Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

Про проблеми українців

Автор:

|

Травень 24, 2012

|

Рубрика:

Про проблеми українців

У Львівській політехніці відбулася зустріч студентів і викладачів, а також громадськості Львова зі Станіславом Лазебником (на фото) — автором понад 30 видань про Україну та закордонне українство, членом Національної спілки журналістів, Надзвичайним і Повноважним посланником України 2-го класу. Гість Політехніки представив свою нову книгу під назвою «Роман із діаспорою. Історія і сьогодення взаємовідносин». Ініціював такий творчий захід Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків із діаспорою Національного університету (НУ) «Львівська політехніка» (МІОК).

Детальніше про це розповіла Ірина Ключковська, директор МІОК: «Ми невипадково запустили проект під назвою «Відкрити для України українську діаспору». Сьогодні важливо займатися просвітницькою роботою, готувати громадськість до вирішення проблематики діаспори. Цей захід потрібен, аби привернути увагу су­спільства, дати йому ключ до розв’язання питань через дискусію. Зараз

20 млн українців перебувають за кордоном, понад 3 млн із них — у Російській Федерації (РФ). Тож існує доцільність проведення різноманітних конґресів, аби «болючі» питання еміґрації українців виходили на поверхню».

Досвідчений журналіст, дипломат і дослідник Станіслав Лазебник в ориґінальний спосіб, через «літературу фактів», знайомить читача з більш ніж столітньою історією взаємин материкової України з багатомільйонною українською діаспорою в 99 країнах світу. Виходячи зі свого особистого досвіду автор намагається проаналізувати й дати оцінку тим складним проблемам, які виникали в різні періоди життя української діаспори.

Першу книгу Стані­слав Лазебник написав ще 1963 року. Проте друком вона вийшла лише в січні 1991-го. Автор зазначив, що на час написання твору було вилучено багато видань про українців як у радянських республіках, де тільки починали створюватися громадські інституції, так і в соціалістичних таборах, у країнах Східної Європи.

Пан Лазебник розповів: «Я займаюся дослідженням закордонної гілки українського етносу та зв’язків із діаспорою ще з 1960-х рр. Українська планета за межами України сяє українськими зірками. Вони, звісно, — різні за походженням, але все одно мають однакове коріння».

Ще одне видання дослідника — «Європейський досвід взаємин у галузі діаспор» (2000) — про те, як Україна турбується про свої діаспорні спільноти. Зокрема, він зауважує, що пересічна частина українців погано дбає про діаспору, понад те, люди, які займаються законотворчою діяльністю, узагалі про неї не знають. Також недостатньо й самих видань на цю тематику.

За даними ЮНЕСКО, понад 30 тис. українських студентів навчається за кордоном. Найбільша частина з них — у Німеччині, РФ, Польщі. Знайшли прихисток своїй інтелектуальній діяльності й українські вчені, кількість яких у країні зменшилась утричі. Вони працюють у США, Канаді, Німеччині, РФ і навіть в Іраку й Ірані.

Особливу цікавість викликає останнє 20-ліття — із його проблемами «четвертої хвилі» еміґрації, із відсутністю системної державної політики щодо використання потужного творчого потенціалу українського зарубіжжя для розбудови економічно розвиненої демократичної України. Відкритим для дискусії автор залишає запитання: «Що Україна зробила для діаспори й що діаспора зробила для України?».

«Найбільше лобіюють інтереси українців у США, Канаді й Угорщині. Є багато організацій із питань діаспори, проте відсутність професійних кадрів і зацікавленості влади, недостатнє фінансування погіршують ситуацію. Державна політика є неадекватною та не охоплює зарубіжного потенціалу. Можновладці «прокидаються» лише під час проведення форуму українців», — наголошує Станіслав Лазебник. У своїй книзі «Роман із діаспорою. Історія і сьогодення взаємовідносин» він знайомить читача з непересічними постатями українського зарубіжжя та їхнім творчим доробком, із визначними мистецькими колективами, що принесли славу Україні за кордоном, утверджували її позитивний імідж у різних країнах світу. У книзі подано розлогий репортаж про п’ятий Всесвітній форум українців у Києві, про його підсумки та результати.

 Ярослава Добросинець

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply