Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 14, 2022

Важкі побутові стосунки з РП

Автор:

|

Липень 11, 2021

|

Рубрика:

Важкі побутові стосунки з РП
Антон Дробович

У Республіці Польща (РП) українців стає все більше і більше. На офіційному рівні стосунки України та РП буцімто перебувають на найкращому рівні. Однак на побутовому — все цілком інакше.
Так, нещодавно польські митники більш ніж на шість годин затримали на кордоні Антона Дробовича, керівника Українського інституту національної пам’яті (УІНП). Йому навіть двічі довелося перетинати пункт пропуску «Шегині-Медика». «Надзвичайно важко проходили кордон, хамство, аґресія з боку польської митної служби, двічі в’їжджали у РП. Першого разу нас повернули обманними манерами, і лише з другої спроби ми проїхали. Ми мали офіційне запрошення, дозволи, прохання консульства, це було дуже неприємно. Таке не очікуєш від європейської країни і відповідних служб. Це ж кордон Європейського Союзу (ЄС), а не лише Польщі», — зазначив він.
Українські дипломати в РП підтвердили, що представники української державної інституції мали офіційні листи і підтвердження мотивації поїздки. За дії польської сторони на кордоні перепросили гостей лише представники української громади під час поминальних заходів. У Перемишлі п. Дробович зустрівся з представниками української громади, ознайомився зі станом цвинтарів, де поховані українці, які загинули у роки війни минулого століття, а також узяв участь у вшануванні пам’яті українських вояків, які перебували у таборі для військовополонених у 1918-1921 рр.
Але от із мером Перемишля йому так і не вдалося зустрітися. «Така прикрість. Але пріоритетом поїздки було спілкування з українською громадою. А ще міг побачити стан українських могил на горі Монастир, Павлокомі, Березці. Важливим на сьогодні є захист тих місць поховань, які у дуже складному стані, приміром, у Березках, де не обгороджено і громада зверталась до місцевої влади», — поділився п. Дробович. Він пообіцяв, що УІНП офіційно звернеться до польської влади щодо впорядкування поховань українців у РП.
Своєю чергою, влада Тарнува, вирішила призупинити дію угоди про співпрацю з українським Тернополем, яку підписали у квітні 2001 року. Причиною назвали присвоєння імені головнокомандувача УПА Романа Шухевича комунальному стадіону в Тернополі. Польські депутати вважають, що генерал Шухевич також був відповідальним за Волинську трагедію. Після консультацій з ІНП і Міністерством закордонних справ РП міська влада Тарнува вирішила, що дії Тернополя неприйнятні. За розірвання співпраці з Тернополем проголосували 18 депутатів, двоє утрималися. Тарнув — уже друге польське місто, яке через Шухевича розірвало співпрацю з Тернополем. У березні такий же крок зробило Замостя.
Але доходить і до фізичної аґресії. У Познані на групу українців напав аґресивний чоловік, один із українців від удару втратив свідомість. Напад стався у районі Стшешинського озера на пляжі. «Невідомий чоловік став волати групі українців, щоб забиралися геть, вдарив одного з них ногою по голові так, що той втратив свідомість. Після нападу «герой» став утікати, але іншим відпочивальникам вдалося його впіймати», — розповів один із очевидців інциденту.
За його словами, аґресивний чоловік був п’яний і шукав причини для бійки, а коли почув, що компанія розмовляє українською, причепився до них. «Правоохоронці з водної поліції, які пересувалися човном, прибули на місце після повідомлення від відпочивальників. Їм показали місце, де лежить непритомний побитий чоловік. Йому надали медичну допомогу. У якийсь момент він опритомнів і пояснив, що на нього напав чоловік, вигукуючи гасла на основі міжнаціональної ненависті», — розповіла Марта Мруз із поліції Познані. Зараз нападник перебуває під вартою. Постраждалого громадянина України віддали під опіку «швидкої допомоги».
Як повідомляв «Міст», український заробітчанин помер у Польщі дорогою на роботу.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply