Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

«Тяжко працюють і залишають гроші на смітнику»

Автор:

|

Травень 20, 2022

|

Рубрика:

«Тяжко працюють і залишають гроші на смітнику»
Олена Завадська

Олена Завадська сім років живе в Польщі. Консультує та навчає фінансової грамотності заробітчан. «В Україні я працювала вчителькою танців. Постійно думала, де ще заробити. Зайнята була весь тиждень. Часу на себе не вистачало», — розповідає 36-річна жінка, яка приїхала з Острога на Рівненщині. Вона відкрила у Варшаві хостел. Зараз консультує та навчає фінансової грамотності.
«Поїхала в Польщу сім років тому, хотіла змінити життя. Влаштувалася покоївкою в готелі. Коли потрібні гроші, погоджуєшся на все. Така робота затягує. Люди працюють у готелях і ресторанах по 12-16 годин щодня. Часто не знають, скільки коштує година їхньої роботи. Якось із дівчатами полічили, зійшли на 25 PLN. Також важко психологічно. Бо в Україні, наприклад, людина працювала бухгалтером чи секретаркою. Сиділа в теплому, гарному кабінеті. Тому в багатьох починається депресія. Не вірять, що життя можна змінити. Я свого часу зрозуміла помилку. Використала досвід покоївки й відкрила власний хостел. На той момент до мене зверталося багато українців щодо роботи, проживання в Польщі. Орендувати житло їм було складно. З власником помешкання треба укладати угоду, що зобов’язував рік винаймати житло. Та й без того оренда квартир дорога. Тому виникла ідея відкрити бюджетний готель для тих, хто приїжджає в Польщу у справах або має роботу й повинен кілька місяців десь жити».
Частина українців тепер тяжко працюють на неприємній для себе роботі з думкою: як мені все набридло. Мріють повернутися до України й відпочити. Нещодавно одна жінка каже: «Вдома місяць нічого не робитиму». Я такого не розумію. А скільки потім часу треба, щоб увійти в робочий ритм? Знову доведеться напружуватися психологічно. Відпочинок має тривати щонайбільше тиждень. Інша крайність — люди не вміють працювати з цілями. Чотири години розбирали з однією родиною їхню ситуацію. Подружжя працювало у Варшаві. За чотири роки назбирали грошей на дві квартири. Зробили шикарні ремонти. Вирішили житло здавати в оренду. Але не змогли знайти квартирантів, бо такий комфорт нікому не по кишені. Дійшли до того, що хотіли продати житло. Принаймні, не платитимуть за комуналку. Отакий програшний хід. Перш ніж вкласти кошти в нерухомість, треба добре все полічити. Адже потрібно спершу заробити 50 тис. USD на квартиру, зробити ремонт. Потім виникає запитання: скільки років повертатимете гроші, коли почнете заробляти на помешканні.
«Існує так зване колесо життєвого балансу: родина, друзі, хобі, здоров’я, кар’єра. Просідання в одній зі сфер впливатиме на інші, — продовжує Олена Завадська. — Одна заробітчанка розповіла, що чотири роки тому мусила поїхати до Польщі на заробітки. Вдома залишилися чоловік і син. Працює по 14 годин щодня. Тепер зв’язок із сім’єю зник. Із роботою виникають проблеми, бо часто погоджуються на будь-яку. Така праця не даватиме задоволення. Зазвичай, люди не витримують і за три-шість місяців перегоряють. Раджу шукати пропозиції, максимально наближені до себе — враховувати досвід, специфіку роботи. Тоді проблем не виникатиме. В ідеалі треба прагнути працювати до чотирьох годин на день. Але для цього має бути пасивний прибуток і налагоджена автоматизація процесів. Я рухаюсь до такого графіка».
Контролювати витрати теж важливо. Наприклад, на харчі має йти не більш як 25 % місячного доходу. Здебільшого українці витрачають половину заробленого. У хостелі помічала, що заробітчани йдуть до магазину без списку. Купують усе підряд. А потім викидають зіпсовані продукти. Серце болить на це дивитися: люди тяжко працюють і частину грошей залишають на смітнику.
«Відкладати кошти на якісь цілі та реалізовувати їх — не основний показник фінансової грамотності, — править жінка далі. — До мене за порадами звертаються і студенти, і старші люди. 75 % — жінки. Вони в родині часто розпоряджаються бюджетом. Сестра вийшла заміж. Почала контролювати бюджет сім’ї. Її чоловік скаржився, що кожну копійку рахує. Але так вони придбали дві квартири в Рівному. Тепер одну здають в оренду і мають стабільний дохід, а в іншій живуть. Є жінки, які досі розраховують, що їх утримуватиме чоловік. Зараз це не працює. Спілкуюся з інвесторами, успішними чоловіками. Вони кажуть, що шукають партнерку з високою самооцінкою, експерта у своїй галузі. Жінок, які на когось розраховують, одразу видно. Вони невпевнені, мають занижену самооцінку».
Потрібно щомісяця відкладати 10 % доходу на подушку фінансової безпеки. Грошей має вистачити, щоб покрити витрати родини впродовж трьох-шести місяців. Тоді буде підстраховка. Краще, коли ці кошти зберігаються на депозиті.
Як повідомляв «Міст», на фермі нічого не замикають, бо ніхто не краде.

Ганна Балакир, «Газета по-українськи»

About Author

Meest-Online