Новини для українців всього свту

Wednesday, Apr. 14, 2021

У Празі вшанували пам’ять Василя Макуха

Автор:

|

Листопад 20, 2019

|

Рубрика:

У Празі вшанували пам’ять Василя Макуха
Євген Перебийніс

Посольство України в Чехії спільно з міською радою району Прага 10 організувало акцію вшанування пам’яті Василя Макуха — українця, котрий віддав життя на знак протесту проти радянської окупації Чехо-Словаччини. Квіти та вінки до пам’ятної дошки на мосту поклали посол України в Чехії Євген Перебийніс, сенатор парламенту та староста міської частини Прага 10 Рената Хмелова, віцеспікер палати депутатів Войтех Пікал, інші представники влади. Участь в акції також узяли представники української діаспори, школярі місцевої гімназії та небайдужі громадяни.
Рената Хмелова у своїй промові наголосила на необхідності невпинно плекати демократичні цінності та пильнувати за дотриманням свобод усіх громадян, аби більше нікому не випало повторити вчинок Василя Макуха. Вона висловила занепокоєння активізацією спроб Росії відновити контроль не лише в Україні, а й у Чехії, а також наголосила, що важливо не забувати про підтримку України в боротьбі за суверенітет і територіальну цілісність.
Євген Перебийніс зазначив, що процеси Празької весни мали велике значення для українського дисидентського руху, тому радянські танки на вулицях Праги влітку 1968-го розбили не лише чеські, а й українські надії на зміни в суспільстві. За протести проти окупації Чехо-Словаччини за ґратами опинилися Мустафа Джемілєв і Зорян Попадюк, а Василя Макуха цей відчай підштовхнув до найрадикальнішого вчинку.
5 листопада 1968 року Василь Макух на київському Хрещатику облився бензином і підпалив себе. Цим учинком він висловив радикальний протест проти радянської колонізації та русифікації України, а також проти окупації Чехо-Словаччини. Наступного дня Василь Макух помер від опіків у лікарні, а його ім’я і вчинок довгий час замовчували. Міст Василя Макуха у Празі урочисто відкрили рік тому, до 50-х роковин самоспалення українця.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply