Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Статтю про Франка-антисеміта визнали наклепом

Автор:

|

Листопад 14, 2013

|

Рубрика:

Статтю про Франка-антисеміта визнали наклепом

Докторська колегія, на основі висновку якої Віденський магістрат має вирішити долю пам’яток Іванові Франку у Відні, уже підготувала відгук на резонансну публікацію в журналі Profil. Науковці визнали, що «у статті подається спотворений образ Франка», а також «безвідповідально зведено наклеп на українського письменника».

Як писав «Міст», 21 жовтня ц. р. у авторитетному австрійському тижневику Profil була опубліковано статтю під назвою «Жиди, кровопивці», автор якої називає Івана Франка антисемітом. У газетному матеріалі також ставилася під сумнів доцільність подальшого збереження пам’ятника Каменяреві, встановленого в центрі Відня, і меморіальної дошки на фасаді Віденського університету. Загалом, у тексті журналу подано кілька безсистемно вирваних із контексту цитат із творів письменника, що містять характеристику галицьких євреїв. Самого ж письменника названо «радикальним націоналістом і палким антисемітом».
У Віденському університеті відбулася наукова конференція за участю українських учених, зокрема львівського історика Ярослава Грицака, присвячена з’ясуванню того, чи можна вважати Івана Франка антисемітом і чи заслуговує він на вшанування в Австрії.
Вольф-Дітріх Гайм, посол Австрійської Республіки в Україні, передав журналістам відгук докторської колегії «Австрійська Галичина та її мультикультурна спадщина», підготований за підсумками конференції. Ключовим у цьому відгуку є той факт, що, попри те, що в 50-томному доробку Франка й зустрічаються антисемітські висловлювання, їх можна протиставити чисельнішим прихильним відгукам про євреїв. Крім того, Франко писав статті до єврейських газет і перебував у дружніх стосунках із видатними євреями. До того ж, наведені в публікації Profil «інкримінуючі висловлювання» належать героям романів Франка, а не самому письменнику — і це потрібно розрізняти. Проф. Алоїз Вольдан від імені докторської колегії «Галичина» резюмує: «Можна зробити один-єдиний висновок, що в статті подано спотворений образ Франка, безвідповідально зведено наклеп на українського письменника».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply