Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Про виклики й перспективи українсько-російських відносин

Автор:

|

Березень 28, 2012

|

Рубрика:

Про виклики й перспективи українсько-російських відносин

46-та Шевченківська лекція відбулася в Альбертському університеті в Едмонтоні 9 березня 2012 року. Співорганізатори цього престижного заходу, Канадський інститут українських студій і Клуб українських професіоналістів і підприємців Едмонтона, мали нагоду запросити знаного промовця з Об’єднаного Королівства Джеймса Шера з доповіддю «Україна й російське питання». Провідний працівник Російсько-євразійської програми Королівського інституту міжнародних відносин у Лондоні прибув до Едмонтона з Оттави, де 7—8 березня взяв участь у міжнародній конференції «Україна на перехресті».

У своїй ґрунтовній доповіді п. Шер проаналізував російський фактор у сучасній історичній і політичній ситуації в Україні. Говорячи про спадщину Київської Русі, з якої росіяни виводять свою сконструйовану у

XVIII ст. імперську традицію, він відзначив її фундаментальну незмінність, хоча окремі аспекти російсько-українських відносин могли змінитися від часу проголошення Україною незалежності 1991-го. Науковець указав, зокрема, на складне питання ідентичності, яке залишається в центрі постійної напруги між двома націями. Цитуючи недавню статтю Володимира Путіна про національне питання в Росії, п. Шер згадав його концепцію особливої російської цивілізації з російською нацією як основоположною, що завжди прикривало й виправдовувало імперську експансію в сусідні реґіони.

Джеймс Шер не побачив особливих змін у ставленні Росії до України після розпаду Радянського Союзу. Одужуючи від того, що п. Путін назвав «найбільшою геополітичною катастрофою ХХ ст.», нинішнє російське керівництво шукає шляхів до відновлення колишньої «сфери впливів» Москви та славного минулого російської імперської держави. Недавня війна з Грузією, територіальні провокації біля Тузли, використання енерґетики з політичною метою та спроби перешкодити європейським прагненням України — усе це вказує на справжні наміри Росії щодо української держави. Російська Федерація, звичайно, відчуває певну загрозу через утрату статусу наддержави, наголосив п. Шер. Але ця загроза торкається насамперед її імперської спадщини, ідентичності та зростаючої авторитарної політичної культури. Антизахідництво й традиційні радянські гасла Володимира Путіна знаходять підтримку серед багатьох росіян, і це дає йому змогу реалізовувати сьогоднішні політичні наміри, коли Європа й інші європейські країни зайняті власними економічними та політичними проблемами.

Пан Шер заявив, що збереження незалежної України й підтримка її громадянського суспільства та культурних інституцій належать до інтересів євроатлантичних демократій. Він наголосив, що суверенітет України має поважатися згідно з міжнародними законами. Із власного досвіду Джеймс Шер відзначив відмінності між російським і українським світоглядами, як-от: концентрація влади й недовіра до неї, централізація і реґіоналізм, євразійські та європейські ідеали. Демократична та європейська Україна, таким чином, могла би стати зразком демократизації для Росії, інакше та залишатиметься джерелом авторитаризму в реґіоні.

Наприкінці лекції п. Шер дійшов дещо парадоксального висновку: найбільшою загрозою для України є сама Україна. Незважаючи на постійні спроби Заходу сприяти політичним і економічним реформам України на її шляху до Європейського Союзу, вона знач­ною мірою втратила ці можливості, особливо сприятливі для неї в

1990-х рр. і після Помаранчевої революції. Країна застрягла між задекларованими європейськими намірами, рухом до ринкової економіки й демократії, з одного боку, і пострадянською інерцією, непрозорою культурою бізнесу й сповзанням до авторитаризму — з іншого. Хоч українські олігархи вже тісно пов’язані з європейським бізнесом та установами і багато з них справді прагне тісніших стосунків із Брюсселем, Джеймс Шер зазначив, що Віктор Янукович готовий зробити все можливе, щоби залишитися при владі. Він, швидше, буде президентом країни під російським домінуванням, аніж спостерігатиме за входженням України до Європи, втрачаючи президентство.

Протягом 1995—2008 рр. Джеймс Шер був старшим науковим працівником колишнього Центру дослідження конфліктів Військової академії Великої Британії та є членом факультету суспільних наук Оксфордського університету. Тривалий час він є радником урядів Об’єднаного Королівства, Європейського Союзу й НАТО, також консультував Україну стосовно реформ у ділянці оборони й безпеки та подібних питань. Тепер його діяльність рівною мірою стосується Росії й України. Він — постійний учасник програм безпеки в Чорноморському реґіоні й Росії Гарвардської школи імені Кеннеді та член Валдайського клубу. До його публікацій належать Russia And The West: A Reassessment (UK Defence Academy, 2008) і The Mortgaging Оf Ukraine’s Independence (Chatham House, 2010). Його нова монографія The Ends and Means of Russian Influence Abroad має вийти друком у видавництві Chatham House навесні 2012-го.

Микола Сорока

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply