Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Об’єднання українців у Польщі матиме нового голову

Автор:

|

Січень 29, 2020

|

Рубрика:

Об’єднання українців у Польщі матиме нового голову
Петро Тима

Об’єднання українців у Польщі (ОУП) матиме нового голову. Про це повідомив Петро Тима, котрий керуватиме організацією до кінця березня. Вибори нового керівника мають відбутися під час з’їзду ОУП у червні ц. р. Він заявив, що не буде повторно балотуватися на найближчих виборах.
«Зараз менш важливо, хто буде наступним головою, важливіше те, що треба нам знайти нову модель функціонування ОУП. Існує багато проблем. В т. ч. єдності організації. Новий очільник не стане панацеєю від усіх проблем. Відповідальність, яку покладають зараз на членів Головної управи, надто велика. Теперішню схему роботи треба змінити, — переконаний п. Тима. — Але я не тікаю та допомагатиму, скільки зможу».
Мирослав Притула, член Ельблонзького відділу ОУП, зазначив, що, згідно зі статутом організації, після відходу Петра Тими треба обрати нового очільника. Учасники зборів вирішили, що впродовж двох місяців (квітень-червень) виконувати обов’язки голови ОУП буде Мирослав Купич секретар об’єднання.
Під час дискусії також з’явилася ідея внести зміни до статуту. «Щораз менше членів нашої громади хоче долучатися до суспільної роботи організації. Зате є багато українців, котрі нещодавно приїхали до Польщі і хочуть із нами працювати. Аби залучити їх до управ, рад, гуртків і відділів, треба змінити статут», — зауважила Стефанія Лайкош.
Іван Сирник, голова Щецінського відділу, зазначив, що у Старґарді, Тшебятові та Щецині запланували ініціативи, що мають на меті вшанувати пам’ять українських активістів, заслужених у роботі. «У Щецині восени ми зробили стенд із фотографіями місцевих українських діячів, яких уже не має серед живих. Заохочую долучитися до такої акції й інші відділи. Виявилося, що вона вимагає багато роботи, бо фотографії цих людей знайти дуже важко. Проте варто, аби зберегти пам’ять про них», — пояснив він.
Члени Головної ради дискутували також про фінансові питання, в основному — розподіл коштів. З’явилася ідея, аби до підготовки звітів більше залучати членів гуртків та відділів, які реалізовують проекти. Петро Тима нагадав, що діячам місцевих ланок ОУП можуть допомогти вишколи й інші навчальні ініціативи. Наразі такий захід проводив лише Поморський відділ ОУП.
Дискусія щодо фінансів і розрахунку проєктів виникла через те, що від кількох місяців в Об’єднанні немає бухгалтера. З огляду на обмежені кошти, зараз важко знайти людину, яка погодилася би працювати на зарплату, яку пропонує ОУП. Тому бухгалтерією, можливо, буде займатися зовнішній офіс.
Під час засідання члени ради проголосували за припинення функціонування мультимедійного порталу українців Польщі PROstir.pl. Адже від 2018 року ґрантодавець не надавав фінансування на цей проект. Зараз портал безкоштовно у формі блогу веде редактор Ігор Ісаєв.
Єлизавета Кремінська, голова Поморського відділу ОУП, звернула увагу, що проблемним стає розподіл коштів на реалізацію завдань для представників меншин і дітей із міґрантського середовища. «Як ми знаємо, гроші, виділені на навчання українських дітей громадян Республіки Польща (РП), не можна призначати на роботу з учнями, чиї батьки приїхали з України. не хочу розділяти цих дітей, хочу, щоб вони виростали разом», — зазначила вона.
Іван Сирник звернув увагу на те, що у Ґоленьові та Щецині міґранти з України створили організації, які претендують на кошти, призначені на меншини. За його словами, проблемою є не те, що такі утворення з’являються, а те, що у їхніх статутах написано: організація має сприяти асиміляції з польським середовищем. «Гроші для меншин мають допомагати зберігати українську ідентичність, а не протидіяти цьому», — сказав він.
Андрій Комар із Перемишля нагадав про проєкт «Галицька сцена — наша спільна історія. Популяризація польської і української культури у співпраці Польського дому у Львові й Українського дому в Перемишлі». Ініціатива українців із РП та поляків з України мала отримати фінансування — 2 300 501 EUR. Воно передбачає ремонт і перебудову будинків, що належать обом організаціям і в яких вони проводять заходи у Перемишлі та Львові, а також низку культурних ініціатив. Головним отримувачем став би фонд «Український дім» у Перемишлі. Перші кроки на шляху проведення «Галицької сцени» мали здійснити ще 2018-го. Проте Міністерство фінансів та реґіональної політики, Департамент територіальної співпраці досі не підписали договір, хоч документи отримали восени 2017 року. «Тендери, реалізація вимагають часу. Ми ризикуємо опинитися у ситуації, коли не матимемо часу втілити його в життя, — заявив Андрій Комар. — Проєкт мають завершити 2021-го. Вирішено звернутись офіційно з запитанням до міністерства, коли не буде позитивного рішення, розглядатимуться інші кроки, в т. ч. на рівні Європейської комісії».
Петро Тима заохотив приєднатися до акції «Полум’я братерства», яку торік започаткували гарцери та пластуни з РП. У кількох десятках польських міст на могилах бійців Української Народної Республіки вони запалили символічний вогонь. Цього року плануються подібні заходи. Голова ОУП нагадав також про розмови з чиновниками Інституту національної пам’яті Польщі щодо українських місць пам’яті. Останній нарешті погодився провести розкопки у с. Терка в Підкарпатському воєводстві. Нагадаємо, нащадки жителів Терки, чию рідню розстріляли та спалили 1946 року в одній із хат, майже 20 років домагаються перенесення не похоронених останків до спільної могили на цвинтарі у цьому селі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply