Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Криза в самоврядуванні українців Угорщини

Автор:

|

Грудень 12, 2019

|

Рубрика:

Криза в самоврядуванні українців Угорщини
Віктор Ручко на Установчих зборах ДСУУ 2011 р.

Українці Угорщини переобрали свої самоврядні органи. Але сталося не все гладко. Через сумнівну репутацію окремих депутатів, у громаді стався розкол на тлі любові до Батьківщини та жаги до грошей. Чим закінчиться боротьба новоствореної коаліції і опозиції українців в Угорщині?
Згідно з угорським законодавством, українська національна меншина, офіційно визнана в країні, має право обирати представника в парламенті та формувати власні органи самоврядування. Їхня основна місія — підтримувати й розвивати українську культуру за кордоном. Зараз її виконання ускладнене кризою всередині ключового органу — Державного самоврядування українців Угорщини (ДСУУ).
У жовтні ц. р. вчергове обирали депутатів ДСУУ та реґіональних органів. В результаті, до нового складу пройшли представники трьох організацій: Культурного товариства українців області Чонград, КТУЧ (7 мандатів), Товариства української культури Угорщини, ТУКУ (6) та Товариства зі збереження українських традицій «Київська Русь» (2). Останнє й стала «каменем спотикання».

Депутат ДСУУ Анатолій Бурій дає інтерв’ю проросійському телеканалу «Первый Крымский». Травень 2017 р.


Річ у тім, що двома її депутатами стали особи з дещо «підмоченою» репутацією в питаннях ставлення до України. Перший — Анатолій Бурій, депутат попередніх скликань ДСУУ. Він не раз відвідував Крим із порушенням установленого Україною порядку в’їзду/виїзду. Робив це нібито як керівник угорської делегації від мерії Будапешта для налагодження її взаємин із російською владою окупованого півострова. В інтерв’ю місцевому проросійському телеканалу він зізнався, що вже шість років поспіль возить до Алушти угорську делегацію і робитиме це й надалі, адже «бачить розвиток півострова». Навесні 2018-го про ці поїздки дізналося українське посольство і ситуація отримала резонанс. Посол Любов Непоп вимагала від тодішнього керівника ДСУУ, тепер уже покійного Юрія Кравченка притягнути Бурія до відповідальності. Але цього не сталося.
По-перше, через відсутність юридичних інструментів впливу на депутата (крім відставки за власним бажанням і смерті, усунення з посади є майже неможливим). По-друге, через те, що Бурій і Кравченко були близькими друзями. А дехто з оточення ДСУУ підозрював їх ще й у спільництві у справі привласнення бюджетних коштів структури. Адже Бурій не лише депутат, а й член фінансової комісії ДСУУ, яку утримують із державного бюджету Угорщини. Йдеться про близько 120 млн форинтів на рік, які угорський уряд виділяються на розвиток громади та її самоврядних органів. Врешті-решт, Бурій потрапив до списків сайту «Миротворець» як пособник російських окупантів, але скандал затих аж до цієї осені.
Другим фігурантом став Віктор Ручко. Саме він ще у 2002-го створив «Київську Русь» на противагу єдиній на той час українській організації Угорщини — ТУКУ, яке очолювала Ярослава Хортяні. 2010 року «Русі» вдалося отримати вісім із 21 депутатських мандатів. На установчих зборах ДСУУ вони на чолі з Ручком навіть не встали під час виконання гімну України, а засідання вимагали проводити угорською, бо української, начебто, не розуміють. Ці та низка інших провокацій змусили п. Хортяні ініціювати відкликання шістьох депутатських мандатів «кий русичів» та подати на них до суду за наклепи і приниження честі та гідності українського самоврядування. Суд повністю визнав провину «Русі» і структура, здавалося, припинила свою діяльність. Згодом, під час Революції гідності та з початком російсько-української війни, Ручко публічно критикував «майданівців», заявивши що вони загрожують угорцям Закарпаття через свого «зразкового героя Степана Бандеру». А 2015-му виступив із промовою «Тріанон і Україна» в угорському селі Абауйкер, де агітував закарпатських угорців відокремлюватися від нашої держави, скориставшись «слушним моментом» її ослабленості. Як з’ясувалося пізніше, це село стало одним із плацдармів Ручка для майбутніх виборів в ДСУУ.
Восени 2019року «Русь» відновила діяльність і висунула власних кандидатів на виборах до самоврядування. Вони взяли два портфелі в ДСУУ, перемогли у двох районах Будапешту, в селі Абауйкер та містечку Абауйсанто, що розташовані неподалік від українського Чопу. Як для тільки-но відродженої організації такі результати видаються дивними. Як і те, що напередодні виборів у цих населених пунктах нечувано зросла кількість українських виборців. І якщо в районах Будапешта осередки української громади хоча б існували і просто були роздуті подекуди більш ніж удвічі, то в Абауйкері й Абауйсанто офіційної української діаспори взагалі не було. Десятки бажаючих голосувати з’явилися там лише за кілька днів до виборів. Джерела, наближені до ДСУУ, переконані, що Ручко підключив власні зв’язки в русинській діаспорі Закарпаття й організував на виборах «каруселі», саме так і забезпечивши «Русі» бажану перемогу.
Участь осіб із такими поглядами в ДСУУ стривожила депутатів від ТУКУ й їхніх прихильників. Але справжній конфлікт розпочався 8 листопада під час установчих зборів. Причиною стало об’єднання «кийрусичів» із депутатами від КТУЧ. До речі, в більшості реґіонів, де перемогли їхні представники, офіційно зареєстрований електорат також зріс у рази якраз напередодні виборів. Об’єднання зміцнило позиції обох структур, давши їм стійку більшість при голосуванні (дев’ять із 15 голосів). Тим самим, ТУКУ фактично відсторонили від прийняття рішень, що і занепокоїло їх найбільше. Нова коаліція одноголосно обрала голову ДСУУ за поданням Бурія і категорично відмовилася залучати до роботи у фінансовій комісії депутатів від ТУКУ та прибрати з неї названого депутата, про що просила опозиція.
Доки в ТУКУ шукають способи зарадити ситуації, українське Посольство вирішило вплинути на неї в інший спосіб. Ще напередодні установчих зборів послиня Непоп заявила, що її відомство припиняє взаємодію з ДСУУ доки ті його члени, котрі підтримують російську аґресію чи подібні настрої не «переосмислять» свої вчинки та не зроблять відповідну публічну заяву про підтримку територіальної цілісності України в умовах російської агресії. «Кийрусичі» одразу ж зайнялися «відбілюванням» власної репутації. Спершу від своєї колишньої позиції показово відмовився Бурій. А вже наступного дня «розкаявся» і Ручко.
Втім, навряд чи це різко змінить думку опозиції, отже, міжусобиці в ДСУУ нікуди не зникнуть. Найбільша проблема, що постраждати від цього можуть прості українці Угорщини, якщо коаліція перестане приймати справді корисні для громади рішення.

Святослав Богданов, ZIK

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply