Новини для українців всього свту

Saturday, Mar. 6, 2021

Світовому конґресу українців уже 50!

Автор:

|

Серпень 31, 2017

|

Рубрика:

Світовому конґресу українців уже 50!

Світовий конґрес українців (СКУ) відсвяткував своє 50-річчя. На урочистому зібранні з цієї нагоди в Києві Президент України назвав СКУ консолідованим виразником прагнень України й її вірним захисником у світі. «Я щиро вітаю в столиці України в ці дні всіх учасників річних загальних зборів Світового конґресу українців. Дуже вдала дата, бо в ці дні й святкування 26-ї річниці Незалежності нашої держави, і Київ як батьківський дім приймає дітей України з усього світу. Й я радий бути сьогодні у вашому колі, дороге наше світове українство. В дні нашого національного свята ми згадуємо усіх, хто віддав своє серце в боротьбі за Незалежність, хто зараз робить усе можливе і неможливе для зміцнення і захисту нашої держави», — сказав він.
Петро Порошенко наголосив, що свято Незалежності — дуже особливе для українських організацій в усьому світі, адже саме мрія про Українську державу надихала засновників СКУ, котрі 50 років тому запропонували ідею єднання та консолідації зусиль всіх патріотичних сил на усіх континентах.
Глава держави подякував СКУ за активне сприяння міжнародному визнанню Голодомору 1932-1933 рр. актом ґеноциду українського народу, за всі зусилля задля захисту Незалежності та підтримки європейських прагнень українського народу. «За півстоліття своєї діяльності Світовий конґрес українців став сильним і консолідованим виразником прагнень України й її вірним захисником у світі», — сказав він.
У відповідь Евген Чолій, президент СКУ, повідомив, що мережа Світового конґресу українців збільшилася з 17 до 53 країн. Він зазначив, що вони поділяють одну спільну мету з українським народом про незалежну, демократичну, реформовану, європейську Україну.
А 27 серпня біля пам’ятника Андрею Шептицькому у Львові відбулося урочисте відкриття «Днів української діаспори». З вітальними словами до учасників і численних гостей зверталися: п. Чолій; Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації; Юрій Бобало, ректор «Львівської політехніки»; Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків із діаспорою; владика Ігор Возьняк.
У своїй промові президент СКУ, зокрема, наголосив: «Нам дуже приємно святкувати 26 річницю незалежності нашої держави і ювілей СКУ тут, в Україні. І хоча святкування розпочалося у столиці України, ми не могли оминути Львів. Історія СКУ нерозривно пов’язана з історією України, бо ми впродовж перших 25 років були послами поневоленої країни, а відтак після відновлення незалежності України ми присвячували свої зусилля, щоб утверджувати її державність». Евген Чолій згадав новітніх героїв України — «Небесну сотню» та вояків, котрі поклали своє життя на сході України і продовжують воювати, захищаючи територіальну цілісність нашої держави. «На Річних загальних зборах СКУ в Києві ми прийняли наступні пріоритети: допомогти Україні побороти російського імперського аґресора та раз і на завжди відзискати свою територіальну цілісність, яка передбачає повернення Криму та східної України. І вірте мені, разом ми виженемо ворога!».
Президент СКУ звернувся й до матерів політичних в’язнів: «Дорогі матері, хочу вас запевнити, що ми — разом із вами у ваших молитвах і так буде доти, доки всі сини та доньки українського народу не будуть звільнені. Друге пріоритетне завдання СКУ — добитися, щоб всі політичні в’язні, і в Криму, і на окупованих територіях, і в Російській Федерації (РФ), над якими знущаються і жорстоко карають за всілякі прояви українства».
Третій пріоритет — допомога Україні в реформування та модернізації. І в т. ч. у подоланні корупції, яка знищує державу. Проте надважливим завданням Президент СКУ назвав боротьбу проти російської інформаційної війни. «РФ старається переконати цілий світ у тому, що Україна є невдалою країною. Наше завдання — використовуючи нашу велику мережу 53 країн світу, де живе 20-мільйонна українська діаспора, доносити всім, що Україна змінюється, реформується, модернізується. Можливо, не такими темпами, якими хотілося б, але вона йде вперед, до Європейського Союзу». Доповідач запевнив, що у ті важкі часи, які ми переживаємо, українська діаспора з нами. «Так само, як спільно святкували велику перемогу Євромайдану, ми спільно і в скорому часі з Божим благословенням святкуватимемо ще більшу перемогу, коли Україна поверне свою територіальну цілісність і буде процвітати як демократична модерна європейська держава. І у цьому щасти нам, Боже!».
Високопреосвященний Владика Ігор (Возьняк) Архієпископ і Митрополит Львівський Української греко-католицької церкви, благословляючи присутніх, зокрема, сказав: «Я вдячний, що представники СКУ зібралися у Львові. Ми знаємо, що не самі у нашій боротьбі, сподіваннях і прагненнях. Українці за кордоном виконують дуже важливу місію — представляють Україну у світі, у важкий для нас час приходять нам на поміч. Важливо, щоб такі важливі зібрання світового рівня відбувалися в ім’я Боже. З Божою допомогою, завдання, які ставить перед собою СКУ, збуватимуться!». Урочистості завершилися Божественною літургією в Архікатедральному Соборі св. Юра.
Детальніше про перебіг святкування ювілею СКУ читайте у наступному числі тижневика «Міст».

Оксана Нагірна

До слова
Напередодні святкування ювілею Світового конґресу українців (СКУ) у Львові, про нього розповів Іван Вовк, голова всеукраїнської патріотичної організації «Воля». Він нагадав, що СКУ був заснований діаспорою 1967 року. У той час Україна була у складі СРСР, тому першочерговим завданням було стимулювання визвольного процесу. «Спочатку він мав назву «Світовий конґрес вільних українців». Коли Україна досягнула незалежності, 1993-го його перейменували в СКУ. Коли почалася російсько-українська війна, то СКУ вкотре довів свою важливість як світової надбудови українців, яка охоплює понад 20 млн людей. Ця інституція максимально сприяє, найперше, волонтерському рухові, крім цього, це гуманітарне забезпечення. І ще це представницькі функції на міжнародній арені», — зазначив діяч.
Що стосується української діаспори в Російській Федерації (РФ), то вона зазнає утисків, тому діє у напівлегальному статусі: «Режим Путіна не дозволяє жодного інакодумства і тому їм надзвичайно важко проводити свою діяльність. Разом із тим, вони є, і попри все діють. Попри розбіжність думок, попри різні політичні орієнтації. Вони діють, вони працюють і роблять певні кроки для того, щоби режим Путіна був повалений».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply