Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

Україна не використовує потенціалу діаспори

Автор:

|

Грудень 22, 2011

|

Рубрика:

Україна  не використовує потенціалу діаспори

У Національному університеті (НУ) «Львівська політехніка» 12 грудня відбулася презентація діяльності Міжреґіональної громадської організації «Наукове товариство україністів імені Т. Шевченка». Зустріч проходила в межах проекту «Відкриймо для України українську діаспору».

Більш детально про захід розповіла його організатор Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків із діаспорою: «Сьогодні ми будемо говорити про життя тих 3 млн українців, які мешкають зараз на території Російської Федерації (РФ). Наш інститут присутній там, де є найбільша потреба в співпраці. Тому ми обрали роботу зі східною діаспорою, що утворилася після розпаду радянської імперії, — роботу з українцями Росії. Є кілька факторів, які впливають на діяльність українців у РФ: звісно, це — політика країни проживання, а також політика країни походження, активність громади, роль особи тощо. Також за підтримки Львівської міської ради Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків із діаспорою започаткував проект української освіти у Росії».

Українська діаспора у РФ активно діє задля популяризації України в найрізноманітніших її проявах — мистецькому, науковому, діловому — у країні свого проживання. Науковці з різних реґіонів РФ об’єдналися, щоби спільно працювати над українознавчими дослідженнями, ініціювати створення спільних українсько-російських дослідницьких робочих груп, проводити інтернет-конференції та наукові експедиції.

Також учасниками презентації були: Василь Бабенко, директор Уфимського філіалу Московського державного гуманітарного університету імені М. Шолохова, голова Міжреґіональної громадської організації «Наукове товариство україністів імені Т. Шевченка», член президії Української всесвітньої координаційної ради; Тарас Дудко, керівник українського національного руху у РФ, академік Російської академії педагогічних наук, директор наркологічної клініки в м. Москві, доктор медичних наук, заступник голови Української все­світньої координаційної ради; Денис Чернієнко, заступник голови Міжреґіональної громадської організації «Наукове товариство україністів імені Т. Шевченка», заступник голови громадської організації українців Удмуртії «Громада».

Зокрема, пан Дудко, племінник Олександра Довженка, попри насичену професійну діяльність знаходить час і можливості займатися в Росії українськими справами: «Ми просуваємо українську ідею. Серед пріоритетів — ґрунтовна відбудова культури. Але, на жаль, у РФ немає навіть якісної української освіти. В Україні ж, навпаки, російську вивчають дуже багато. Попри це ми все одно повинні йти до національної мети, об’єднувати сили та вірити, що відстоїмо своє, рідне!»

Важливість і актуальність зустрічі підкреслив Юрій Рашкевич, проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків НУ «Львівська політехніка»: «Наш обов’язок — привітати в гостях тих діячів, завдяки яким куточки нашої України створюються на інших територіях. Львівська політехніка є сучасним університетом, що позиціонує себе і як центр духовного розвитку, освітньої діяльності, виховання молоді. Тож ми щиро підтримуємо створення Міжреґіональної громадської організації «Наукове товариство україністів імені Т. Шевченка» та всіляко допомагатимемо в її суспільно необхідній діяльності».

Презентація Міжреґіональної громадської організації «Наукове товариство україністів імені Т. Шевченка» пройшла за участі народного чоловічого хору «Орфей» НУ «Львівська політехніка».

Загалом, на території РФ проживає найбільша українська діаспора у світі — майже 3 млн людей. Однак слід сказати, що в міжпереписний період близько 1,5 млн осіб фактично перестали ідентифікувати себе з Україною, заявила пані Ключковська, зазначивши, що українська діаспора у РФ має величезний потенціал. «Майже 36 % людей із вищою й неповною вищою освітою, 40 % — зі середньою освітою. Серед українців є й керівники підприємств. Й Україна як держава не користає належним чином із цього величезного потенціалу, на відміну від інших країн, які дуже активно використовують свої діаспори. У тому числі РФ, котра вкладає величезні кошти для підтримки своїх співвітчизників за кордоном, має розвинені й добре фінансовані програми. У тому числі, благодійний фонд «Русский мир», який охоплює фактично всі куточки планети», — сказала Ірина Ключковська. Вона повідомила також, що Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків із діаспорою впродовж кількох років активно співпрацює з українцями РФ, бо після розвалу СРСР там почалися активні процеси структурування українських громад. Нині їх є дуже багато, й основна сфера їхньої діяльності — це культура.

 Андрій Підкуймуха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply