Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Як поєднати українців і поляків?

Автор:

|

Грудень 29, 2011

|

Рубрика:

Як поєднати українців і поляків?

Учасники Українсько-польського форуму партнерства, що відбувся 20—21 грудня у Варшаві, звернулися до парламентів двох держав із пропозицією щодо прийняття спільної ухвали про встановлення Дня пам’яті та поєднання українців і поляків. Робота форуму складалася з трьох засідань: «Місце та роль України й Польщі в Європі ХХІ ст.», «Економіки України та Польщі, їхній взаємний вплив, проблеми, шанси й перспективи», «Співпраця України та Польщі у сфері культури, науки, освіти й виховання молоді».

Під час форуму, окрім євроінтеґраційної й економічної складових, було обговорене питання українсько-польського поєднання та примирення, підтримки розширення українсько-польських освітніх проектів, молодіжних, наукових і студентських обмінів, питання візової політики, кордону, а також забезпечення культурно-освітніх і релігійних потреб національних меншин.

За підсумками форуму було прийняте спільне звернення співголів, у якому, зокрема, підкреслено: «Ми поділяємо глибокий жаль і висловлюємо співчуття родинам усіх невинних жертв трагічних подій на Волині та в інших місцях, де дійшло до трагедії у важкі 40-ві рр. минулого століття. Водночас, висловлюємо стурбованість спробами окремих політиків ініціювати ухвалення односторонніх тенденційних документів, які можуть мати неґативний вплив на українсько-польські відносини. Думаючи про прийдешні покоління й забезпечення миру, добробуту та стабільності в Європі, співголови форуму звертаються до парламентів двох держав із пропозицією щодо прийняття спільної ухвали про встановлення Дня пам’яті та поєднання українців і поляків».

Найцікавішими й контраверсійними видалися гуманітарні студії, у яких узяли участь такі відомі українські учені й інтелектуали, як Мирослав Попович, академік Національної академії наук України (НАНУ), директор Інституту філософії ім. Г. Сковороди, та Микола Жулинський, академік НАНУ, директор Інституту літератури імені Т. Шевченка. Із польського боку взяли участь відомі політики й інтелектуали: Адам-Даніел Ротфельд, колишній міністр закордонних справ Республіки Польща; Адольф Южвенко, директор Музею імені Оссолінських; Хуберт Лашкевич, директор Католицького університету в Любліні; професори Здіслав Найдер і Ян Аксер.

Зокрема, на форумі зазначалося, що оскільки насуваються дві річниці трагічних подій: депортаційної акції «Вісла» 1947 року (квітень 2012 року) і Волинських подій 1943—1944 рр. (липень 2013-го), дуже важливо не дати активістам праворадикальних рухів по обидва боки кордону політизувати ці гіркі сторінки нашої спільної історії.

 Іван Заторський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply