Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Книга спогадів українки з Лондона

Автор:

|

Вересень 24, 2020

|

Рубрика:

Книга спогадів українки з Лондона
Обкладинка книжки

Іванна Мащак народилася 11 липня 1925 року в с. Крупець Любачівського повіту Польщі в родині греко-католицького священника Йосифа Пшепюрського. Навчалася в гімназії сс. Василіянок у Львові, Белзі, Торговій школі в Сокалі. Її заарештували 1945-го за підозрою в причетності до діяльності українських націоналістів. Після нетривалого ув’язнення в Сокалі та Львові дівчину звільнили.
У червні 1947 року в рамках акції «Вісла» вона потрапила з батьками на Ольштинщину. Іванну знову заарештували 18 січня 1948-го вже у Срокові повіту Кентшин (тепер — Вармінсько-Мазурське воєводство). Утримували у казематах Ольштина та Варшава. 27 липня 1948-го передали органам МДБ УРСР у Києві. У травні 1948 року п. Пшепюрську засудили до десяти літ позбавлення волі. Покарання відбувала в концтаборах ГУЛАГу на Колимі.
Звільнили українку 26 вересня 1955-го і вона повернулася до Польщі. Працювала інструктором у повітовій і міській бібліотеках у Кентшині. 1965 року виїхала до Англії. Там вийшла заміж за Володимира Мащака й до Польщі вже не повернулася. Проживає в Лондоні, активна членкиня Союзу українців Великої Британії.
Статті Іванни Мащак надруковані в книжці «Віра. Надія. Любов. Спогади жінок» за ред. Марії Паньків (Варшава, 2001) та другому томі історично-мемуарному збірнику Наукового товариства ім. Шевченка «Надбужанщина» (Нью-Йорк-Париж-Сідней-Торонто, 1989). Авторку друкували також у численних газетах: «Українська думка» (Лондон), «Шлях перемоги» (Мюнхен), «Наше слово» (Варшава), «Нескорені» (Київ), альманахах «Біль» (Львів) і «Зона» (Київ). Має малярські здібності. У 1985 року закінчила клас акварелі в Артура Ганса в мистецькій школі Fox, членкиня мистецької групи Arthur’s Artists. Учасниця кількох індивідуальних і спільних виставок. В альбомі Selecton of Painting авторка презентує церкви та квіти (Лондон, 2018).
2019-го вийшла в світ унікальна книга споминів Іванни Мащак «Дорогами минулого» (Київ: Кліо, 2019). Вона охоплює період української історії 1930-1950-х рр. і розповідає про українське підпілля у Польщі, операцію «Вісла», переповнені українцями табори ГУЛАГу на Колимі. Все це авторка пережила особисто. Вона розказує про галицьке село 1930-х рр., про польські та радянські кімнати для допитів. Розповідь жінки доповнюють і короткі спогади її чоловіка Володимира про службу в дивізії «Галичина» та переправляння українських дивізійників до Великої Британії.
Читаючи цю цікаву книжку, на прикладі життя однієї родини, дізнаємося не лише про побут, звичаї, освіту, релігію у Західній Україні, а й про головну ідею життя її жителів різних генерацій — боротьбу за Незалежність, криваву, жертовну та безкомпромісну. Книжка цінна і цікава, ілюстрована архівними світлинами, написана живою мовою, гарно графічно оформлена видавництвом «Кліо». Вона повинна зацікавити широке коло читачів різних поколінь та істориків-дослідників. Публікація мала два видання. Перше — 300 примірників, друге — 500.
Віра Соловйова, директорка видавництва, в листі до одного зі замовників написала: «Ми дуже зворушені та перейняті долею й героїзмом родини Пшепюрських, а особливо вражені стійкістю і людяністю п. Іванни. У 93 роки вона прилітала до Києва на презентацію книги».
Зацікавлених у придбанні книги І. Мащак у США просимо звертатися до 42-го Відділу ООЧСУ на Лонґ-Айленді, Стефан Лашин, e-mail: slaszyn@aol.com, тел.: 516-582-0258. Ціна — $15.00 за примірник (разом із витратами на поштове відправлення територією США). Кількість примірників обмежена. Оплату здійснюють після отримання книжки замовником.
Як повідомляв «Міст», Велика депресія набула на Західній Україні кривавого характеру.

Стефан Лашин

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply