Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

Звіт президента СКУ на Річних загальних зборах 12 вересня ц. р. у Мадриді

Автор:

|

Жовтень 15, 2015

|

Рубрика:

Звіт президента СКУ на Річних загальних зборах 12 вересня ц. р. у Мадриді
Евген Чолій

Евген Чолій

Високопреосвященний Владико Адріане! Всечеснійший отче! Почесні гості! Дорогі учасники Річних загальних зборів Світового конґресу українців (СКУ) у Мадриді! Мій детальний звіт як президента СКУ подано в Збірнику звітів СКУ за 2014-2015 рр., а в своєму виступі маю честь представити вам основну діяльність Світового конґресу українців за останній рік.
В усі часи багатомільйонну українську діаспору єднало та продовжує єднати величезне почуття любові до України як своєї духовної Батьківщини та прагнення бачити її незалежною, демократичною, українською, європейською та процвітаючою державою. Однак сьогодні в Україні йде справжня кривава війна, яку розв’язала Російська Федерація (РФ).
Здійснюючи відкриту збройну аґресію на Сході України та фінансуючи та спрямовуючи туди терористичні формування і зброю, РФ зухвало порушує загальновизнані міжнародні угоди, в т. ч. Хартію Організації Об’єднаних Націй (ООН), та основні свободи та права людини.
Від рук аґресора загинули тисячі українських захисників та ні в чому не винних мирних громадян. За останніми даними ООН, з 16 травня по 15 серпня ц. р. кількість жертв серед цивільного населення збільшилася більш ніж удвічі порівняно з трьома попередніми місяцями. Крім того, ООН зафіксувала випадки позасудових страт мирних жителів членами незаконних збройних формувань Донецька та Луганська «народні республіки».
Аби підтримати український народ у цій нерівній боротьбі, свою основну діяльність упродовж минулого року СКУ спрямував на захист незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України та людських прав українців від російської аґресії.
Користуючись нагодою, хочу надати велике признання всій мережі СКУ, включно з його структурами та складовими організаціями, добровольцями та жертводавцями, котрі самовіддано працювали на досягнення нашої спільної мети.
Своєрідним показником результативності цієї праці стала реакція російських владних структур, які в липні 2015-го внесли СКУ до попереднього «патріотичного стоп-листа небажаних організацій». Розуміючи реальність загрози російського імперіалізму українській державності, а відтак миру і стабільності в світі, торік СКУ ще більше активізував свою працю на міжнародному рівні.
Із вересня 2014-го я особисто представив позицію СКУ щодо цих питань високопосадовцям ООН, НАТО, Європейського Союзу (ЄС), Ради Європи й Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ), а також владним структурам Бельгії, Канади, Німеччини, Польщі, Великої Британії та США.
Під час цих зустрічей і в письмових зверненнях я від імені СКУ наголошував, що події на сході України є не виключно українською кризою, а кризою світового масштабу, та що, захищаючи свою територіальну цілісність, Україна захищає європейські цінності та зупиняє просування російського аґресора на Захід.
СКУ закликав міжнародних провідників зайняти чітку і недвозначну позицію щодо України та перейти до ефективніших дій, щоб захистити територіальну цілісність України та забезпечити мир і стабільність у світі.
Приємно зазначити, що своїми зусиллями та в співпраці з нашими складовими організаціями та партнерами СКУ долучився: до схвалення в грудні 2014 року в США Акту на підтримку свободи України, що дозволяє оборонну військову допомогу Україні; до схвалення Резолюції Європейського парламенту від 15 січня 2015-го щодо ситуації в Україні, в якій ідеться про підтримку України в захисті незалежності та суверенітету, проведенні реформ і ратифікації Угоди про асоціацію між ЄС та Україною і до затвердження виконавчою радою ЮНЕСКО у квітні 2015 року резолюції «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим» (АРК) і підтвердження статусу АРК як невід’ємної частини України.
Принагідно хочу висловити признання Українському конґресовому комітету Америки (УККА) на чолі з президентом Тамарою Ґалло-Олексій за активне й успішне провідництво у сприянні схваленню Акту на підтримку свободи України 2014-го.
СКУ також неодноразово рішуче закликав міжнародну спільноту захистити права викрадених із української території та незаконно ув’язнених у РФ українських патріотів, котрі потерпають від показових судів і цинічних вироків. Це перш за все стосується депутата Верховної Ради України (ВРУ) та делегата до Парламенсткої асамблеї ради Європи (ПАРЄ) Надії Савченко та режисера Олега Сенцова.
Виявом єдності світової української діаспори проти грубого порушення РФ людських прав стали численні протестні акції на підтримку Надії Савченко й інших політичних в’язнів, що пройшли в різних частинах світу, в т. ч. й на заклики СКУ та його складової організації — Світової федерації українських жіночих організацій.
Крім цього, я зустрівся з проводом правозахисної організації «Просування прав людини» й її програми «Рух», яка допомагає потерпілим від авторитарних режимів і порушень людських прав і свобод, поєднуючи їх із фахівцями, котрі готові надати допомогу добровільно. У рамках домовленості з цією правозахисною організацією СКУ поширив серед своєї мережі інформацію про онлайн-платформу «Рух» і подав на неї лінк на своєму веб-сайті.
Під час зустрічей із міжнародними високопосадовцями я від імені СКУ також наголошував на необхідності об’єднати зусилля міжнародного співтовариства у боротьбі з російською дезінформацією, що спрямована перш за все на те, щоб дискредитувати Україну й економічно знищити її як державу, а після цього повернути в зону російського впливу. Водночас я відзначав, що така дезінформація спрямована проти західних принципів і цінностей та має на меті розколоти західне суспільство. У ході зустрічей я заявив про готовність СКУ до співпраці з європейськими інституціями в цьому питанні.
Щоб донести правду про події в Україні до якнайбільшого кола людей, СКУ вже співпрацює з українськими засобами масової інформації, зокрема з «5-м каналом», Українським кризовим медіа-центром, телеканалом «Еспресо TV» і телеканалом ТВІ, та поширює серед своєї мережі матеріали інформаційно-аналітичного центру Укрінформ «Єдина країна». Також під час першого круглого столу наших зборів у Мадриді ми обговорили, як краще координувати боротьбу з російською дезінформацією.
Рік тому, 18 вересня 2014 року, СКУ підписав Меморандум про угоду з аналітичним центром «Атлантична рада» в імплементації проекту «Ініціатива Україна в Європі», який спрямований на підтримку міжнародним співтовариством незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (у т. ч. й Криму) й її євроатлантичної інтеграції.
Мені сьогодні приємно зазначити, що у рамках цього проекту Атлантична рада підготувала й оприлюднила два дуже цінні розширені звіти, які на основі конкретних фактів викривають імперіалістські дії РФ. Перший звіт «Порушення людських прав у окупованому Росією Криму» подає хроніку тривожних порушень людських прав у Криму з часу його незаконної окупації РФ й інформує про ефективність російської пропаганди, яка приховує вражаючу реальність в АРК. Аби привернути увагу до цього звіту, СКУ через своє Представництво в Україні поширив його серед дипломатичних представництв країн світу та широкої громадськості. Також СКУ організував переклад звіту українською мовою для розповсюдження в україномовному середовищі.
Другий звіт «Ховаючись на виду: Війна Путіна в Україні» викриває безпосередню присутність армії РФ в Україні на основі супутникових даних і відкритих джерел. У липні ц. р. у Вроцлаві (Польща), під час прем’єри цього звіту на європейських теренах, я від імені СКУ підписав документ про підтримку його загальних висновків. Користуючись нагодою, дякую Павлу Ґроду за співголовування в Комітеті співпраці між СКУ й Атлантичною Радою.
СКУ також співпрацював із міжнародним співтовариством на високих міжнародних зібраннях, включно з моїми виступами під час круглого стола Фонду плану Маршалла «Німеччина-США» в Берліні, круглого стола в приміщенні Німецького парламентського товариства у Бундестазі та Вроцлавського глобального форуму.
Я також узяв участь у засіданні 69-ої сесії Генеральної асамблеї ООН у Нью-Йорку в вересні 2014-го, під час якого в дебатах виступив Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України, та в жовтні 2014 року — у засіданні Ради безпеки ООН щодо ситуації в Україні. Для посилення своєї праці на теренах ЄС, у серпні 2015 року СКУ призначив представника СКУ зі зв’язків із ЄС, яким є присутня тут Марина Ярошевич.
Ще одним чинником у підтримці актуальних українських питань, зокрема на міжнародному рівні, є тісний зв’язок СКУ з Україною. З цією метою 28 серпня 2014-го я разом із прем’єр-міністром України підписав Меморандум про співпрацю між Світовим конґресом українців і Кабінетом міністрів України.
Цей важливий у формуванні взаємин СКУ з владними структурами України документ спрямований на посилення взаємодії Української держави зі закордонними українцями, захист людських, громадянських і національних прав українців у світі, утвердження незалежності та суверенітету України, забезпечення її територіальної цілісності, сприяння демократичному процесу в Україні й її євроінтеграційним і євроатлантичним прагненням.
Аби виробити ефективні шляхи співпраці у рамках підписаного Меморандуму, впродовж року Провід СКУ мав офіційні та робочі зустрічі з найвищими особами держави — Президентом Петром Порошенком, прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, головою ВРУ Володимиром Гройсманом, із міністрами України, секретарем Ради національної безпеки й оборони Олександром Турчиновим, головою Служби безпеки України Василем Грицаком, головами і членами комітетів ВРУ.
Відтак СКУ розгорнув співпрацю з різними міністерствами України у підготовці конкретних планів дій, один із яких я в червні ц. р. підписав із Міністерством закордонних справ України. Цей план дій зокрема передбачає співпрацю в поглибленні співпраці України з країнами перебування закордонних українців, у поширенні правдивої інформації про Україну й у наданні Україні допомоги з боку міжнародного співтовариства, зокрема в започаткуванні та реалізації гуманітарних проектів і визволенні українських політв’язнів у РФ.
Також у рамках співпраці з владними структурами України Провід СКУ взяв участь у державних заходах Канади, США й Австралії з нагоди офіційних візитів до цих держав Президента України.
Важливу роль у посиленні таких зв’язків відіграє Представництво СКУ в Україні, яке ми відкрили звітного року в Києві. Це стало одним із наших значних здобутків за минулий рік. Основною місією Представництва СКУ в Україні є зміцнення зв’язків між Україною, українською діаспорою і міжнародною спільнотою в питаннях безпеки, євроінтеграції та демократизації України.
Директором Представництва СКУ в Україні є Сергій Касянчук, котрого я представив владним структурам України у перші дні його праці в лютому ц. р. За цей час Представництво СКУ в Україні налагодило дуже добрі робочі стосунки з адміністрацією Президента України, урядом, парламентом і широким колом українських і міжнародних організацій, науковими й освітніми закладами та з провідними аналітичними центрами.
Разом із діяльністю з втілення в життя Меморандуму про співпрацю між СКУ та Кабінетом міністрів України, Представництво СКУ в Україні сприяло зустрічам Проводу СКУ та проводів його складових організацій із главами українських Церков, високопосадовцями України та керівниками ключових міністерств і департаментів.
Крім цього, зміцнилася співпраця СКУ з представниками громадянського суспільства, волонтерськими організаціями та засобами масової інформації України. Директор Представництва СКУ є членом цільової команди Програми популяризації України у світі, створеної в адміністрації Президента України, та заступником голови Громадської ради Комітету у закордонних справах ВРУ. Щиро дякую Представництву СКУ в Україні за таку успішну працю, а зокрема п. Касянчуку за вмілий і професійний провід Представництва.
Крім Представництва СКУ, на терені України діє добре відомий вам проект СКУ «Захист патріотів», який ініціювала та від початку заснування в травні 2014-го очолила Уляна Супрун, директор із гуманітарних ініціатив СКУ.
Метою цього проекту є зберегти життя українських воїнів-захисників під час бойових дій в Антитерористичній операції, а саме — навчити їх надавати першу медичну допомогу та забезпечити покращеними аптечками першої допомоги натовського зразка. Вартість кожної такої аптечки становить 100 USD.
Такі аптечки зараз уже отримали понад 19,000 українських захисників, а курс бійця-рятувальника у рамках цього проекту пройшли більше 24,000 українських воїнів, зокрема зі Збройних сил, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Управління державної охорони, Державної прикордонної служби та добровольчих батальйонів України, а також курсанти вищих військових навчальних закладів.
На наш заклик підтримати цей вартісний проект відгукнулися численні українці й українські організації в усьому світі, а уряд Канади навіть призначив спеціальний пакет допомоги, в рамках якого вже передав 1,600 індивідуальних аптечок натовського зразка. Це — справді та реальна допомога, яка зберегла життя тисячам українських захисників, та якої очікує від нас Україна в такий скрутний для неї час.
Ще одним успіхом у цій галузі стала Перша міжнародна конференція на тему розвитку тактичної медицини в Україні, яка в січні ц. р. успішно пройшла в Києві за участі понад 450 осіб із різних країн світу. Також хочу відзначити й іншу працю гуманітарної ініціативи СКУ. Це — тренінги і семінари на тему психологічної допомоги, забезпечення медикаментами, медичним обладнанням, одягом і спорядженням для захисників України; організація приїзду в Україну західних медиків для проведення операцій і підвищення кваліфікації українських медиків на Заході.
Від імені СКУ висловлюю велику вдячність за віддану працю д-ру Супрун та її чоловіку Марку, команді «Захисту патріотів» і лікарям, інструкторам, численним добровольцям і всім жерводавцям та інституціям в Україні й за її межами, які сприяли успішній діяльності Гуманітарної ініціативи та проекту СКУ «Захист патріотів».
Як і в попередні роки, СКУ активно долучився до зміцнення процесу демократизації України, спрямувавши на парламентські вибори в Україні у жовтні 2014-го Міжнародну спостережну місію із 227 спостерігачів із 19 країн світу. Ця місія була третьою за величиною міжнародною спостережною місією, вона співпрацювала зі спостережною місією нашої складової організації — УККА, внаслідок чого спільна група спостерігачів становила більш ніж 330 осіб. Віддаю визнання всім нашим спостерігачам і Петру Штику, голові місії та третьому заступнику президента СКУ, а також Олені Кошарній, головному спостерігачу та заступнику президента СКУ, котра зокрема очолила групу спостерігачів на Донбасі. Водночас дякую Тамарі Ґалло-Олексій за успішну спостережну місію в Україні.
Для спільного просування інтересів України та українського народу в світі СКУ встановив і підтримував зв’язки з Всесвітнім єврейським конґресом, Світовим конґресом кримських татар та Асоціацією єврейських організацій і громад України, з провідниками яких СКУ підготував заяву до першої річниці нелегальної окупації Росією АРК.
СКУ також сприяв зустрічам у Нью-Йорку Йосифа Зісельса, заступника президента Всесвітнього єврейського конґресу з п. Ґалло-Олексій та Девідом Гаррісом, аиконавчим директором Американського єврейського комітету. Це, своєю чергою, призвело до підписання провідниками 13 великих етнічних діаспор, громадян США, спільного листа до президента США Барака Обами зі закликом посилити підтримку України. Цей лист започаткував Український конґресовий комітет Америки.
Ще одним важливим напрямком роботи СКУ є консолідація світового українства навколо загальнонаціональних питань. Як ви пригадуєте, для ефективнішої співпраці українських громад на минулорічних зборах ми створили Координаційний комітет підтримки України на чолі з Павлом Ґродом, моїм заступником і президентом Конґресу українців Канади.
Отже, крім традиційних шляхів, через посередництво цього комітету СКУ проводить щомісячні телеконференції з провідниками українських громад із різних країн. Це дає можливість обговорювати важливі та нагальні справи, що стосуються гуманітарної допомоги, поширення інформації, просування українських інтересів перед урядами західних країн, українського шкільництва в діаспорі та співпраці з волонтерськими й урядовими структурами в Україні.
Також, аби посилити зв’язки між СКУ та його складовими організаціями, впродовж минулого року я здійснив подорожі й обговорив стратегію співпраці з українцями семи держав світу — Арґентини, Бельгії, Великої Британії, Канади, Німеччини, Польщі та США.
Такі мандрівки я здійснював, аби долучитися до відзначення важливих подій у житті наших громад, якими за минулий період зокрема стали 90-ліття Українського культурного товариства «Просвіта» в Арґентині, 75-ліття УККА, 70-ліття Союзу українців у Великій Британії та встановлення пам’ятника жертвам Голодомору в Манiтoбі (Канада). Користуючись нагодою, вітаю з 25-літнім ювілеєм Союз українців Румунії.
Крім цього, я хочу, щоб ми разом привітали з десятилітнім ювілеєм нашу складову організацію та господаря наших Річних загальних зборів — асоціацію «Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців» і всю українську діаспору Іспанії, яка наступного року буде відзначати своє 70-ліття.
Завершуючи свій звіт, щиро дякую всім членам Екзекутивного комітету і Ради директорів СКУ, головам рад і комісій СКУ, голові та всім членам Світової комісії з відзначення 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка, членам персоналу СКУ та жертводавцям на потреби СКУ.
Із твердою вірою у вільне і мирне майбутнє України хочу закінчити виступ цьогорічним гаслом СКУ з поезії Василя Симоненка: «Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!». І в тому щасти нам Боже! Слава Україні!
Евген Чолій, президент Світового конґресу українців

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply