Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Українка розповіла, чому не варто працювати в Чорногорії

Автор:

|

Червень 26, 2019

|

Рубрика:

Українка розповіла, чому не варто працювати в Чорногорії

Олександра Цецхладзе

Олександра Цецхладзе розповіла про життя в чорногорському місті Будва. Вона веде блог про Чорногорію і мріє проводити незвичайні багатоденні тури. «Був не туристичний сезон, я поїздила сусідніми балканськими країнами й усвідомила, що більше не хочу гнатися за кар’єрою, жити в стресі та без вихідних. Повернувшись з відпустки, стала шукати віддалену роботу, щоб після переїзду мати базу і не залежати від місцевої сезонної роботи, боса та офісу, — згадує українка, — 4 червня 2011 року я переїхала. Сестра й її чоловік прилетіли зі мною, щоб подивитися країну, але за тиждень поїхали й я залишилася сама».
Перший місяць був найважчим. Потрібно було знову шукати друзів, налагоджувати контакти. На щастя, влітку це не важко. Дні минали весело, з’явилися перші знайомі. Три місяці, впродовж яких турист може перебувати в Чорногорії без візи, пролетіли непомітно, відтак я зробила робочу візу. Будву вибрала, бо була там тричі. Це головний курорт, туристичні оператори України, Білорусі та Росії націлені на Будванську Рів’єру, тому в місті можна зустріти своїх однокласників, колишніх колег або знайомих.
У перший рік не хотіла ні з ким спілкуватися. Мабуть, втомилася від великої кількості людей у Києві. Але за бажання знайомитися в Чорногорії легко — в закладах або через спільних друзів. У Чорногорії легко влаштовувати особисте життя. Там багато самотніх чоловіків, і всі вони люблять слов’янських дівчат. Є зустрічі української діаспори та різні тематичні збори. Зазвичай вони відбуваються після туристичного сезону, з жовтня по травень.
Спершу намагалася вчити мову вдома: перекладала пісні, купила словник, звантажила самовчитель. На перших порах здається, що мова дуже схожа на українську. За два місяці вже можна спілкуватися, але не вести адекватний діалог не вийде. Є два виходи — брати викладача за 5-10 EUR на годину або ж зануритися в місцеве середовище. Другий варіант набагато кращий. Можливо, варто поїхати в якесь село на півночі країни.
Російську там також чудово розуміють. У складних ситуаціях виручала подруга. Якийсь час працювала зі знімальною групою з Белграді. Саме тоді й подолала страх і нормально заговорила. Знання мови — великий плюс, який допомагає вирішувати багато питань.
Заради роботи в Чорногорію їхати не варто — це бідна європейська країна з високим рівнем безробіття. Середня зарплата — 300-500 EUR. Це дуже мало, адже, до прикладу, лише штраф за перевищення швидкості — 60 EUR, а за паркування в недозволеному місці — 130 EUR.
Сфера, в якій можна заробити — туризм. Можна здавати вілли або машини в оренду, проводити екскурсії. Раніше багато хто з тих, хто переїхав, виступали посередниками, але зараз цей відсоток значно нижчий через популярність сервісу booking.com. Крім туризму, добре розвинена сфера послуг. Кожен шукає собі перукаря, майстра манікюру або лікаря. І бажано, щоб вони розуміли російську.
Збудувати великий бізнес неможливо — немає ринку. Чорногорці воліють ходити до своїх. Тільки зарекомендувавши себе, можна їм щось запропонувати. Розраховувати винятково на діаспору також немає сенсу — їх замало.
Ціни на їжу й оренду житла в Чорногорії набагато нижчі, ніж у Західній Європі. Там немає інфляції, але цінник змінюється влітку. Проїзд на таксі, наприклад, дорожчає втричі, підіймають ціни в крамницях і ресторанах. З вересня по травень усе різко дешевшає.
Крім того, там дорогі Інтернет і мобільний зв’язок. І вони набагато гірші. Дорогі комунальні послуги, хоча немає центрального опалення. Взимку це жахливо. У Чорногорії немає морозів, але є зливи, урагани й африканський пісок, велика вологість і багато цвілі, якщо невдало вибрати житло. Іноді на вулиці буває тепліше, ніж удома.
Традиційна балканська їжа достатньо проста і часто готується на грилі. Є й середземноморська кухня — креветки, морська риба, оливки. Багато екзотичних фруктів — мандарини, величезні солодкі гранати, апельсини, хурма, ківі, грейпфрути, кумкват.
У Чорногорії з цікавих місць — Боко-Которська затока, на яку потрібно дивитися і згори, і знизу. В ній є Кладовище білих еміґрантів, на якому поховані українці, котрі втекли від Жовтневого перевороту століття тому. Крім цього, національний парк «Дурмітор» на півночі країни. На гірський перевал від міста Плужіне до міста Жабляк можна потрапити тільки на автомашині — сюди не возять автобусні екскурсії. Це найвищі вершини Чорногорії по 2,5 тис. м, де навіть влітку лежить сніг, ростуть крокуси та бігають баранці. На території країни є багато австро-угорських фортець, що добре збереглися. З них відкриваються приголомшливі краєвиди. Але їх теж чомусь не реставрують. Історично цікаве складову Цетіньє. Люди їздять лише в монастир, а це місто довгий час було столицею, там є будівлі колишніх посольств, резиденція президента, музей грошей, про який мало хто знає.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply