Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

У Чехії відкрили меморіал українським воїнам

Автор:

|

Вересень 07, 2021

|

Рубрика:

У Чехії відкрили меморіал українським воїнам
Почесна варта біля меморіалу

Із нагоди відзначення 30-ї річниці Незалежності України на Центральному кладовищі чеського міста Брно відбулася урочиста церемонія відкриття повністю відреставрованого Меморіалу українським воїнам, які загинули в часи Першої світової війни.
Перший етап реконструкції меморіалу провели 2019-го. Тоді завдяки фінансовій підтримці Міністерства закордонних справ України відновили центральний елемент меморіалу — унікальний пам’ятник, споруджений 98 років тому на місці поховання 154 українських вояків.
Упродовж 2020-2021 рр. за підтримки мерії Брно відбулася реконструкція решти елементів меморіалу й окремих могил. І після остаточного впорядкування й озеленення ареалу він нарешті постав у завершеному вигляді.
Участь у церемонії відкриття та покладання квітів до меморіалу взяли: Євген Перебийніс, Посол України в Чехії; Радомир Павлічек, голова Комітету з питань реґіонального розвитку Південно-Моравського краю; Петр Гладік, перший заступник мера Брно; Анна Прошко, консулиня України в Брно; представники посольства України в Чехії; консульства України в Брно; місцевої української громади.
Звертаючись до присутніх, п. Перебийніс висловив сподівання, що пам’ятник у Брно стане важливим місцем пам’яті не лише для українців Чехії, а й для всієї України. «Після того, як на українській землі почали з’являтися нові могили і пам’ятники тим, хто загинули внаслідок російської аґресії, ми почали надавати набагато більшого значення і дбати про могили українців, що загинули, захищаючи Батьківщину, сто років тому», — додав він.
Зі свого боку, п. Гладік поділився враженнями від нещодавньої поїздки до Львова, де побачив світлини військових, які загинули в російсько-українській війні, й їхніх матерів. «Як батька п’яти синів мене надзвичайно вразило побачене. Тому мені дуже приємно, що наше місто долучилися до реконструкції цього меморіалу, де поховані військові, яким судилося загинути далеко від рідної землі», — сказав він.
Як відомо, будівництво пам’ятника ініціював у серпні 1923-го просвітницько-організаційний комітет українських еміґрантів у Брно, який очолювали голова Української академічної громади Антон Базар та сотник Лев Кривенко.
Меморіал мав вшанувати пам’ять усіх українців, які загинули в Брно і в Південно-Моравському реґіоні з початку Першої світової війни. Меморіал є місцем останнього спочинку 154 вихідців із України, здебільшого з Галичини. Після приходу до влади в Чехо-Словаччині комуністичного режиму меморіал поступово занепадав та руйнувався.
За даними історика Богдана Зілинського, найбільше полеглих походило з міст Бучач, Дрогобич, Коломия, Перемишляни, Підгайці та Снятин. Троє похованих військових походили з Харківської губернії.
Із доступних джерел не вдалося точно встановити автора центрального пам’ятника меморіалу — матері-України, що тужить за полеглими синами, однак чимало деталей свідчить про те, що це робота відомого українського скульптора Михайла Бринського.
Як повідомляв «Міст», у ФРН відкрили меморіальну дошку Мечникову.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply