Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 20, 2021

Конґрес до роковин операції «Вісла»

Автор:

|

Травень 04, 2012

|

Рубрика:

Конґрес до роковин операції «Вісла»

У Перемишлі пройде Другий конґрес українців у Польщі. Основна його тема — 65 років від часу операції «Вісла». Організатор заходу — Об’єднання українців у Польщі. Конґрес організовано в спів­праці з Перемишльським центром культурних ініціатив «Митуса», Гельсінським фондом прав людини, Українським історичним товариством у Польщі, Південно-cхідним науковим інститутом м. Перемишля, Товариством «Український народний дім». У ньому візьмуть участь також представники з України, зокрема зі Львівщини, а також українці, які тепер проживають за кордоном.

Учасники конґресу вшанують пам’ять тих українців, які загинули внаслідок цієї акції, покладуть квіти до могил страчених на основі судових вироків оперативної групи «Вісла» й похованих на кладовищах у Перемишлі та Пикуличах співвітчизників. Уранці в неділю відбудуться служби Божі за жертвами акції «Вісла».

Протягом трьох днів учасники конґресу обговорюватимуть акцію «Вісла» під час дискусійних панелей: її історичні, юридично-правові аспекти та ставлення нащадків до цієї події. У ході історичної панелі «Польське й українське бачення акції «Вісла» порушуватимуть питання про місце акції «Вісла» в польсько-українському конфлікті, про українське та польське бачення акції «Вісла», про те, що пише західна преса про акцію «Вісла», а також проблему її засудження.

Під час юридичної панелі «Правові аспекти депортації українського населення в рамках акції «Вісла» мова йтиме про правові основи депортації українського населення в межах акції «Вісла». Учасники конґресу дадуть також кримінально-правову та цивільно-правову оцінку рішення про примусову депортацію українців.

Соціологічно-етнологічна й культурознавча панель «Через 65 років після вигнання. Українці в Польщі — пам’ять, сте­реотипи, стратеґії виживання, дилеми ідентичності» присвячена сучасним стратеґіям для вирішення особистих проблем із пам’яттю про акцію «Вісла», сприйняттям спадщини минулого черговими поколіннями українців з Польщі, а також рівню асиміляції, проблемам ідентичності (переписи 2002 і 2011 рр.).

Під час конґресу в Національному музеї в Перемишлі буде проведено виставку Інституту національної пам’яті «Поляки—українці, 1939—1947», виставку публікацій і видань «Утрачені батьківщини» про присутність української громади на польсько-українському пограниччі, показ фільму Романа Крика «Двері Лемківщини», зустріч із автором і презентацію проекту «Долі незабуті», презентацію книжок Романа Кабачія «Вигнані в степи. Переселення українського населення на південь України в 1944—1946 рр.» і Юрія Макара «Від депортації до депортації». Нащадки депортованих у рамках акції «Вісла» репрезентуватимуть проекти про долю людей прикордоння, збереження пам’яток матеріальної культури під назвою «Незмарноване минуле».

 Марко Стріха

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply