Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Українці Польщі просять про допомогу

Автор:

|

Листопад 28, 2018

|

Рубрика:

Українці Польщі просять про допомогу

Зруйнована церква в с. Купна

Новозбудована церква в с. Ґодково

Нещодавно минуло 70 літ від часу горезвісної військової операції «Вісла» — етнічної чистки на Закерзонні, в результаті якої польське військо депортувало з рідної землі близько150 тис. українців на північ і захід Польщі з метою його якнайшвидшої асиміляції в польському середовищі. Час зробив своє. Багато розпорошених по всіх усюдах українців таки розчинилися у польському морі. Однак на заваді асиміляції були українські школи й українські церкви. Довкола них досі згуртується найбільш патріотична й свідома частина українського люду.
Українці села Ґодково у Вармінсько-Мазурському воєводстві збудували свою греко-католицьку церкву. В її підвалини заклали збережені частини з церкви в селі Купна біля Перемишля. Це була доволі складна справа, бо треба було одержати дозволи від різних адміністрацій, побороти багато перешкод.
У Купній із 1510-го була православна парафія, яка 1785 року стала греко-католицькою. Як подає Дмитро Блажейовський в «Історичному шематизмі Перемишльської єпархії» (Львів, 1995), тоді в селі було 225 українців, а 1938-го — вже 394 парафіян греко-католиків. Дерев’яна церква Покрови Пречистої Богородиці мала три куполи. Її збудували 1729 року, а вщент знищили після операції «Вісла». Спершу, прогнавши українців, поляки зробили в ній склад мінеральних добрив для сільського господарства, а згодом залишили, щоб руйнувалася. Саме з церковної руїни дбайливим людям вдалося врятувати деякі будівельні матеріали, що згодом стали частиною нової церкви.
Тож завдяки прихильним полякам залишки церкви з Купної перевезли до Ґодкова, а місцева влада виділила своїм громадянам-українцям ділянку землі під забудову нового храму. Водночас справою будівництва української святині зацікавилися польські засоби масової інформації, подавши це як сенсацію, мовляв, церква з Прикарпаття мандрує услід за вірними. До речі, це діялося тоді, коли на українських землях Закерзоння поляки затирали сліди українського життя, нищили українські пам’ятники та хрести з написами на них кирилицею.
У «Газеті Ольштинській» її кореспондент Владислав Катажинський опублікував статтю, в якій писав про долі українців і лемків, повторюючи державну пропаганду, що йдеться про «окремі народи». І, звісно, нічого не написав про те, що польська влада не виділила жодних коштів на будову церкви, хоча свого часу привласнила майно українців на Закерзонні — одні церкви передала в користування полякам, інші зруйнувала.
Перед Громадським комітетом будови церкви, який очолює отець-митрат Андрій Сорока (з парафій в Пасленку і Ельблонзі) постало важке завдання — роздобути гроші на будову храму. Почалася наполеглива праця. 2013-го були зведені стіни святині і дах. Їх вкрили ґонтами. Завдяки праці багатьох парафіян посвячення новозбудованої церкви в Ґодкові відбулося 10 жовтня 2015 року. Парафія має близько 100 членів, у т. ч. 20 дітей. Святиня має 20 м довжини і 12 м ширини, а також три куполи, як у Купній.
Однак важливі роботи всередині церкви досі не закінчені, бо бракує грошей. Немає й нового іконостасу й інших необхідний речей. Проте є престол — найважливіше місце на вівтарі. Крім цього, біля церкви намітили збудувати похоронну каплицю. Саме тому Комітет звернувся з проханням до людей доброї волі в Польщі та за океаном про фінансову поміч.
Потреба такої помочі нашим землякам на польському засланні безсумнівна. Як не ми, то хто? На американському терені збіркою фондів на закінчення будови церкви в Ґодкові дав свою згоду зайнятися Василь Гаргай. Просимо пересилати пожертви на його адресу: Mr. William Harhaj, 87 Willard St., Garfield, NJ 07026.

Микола Дупляк

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply