількох днів, іноді тижнів, перш ніж їх було загнано (разом із худобою) у переповнені вантажні вагони й завезено в невідомість. Тих, хто чинив опір депортації або підозрювався в співпраці з УПА, було ізольовано в концтаборі Явожно в Польщі. Багато літніх людей померло дорогою через недоїдання й антисанітарію. Тих, хто пережив переїзд, оселили в спустошених селах, згідно з наказом «не більше п’яти родин у тій самій місцевості».

До 1956 року переселена українська громада не визнавалася польською владою, а тих із депортованих, які намагалися повернутися на свої споконвічні землі, заарештовували. Щойно після 1957 року декому з депортованих дозволили повернутися на батьківщину.

Український конґресовий комітет Америки

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply