Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Україна напередодні вирішальних виборів

Автор:

|

Жовтень 04, 2012

|

Рубрика:

Україна напередодні вирішальних виборів

Після літньої перерви в НТШ-А 15 вересня ц. р. розпочався черговий щорічний цикл доповідей і тематичних програм для громади. «Україна напередодні вирішальних виборів-2012» — таку назву мав «круглий стіл», у якому взяли участь президент НТШ-А, професор Гарвардського університету д-р Григорій Грабович, Постійний представник (2001—2006) України в ООН, викладач Колумбійського університету посол Валерій Кучинський, доцент Києво-Могилянської академії, фулбрайтівський стипендіат, дослідник Центру В. Вілсона при Кеннанівському інституті Михайло Мінаков і професор Ратґерського університету (Нью-Джерзі) д-р Олександр Мотиль.

Представивши присутнім учасників «круглого столу», модератор програми Григорій Грабович зазначив, що його особисті оцінки передвиборного становища в Україні тісно пов’язані зі спостереженнями та враженнями від останніх подорожей до країни. У суспільстві, особливо серед інтелігенції, ширяться апатія та зневіра, що, на думку доповідача, не відповідає реальним перспективам українців на майбутнє. «Суспільство повинно перейти через нові виклики, адже нинішнє велике випробовування готує нас до перелому й оновлення», — наголосив д-р Грабович.

Усупереч заявам песимістів, політичний процес в Україні розвивається досить динамічно та характеризується значною активністю великої кількості громадян. Особливо помітним це буває під час демонстрацій і протестів проти контраверсійних рішень влади, таких як унесення змін до Податкового кодексу, перегляд мовного законодавства тощо. У суспільстві акумулюється енерґія спротиву, і вона обов’язково виявить себе у недалекому майбутньому — цією думкою Григорій Грабович розпочав дискусію.

Доцент Києво-Могилянської академії Михайло Мінаков навів головні причини, завдяки яким Партія реґіонів (ПР), очевидно, «переможе» на парламентських виборах восени цього року. За його словами, президент України збереже контроль над Верховною Радою (ВРУ), а інтриґа виборів — лише в тому, чи буде в глави держави конституційна більшість у новому парламенті. Доповідач зробив порівняльний аналіз соціологічних опитувань, проведених в Україні від початку 2012го. Ще навесні рейтинґ ПР упав до рекордно низького рівня — 10—15 %, і її керівництво змушене було вдатися до надзвичайних заходів, спрямованих на збільшення підтримки своєї партії виборцями східних і південних областей України. У цьому найважливішу роль зіграв протягнутий через ВРУ закон, завдяки якому російська мова стала в цих реґіонах де-факто офіційною. Як наслідок, електоральним менеджерам керівної партії вдалося підняти підтримку ПР у вересні.

На думку п. Мінакова, ці вибори приведуть до парламенту чимало депутатів нового покоління. Щоправда, сам принцип «фільтрування» людей у владі залишиться таким самим: родинні зв’язки, спільний бізнес і участь у спільних правопорушеннях. Марно чекати на те, що нове покоління депутатів покращить якість української політики. Також Михайло Мінаков виділив головні риси передвиборного процесу в Україні, що має всі ознаки «фасадної, керованої демократії». Зокрема, він зупинився на фактах значного погіршення ситуації зі свободою й непідцензурністю засобів масової інформації (ЗМІ). Уже зараз помітно, що опозиція має значно менше доступу до ЗМІ, а незалежний аналіз подій на загальнонаціональних телевізійних каналах відсутній.

За словами п. Мінакова, становище ЗМІ все більше нагадує ситуацію 2004 року. Це скликання ВРУ буде ухвалювати нову версію Конституції. Від виборів залежатиме те, наскільки сильно нова Конституція втілюватиме авторитарні тенденції сучасності. І хоч очікувати на демократичні зміни в Україні від цього скликання не варто, від нього залежатиме глибина авторитарності реформованої української держави. Такого висновку дійшов доповідач.

Усім зрозуміло, що ПР оголосить себе переможцем парламентських виборів 28 жовтня, розпочав свій виступ Олександр Мотиль. Утім, усі про це знали вже давно, бо ПР ніколи не була й ніколи не буде готова віддати владу демократичним шляхом. Єдине запитання стосується того, наскільки ПР буде змушена фальсифікувати висліди виборів: багато чи дуже багато, зазначив промовець. Він також додав, що, оскільки багато українців, імовірно, не братимуть участі у виборах — чи то через апатію, чи то через надмірно критичне ставлення до опозиції — рівень фальсифікацій, мабуть, не буде кричуще високим. Таким чином, ПР зможе проголосити, що вибори були чесними та вільними.

Але вибори нічого не змінять, вів далі д-р Мотиль. За останні два роки п. Януковичу вдалося повністю зруйнувати гібридні, демократично-авторитарні політичні інституції, а на їхнє місце поставити «султанівський» режим, у якому вся влада належить йому та його сім’ї. Більшої руїни бути вже не може. З одного боку, ця руїна посилює авторитарні претензії султанівського режиму. З іншого — це руйнування створило своєрідне «дике поле», на якому нарешті буде можливе будування стабільних демократичних інституцій, позбавлених будь-яких залишків колишнього «совка». А цей момент є неминучий, бо колапс султанівського режиму за своєю суттю є нестабільним і гнилим. Тоді українське громадянське суспільство, котре є й надалі залишиться сильним, матиме нагоду створити новий, пострадянський, пост’януковичівський лад.

Валерій Кучинський ставив питання сучасного становища України в ширшому, міжнародному, контексті. Він зупинився на фактах, які свідчать, що світова спільнота з певними надіями зустріла 2010-го обрання Віктора Януковича президентом України. Міжнародне співтовариство сподівалося, що процес інтеґрації України до європейських структур пришвидшиться, про це начебто свідчив і той факт, що свій перший міжнародний візит президент Янукович здійснив до Брюсселя. Та в подальшому невиважені потуги України на міжнародній арені призвели до значного падіння іміджу нашої держави у світі, відносини Києва з Вашинґтоном і європейськими столицями значно погіршилися. Не склалися в п. Януковича стосунки й із московськими можновладцями, які дозволяють собі прояви демонстративної неповаги до глави української держави.

Чималі ускладнення для українського керівництва принесли ув’язнення Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, інших політичних супротивників. Це призвело до повної ізоляції Віктора Януковича в Європі. Ідея євроатлантичної інтеґрації України, приєднання до НАТО зникла з порядку денного, хоча конструктивна співпраця з Альянсом в окремих галузях не завмерла повністю. Брак розвитку співробітництва з країнами Європи сьогоднішня українська влада намагається якось компенсувати ініціативами розвитку економічних контактів і отримання кредитів від країн Південної Азії: Китаю, Індії, Японії. Але вирішальними для України залишаються внутрішньоекономічні негаразди, невдоволення населення сягає критичного рівня. У цих умовах не залишається жодного сумніву щодо того, що результати виборів в Україні будуть значною мірою сфальсифіковані.

Під час проведення «круглого столу» проявилося зростання інтересу американських українців до підготовки чергових парламентських виборів в Україні, виступи доповідачів викликали жваву дискусію та багато запитань від присутніх.

Пресова група НТШ-А

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply