Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Про право української меншини на доступ до освіти рідною мовою

Автор:

|

Березень 01, 2021

|

Рубрика:

Про право української меншини на доступ до освіти рідною мовою
Микола-Мирослав Петрецький

Микола-Мирослав Петрецький, депутат румунського парламенту та голова Союзу українців Румунії (СУР), звернувся до Соріна Кимпяну, міністра освіти Румунії, з приводу, зокрема, зменшення кількості класів із українською мовою викладання в кількох освітніх закладах країни. Голова СУР поінформував, що навчання українською на рівні середньої школи здійснюють у трьох освітніх закладах: Педагогічному ліцеї ім. Тараса Шевченка у м. Сігету Мармацієй Марамуреського повіту, Технічному коледжі ім. Лацку Воде в м. Сірет Сучавського повіту та Національному коледжі ім. Юлії Гашдеу у місті Лугож Тиміського повіту. Але перші два заклади, за словами депутата, зараз зіштовхуються зі спробою зменшити освітні права учнів, які навчаються рідною мовою за рахунок зменшення кількості класів із українською мовою викладання.
«Якщо ці плани будуть втілені у життя, чимало учнів із Марамуреського, Сату-Марського, Сучавського та Ботошанського повітів не зможуть навчатися рідною мовою на рівні середньої школи, що матиме серйозні наслідки й для вищої освіти українською», — вважає п. Петрецький.
Крім цього, нещодавно Марамуреський повітовий шкільний інспекторат без жодних пояснень відхилив прохання керівництва ліцею ім. Тараса Шевченка про надання ставки завгоспа та пів ставки шкільного бібліотекаря. «Тож я звернувся до міністра освіти Соріна Кимпяну з проханням пояснити причини, що лежать в основі такого ставлення, що неґативно впливає на освіту українською мовою, — повідомив депутат. — Доступ до освіти рідною мовою учнів, які належать до національних меншин, особливо у теперішніх умовах пандемії коронавірусної інфекції, залишається одним із пріоритетних завдань моєї діяльності як парламентарія та голови СУР».
Він також поінформував, що надіслав депутатські звернення міністру сільського господарства та розвитку сільських районів і міністру реґіонального розвитку та державного управління через незадовільну якість і терміни виконання робіт із модернізації або розвитку місцевої інфраструктури. Це, зокрема, стосується асфальтування доріг в с. Вишня Рівня Марамуреського повіту, відновлення мережі водопостачання й водовідведення у Вишні Рівній та про ремонт і модернізацію місцевої школи. У своїх зверненнях п. Петрецький просив міністрів якомога швидше вирішити ситуацію на благо мешканців села.
Крім цього, голова СУР повідомив, що нещодавно звернувся до прем’єр-міністра Румунії з проханням знайти стале рішення для забезпечення належного функціонування суспільної радіостанції — одного з небагатьох надійних джерел інформації для громадян Румунії, якому вдається успішно боротися з великою кількістю фейкових новин. Румунське радіо має понад 4,5 млн слухачів, що становить приблизно третину від загальної аудиторії Румунії.
Діяч також провів першу зустріч із Василем Молдованом, новим мером м. Сігету Мармацієй. Теми дискусії були зосереджені на основних проблемах, з якими стикається Педагогічний ліцей ім. Тараса Шевченка, та на можливих шляхах їх вирішення. Також обговорили шляхи надання мерією Сігету Мармацієй фінансової допомоги для розміщення у гуртожитку десятьох учнів ліцею ім. Тараса Шевченка.
Як повідомляв «Міст», український церковний хор у Румунії відзначив своє 50-річчя.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply