Новини для українців всього свту

Thursday, May. 6, 2021

Про світле майбутнє СКУ

Автор:

|

Вересень 06, 2017

|

Рубрика:

Про світле майбутнє СКУ

Доповідає Евген Чолій

Як писав «Міст», 27-29 серпня ц. р. у Львові пройшли Дні української діаспори й урочисте відзначення 50-річчя Світового конґресу українців (СКУ). На урочистості з’їхалися понад 400 осіб із понад 40 країн світу. Традиційно приїхали представники діаспори з Австралії, Німеччини, Угорщини, Хорватії, Польщі, інших європейських держав, а також із Арґентини, Бразилії, Канади, США, уперше прибули українці з Об’єднаних Арабських Еміратів, Туреччини, Південної Африки. Попри небезпеку, найчисельнішою була делегація українців із Російської Федерації (РФ), там офіційно проживає 2,5 млн українців.
Надійним партнером СКУ та головним організатором заходів уже впродовж десяти років є Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету (НУ) «Львівська політехніка» (МІОК). «Ми з радістю приймали у нас українську діаспору, розуміючи, що підтримка світового українства збільшує наші сили у розбудові Української держави. Двері «Львівської політехніки» і надалі будуть відчинені навстіж для всіх заходів, які буде проводити у Львові СКУ», — зазначив Юрій Бобало, ректор НУ «Львівська політехніка». За словами п. Ключковської, цьогорічний ювілейний Конґрес світового українства є особливим, адже це — своєрідний підсумок. Потрібно буде визначатися, чим далі буде займатися СКУ. «В умовах інформаційної війни перед українцями у світі стоїть ще одне важливе завдання — поширення правдивої інформації про Україну», — зазначила вона.
Відтак, 28 серпня розпочалася Міжнародна конференція «СКУ в 50 років і далі: Європейський контекст». Серед поважних гостей були: Евген Чолій, президент СКУ; Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем’єр із питань європейської й євроатлантичної інтеграції України; Юрій Бобало; Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації; депутати, діячі науки та культури. Благословив учасників Конґресу владика Петро Стасюк, єпископ УГКЦ із Австралії.

Евген Чолій: «Нам слід допомоги світові побачити цивілізовану Україну»
Президент СКУ розповів присутнім історію створення та діяльності СКУ за 50 років. «Світовий конґрес українців був заснований 1967-го в Нью-Йорку під назвою Світовий конґрес вільних українців (СКВУ). 1993-го назва була змінена на сучасну. За 50 років ми стали великою і потужною силою у просуванні наших спільних інтересів на міжнародному рівні. Найкращим свідчення наших успіхів є ріст мережі СКУ, яка з моменту існування збільшилася з 17 до 53 країн світу», — розповів він. Високий гість відзначив роль української діаспори та СКУ у збереженні національної пам’яті українського народу, а зокрема щодо Голодомору, — проведена у 33 країнах світу акція «Незгасима свічка», численні лекції, фільми, демонстровані у багатьох країнах світу. Завдяки такій активній праці вже 17 країн світу визнали Голодомор ґеноцидом українського народу. Велика роль світового українства у визнанні національних героїв України Степана Бандери та Романа Шухевича й у збереженні самого українства у часи нашої бездержавності.
З проголошенням 1991-го Акта Незалежності України, СКУ спрямував свою діяльність на утвердження Української державності. «Ми щоденно вболіваємо за Україну. Нам слід допомоги світові побачити Україну як цивілізовану, розвинену, європейську державу», — заявив п. Чолій. Він наголосив, що головним завданням світового українства є допомога у боротьбі з російським імперським аґресором і відновленні територіальної цілісності нашої держави, звільнення всіх українських політичних в’язнів, котрі перебувають на окупованій території та в РФ. Голова СКУ закликав «допомогти Україні просуватися до Європи і ніколи не повертатися до страшного радянського минулого».
Він відзначив роль світового українства у підтримці демократичних процесів в Україні, Помаранчевої революції, всебічну допомогу та підтримку Революції гідності. Завдяки зусиллям української діаспори у світі та СКУ на підтримку Євромайдану у Києві, такі майдани відбувалися у понад 40 країнах світу. «У нас іще багато праці, оскільки в Організації Об’єднаних Націй — 193 країни-члени. Ми переконували Європейський Союз (ЄС) підписати Угоду про асоціацію Україною, бо це в інтересах Європи. Україна є справді європейською державою з величезним потенціалом».
Евген Чолій також відзначив роль СКУ у надання Україні безвізового режиму. «Мусимо сприяти прийняттю України до ЄС як повноправного члена, мусимо допомогти захистити європейський вибір країни, що вже понад три роки потерпає від гібридної війни РФ, — наголосив доповідач. — Ми переконуємо світову спільноту, що український народ, захищаючи кордони своєї держави, український народ, фактично, стримує просування російського імперіалізму на Захід».
СКУ всіляко сприяє посиленню санкцій щодо російського аґресора й усебічної підтримки України. «Ми будемо навіть звертатися до відповідних міжнародних інституцій і до голів держав проживання української діаспори, щоб застосували потужну економічну санкцію в економічній сфері — відімкнути Росію від системи SWIFT, аби був політичний сигнал, що міжнародне товариство не буде сприймати таке ганебне порушення міжнародного права», — запевнив п. Чолій.
Він наголосив, що СКУ слід активно сприяти вступу України до НАТО. «Нашим завданням є переконати країни-члени НАТО, що вступ України в Альянс — найкращий спосіб для реального забезпечення миру та стабільності не лише в Україні, а й в усій Європі». Президент СКУ розповів про завдання організації допомагати й воякам, котрі відстоюють територіальну цілісність України на східних кордонах, можливість надання їм кваліфікованої медичної допомоги та реабілітації.
Евген Чолій, зокрема, зазначив, що це — перша конференція в рамках відзначення 50-річчя СКУ. Подальші конференції будуть проходити в Нью-Йорку, Буенос-Айресі, Брюсселі, та завершаться ювілейні відзначення 10-11 листопада у Торонто ц. р.

Іванна Климпуш-Цинцадзе: «Україна — форпост, який захищає цінності вільного світу»
Виступ віце-прем’єр-міністра Климпуш-Цинцадзе був присвячений темі «Євроатлантична інтеграція України. Шлях вперед у співпраці з українською діаспорою». «Нам щодня доводиться відстоювати право нашого народу бути собою, бути українцями. Ми вдячні, що у цій боротьбі ви є завжди поруч із нами. Разом нам усе вдасться. Маємо армію, підтримку партнерів-союзників у світі. Війна на Сході України сконсолідувала українську націю», — повідомила вона.
Чиновник нагадала, що тривалий час Україна сповідувала двовекторність і відігравала роль моста між Сходом і Заходом. «Концепція «мосту» була приречена на провал від самого початку. Адже «міст» — це найбільш невдячна, небезпечна і безперспективна роль, яку можна лише собі уявити. Вона гальмує розвиток і не дає визначитися зі шляхом. «Країна-міст» — це гібридна країна. Ми жили в ній понад 20 років, поєднуючи прагнення до європейських цінностей із бюрократичною практикою радянського зразка й олігархічною моделлю економіки. Влада України одночасно намагалася рухатися у двох напрямах, тупцюючи на місці та втрачаючи цінний час. Ми — країна-форпост, який захищає цінності вільного світу, за потреби навіть зі зброєю в руках, але водночас, імплементує ті цінності в життя, реформуючись відповідно до європейських та євроатлантичних стандартів. Останні політичні сигнали західних політиків і присутність на параді до Дня Незалежності військових країн-членів НАТО та керівників їхніх оборонних відомств свідчать про певний новий етап у стратегії Заходу щодо України», — заявила вона.
На переконання п. Климпуш-Цинцадзе, переважна більшість і звичайних людей, і політиків упевнені, що ми неодмінно станемо членами НАТО. Це станеться не сьогодні і не завтра. Для цього Україна має, не гаючи часу, провести величезну «домашню роботу». І не лише у досягненні військових стандартів НАТО.
Віце-прем’єр зазначила, що інтеграція до НАТО — важливий фактор безпеки України. «Не єдиний, але потужний і стратегічний, — уточнила вона. — Той час, коли можна було надіятися на нейтральний статус, минув. НАТО для нас — не панацея, а можливість».
Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила переконання: якщо Україна зможе показати себе надійним партнером Альянсу у спільній справі побудови безпечнішої Європи, якщо будемо реформувати всі сфери суспільного життя відповідно до критеріїв НАТО без затримок і в узгодженому темпі — у скептиків всередині Альянсу буде дедалі менше аргументів, аби відтерміновувати наш вступ. «Прагнення до вступу в Північноатлантичний альянс і ЄС — потужний стимул для проведення внутрішніх реформ, зокрема подолання корупції, — наголосила вона. — Змінювати наше життя на краще повинні не лише політики, депутати, керівники владних структур, а й кожен громадянин України».

«Небесна сотня» тримає небо над Україною
Особливо проникливим був виступ Володимира Голоднюка, батька 19-річного Устима, героя «Небесної сотні». Гість промовляв із болем у серці, що досі не покарані ті, хто пролив кров патріотів України на Майдані. «Хочу, щоб про людей «Небесної сотні» почув увесь світ. Саме зі загибелі «Небесної сотні» почалося відродження нової України. Віддавши своє життя, вони дали змогу відродити країну, про яку ми мріємо. Для нас важливо не лише повернути Україні її кордони, а й повернути її у Європу, те, з чого почався Майдан, і про що мріяли наші діти»,— наголосив п. Голоднюк.
За його словами, родини «Небесної сотні» об’єдналися в громадську організацію, щоб продовжувати діяльність їхніх рідних. «Маємо право від їхнього імені говорити та відбудовувати Україну. Тому поставили кілька важливих цілей: перше — покарання винуватих у тому, що сталося на Майдані, а воно тягне за собою і те, що сталося з Україною, бо вона сплюндрована, зруйнована та пограбована. Друге — внесення у новітню історію України (у шкільні підручники) історії про героїв «Небесної сотні» та війни на Донбасі. Третє — допомога пораненим, їхній реабілітації», — сказав Володимир Голоднюк.
А ще він закликав до суттєвішої допомоги військовим Збройних сил України (ЗСУ), а також тим, хто отримав поранення на Євромайдані та в зоні проведення антитерористичної операції.
У рамках Програми свята у різних локаціях міста відбувалися численні заходи: виставка «СКУ вчора, сьогодні, завтра», робота над якою тривала понад рік. Силами МІОК та комісією СКУ було опрацьовано більше 7 тис. документів. Президент СКУ має намір показати цю виставку насамперед у молодіжних колективах різних реґіонів України.
Відбулася й презентація видання перемиських Архієпархіальних відомостей про «Українсько-польське примирення в документах ієрархії та священства». Це — збірка документів двома мовами (українською та польською). Один із них належить митрополитові Андрею Шептицькому і датований 1943 роком. У презентації взяли участь: Олег Турій, директор Інституту історії церков; Петро Тима, голова Об’єднання українців у Польщі; о. Богдан Прах, ректор Українського католицького університету.
Завершилися «Дні української діаспори» у Львівській опері постановкою «Ремінісценції UA».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply