Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 24, 2021

Відкриття пам’ятника Шевченку в Новосибірську

Автор:

|

Жовтень 15, 2015

|

Рубрика:

Відкриття пам’ятника Шевченку в Новосибірську
Володимир Павук розповідає, як будувався пам’ятник

Володимир Павук розповідає, як будувався пам’ятник

Нещодавно в Новосибірську (Росія) відкрили пам’ятник Тарасові Шевченку. «Відкрили 29 вересня. До обіду лив холодний дощ із вітром, а о 14-й все стихло, хоч сонця не було. Спорудили на початку вул. Тараса Шевченка. Маленький скверик. Упорядкування буде наступного року», — повідомив Гнат Стеценко, місцевий активіст.
«Довгих три роки я йшов до цієї мети! Сказати просто, що було нелегко і не просто було мені його збудувати — це нічого не сказати. Всі три роки я був зазомбований цією мрією й ідеєю, і крок за кроком настирно посувався вперед. І тільки зараз починаю відходити та розуміти, що це мені вдалося, не зважаючи на тисячі перепон, брак коштів, чимало недоброзичливців тощо. Пам’ятник Тарасу Шевченко в Новосибірську є! Щиро дякую всім, хто підтримав наш проект!» — сказав Володимир Павук, голова національно-культурної автономії українців Новосибірська.
Як відомо, помер народний поет і художник у Петербурзькій академії мистецтв, у невеличкій майстерні, яка слугувала митцю і помешканням, і робочим притулком. Художник Григорій Честахівський, котрий в останні роки життя Шевченка був для нього особливо близьким другом, склав докладний опис мистецьких творів, робочого приладдя й інших речей, що на той час були в майстерні, і тривалий час зберігав їх у себе.
Через 27 років по смерті Кобзаря, 1888-го п. Честахівський передав цей скарб чернігівському колекціонеру та меценату Василю Тарновському вважаючи, що спадщина Т. Шевченка має зберігатися у «національному хранилищі». Саме колекція Г. Честахівського, постійно поповнюючись зусиллями В. Тарновського, невдовзі стала найбільшою в Україні. 1903 року В. Тарновський передав колекцію Чернігівському земству. З утворенням у 1920-х рр. Чернігівського історичного музею ця колекція стала його частиною.
Тим часом у Києві 1926-го розпочалося формування Інституту літератури, який став носити ім’я Тараса Шевченка. Саме в інституті накопичується величезна спадщина Кобзаря. За урядовим розпорядженням Шевченкові речі звозили до Києва звідусіль — як від приватних колекціонерів, так і з державних музейних установ. У Києві, на Козиному болоті, залишався вцілілий будиночок, у якому свого часу мешкав Тарас Григорович. Саме у ньому оселилася збірка культурної спадщини Кобзаря, що належала Інституту літератури. І цей будиночок можна вважати першою державною музейною оселею Т. Шевченка.
З початком війни всі фонди Центрального державного музею Т. Г. Шевченка, Будинку-музею Т. Г. Шевченка на Козиному болоті, а також рештки Галереї картин Шевченка були евакуйовані саме до Новосибірська! Тепер уже налічується 1384 пам’ятники Тарасу Шевченку по всьому світу: 1256 в Україні та 128 за кордоном — у 35 державах.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply