Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

У Києві пройшов ХІ Світовий конґрес українців

Автор:

|

Листопад 28, 2018

|

Рубрика:

У Києві пройшов ХІ Світовий конґрес українців

Виступає Евген Чолій, тепер уже колишній президент СКУ

Цього тижня у Києві відбулася велична подія — ХІ Світовий конґрес українців (СКУ) який єднає 20- мільйонне українство із 61 країн світу. Одинадцята зустріч СКУ пройшла під гаслом зміцнення української державності перед лицем небезпеки, яку становить аґресивна поведінка Російської Федерації (РФ) для України й усього світу.
У своєму зверненні під час звіту діяльності СКУ за 2013-2018 рр., Евген Чолій, президент СКУ, наголосив на тому, що цей період був одним із найбільш складних і водночас багатообіцяючих в історії сучасної України. «2013 року народ України штовхнули до краю прірви, але він вистояв і зробив свідомий вибір. Цей вибір об’єднав українців як усередині України, так і за її межами, і тим самим призвів до того, що впродовж останніх чотирьох років Україна активно реформується, долає корупцію, розбудовує економіку та стає знаним гравцем на міжнародній арені», — наголосив він.
Зміцнення зв’язків світового українства та збільшення його політичного впливу обговорювалося і на першій пленарній сесії Конґресу на тему «СКУ в 2025 році — розробка стратегій ефективного розвитку». В своїх зверненнях спікери сесії закликали представників громад до більш злагодженої та координованої роботи над спільними викликами, що постають перед Україною, а також нагадали, що всі українці, незалежно від місця проживання, мають сприймати себе та діяти як єдиний народ.
«Українська діаспора є однією з найпотужніших діаспор у світі, бо ми єдині. Найголовніше для нас зараз — створити стратегію подальшої співпраці в діаспорі, щоб забезпечити захист українського суверенітету. Ми повинні мати дуже сильні громади, які стануть моральним хребтом України, а також зосередитись на розбудові інституцій», — зазначив Павло Ґрод, президент Конґресу українців Канади.
За його словами, саме розбудова сильних інституцій через відкриття українських шкіл, церков, мистецьких, торговельних і професійних організацій за кордоном здатна зберегти українську ідентичність в діаспорі та запобігти втраті мільйонів українців через асиміляцію.
Про потребу більш злагодженої роботи представників світового українства говорив і Стефан Романів, генеральний секретар СКУ. «Хоч ми і розкидані по світу, але ми є близькими завдяки технологіям. Зараз маємо налагоджувати тіснішу комунікацію між усіма українськими громадами й об’єднувати корисні думки для вирішення спільних питань. Саме в цьому наша сила», — зазначив він.
Свою чергою, Петро Порошенко, президент України, закликав підтримати українську громаду в РФ. «Згадаймо про українську громаду в Росії, яка є частиною СКУ. Закликаю різними способами підтримувати її. У РФ тепер дуже нелегко бути українцем, може, навіть складніше, ніж деінде. Кожен українець, котрий вивішує український прапор, співає український гімн, пояснює росіянам, чий Крим, потребує нашого захисту і підтримки», — зазначив він.
Глава держави також оцінив зусилля СКУ в донесенні до світової громадськості правдивої інформації про війну, яку Росія розв’язала проти України. «Про політв’язнів, утиски прав і свобод людини у Криму, на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Закликаю СКУ ще енергійніше продовжувати цю роботу, протистояти спробам Росії домогтися зняття з неї санкцій за незаконну анексію Криму й аґресію на сході України», — закликав він.
Реагуючи на ескалацію збройної аґресії РФ, вчинену 25 листопада ц. р. нападом на українські кораблі під час перетину Керченської протоки, СКУ звернувся до міжнародної спільноти, яке одностайно підтримали делегати Конґресу. «Світовий конґрес українців закликає міжнародну спільноту швидко та рішуче відреагувати на цю навмисну та неспровоковану ескалацію військової аґресії РФ проти України та посилити підтримку України на захист її територіальної цілісності», — заявив п. Чолій.
Він також засудив російські дії та запропонував міжнародній спільноті вжити три конкретні кроки, зокрема, зробити все можливе для примусу Росії до звільнення усіх захоплених українських моряків і військових човнів; суттєво посилити санкції проти РФ, у т. ч. відімкнувши її від міжбанківської системи SWIFT; та негайно відкликати запрошення Росії до саміту G20 у Арґентині наприкінці листопада ц. р.
Також на Конґресі обрали нового президента СКУ. Ним став Павло Ґрод.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply