Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Кентшинський ярмарок «З мальованої скрині»

Автор:

|

Червень 07, 2021

|

Рубрика:

Кентшинський ярмарок «З мальованої скрині»
Афіша ярмарку

«У скрині переховуємо те, що найдорожче і найцінніше» — це головний лозунг, який відкриває чи не кожен фольклорний ярмарок «З мальованої скрині» у Кентшині (Польща). Цього року в першу суботу червня захід відбувався уже 33-й раз і був приурочений 30-річчю Незалежности України. Перед публікою виступили ансамбль українського народного танцю «Черемош» і вокально-інструментальні групи «Гаразд» і «Слов’янська душа».
Популярність «Скрині» в різні роки змінювалася. Публіки бувало менше і більше, що залежало від ряду чинників. Інколи погода перешкоджала, часами ярмарок збігався з іншими реґіональними заходами, або фінансові можливості були невеликими. Проте люди завжди мали змогу тут зустрітися, познайомитися з талантами місцевих і приїжджих із України артистів. Частими та бажаними гостями ярмарку є колективи, що гуртують молодих українців із Вармії та Мазурів — ансамбль «Думка» з українського ліцею в Ґурові-Ілавецькому, «Черемош» із Венґожева, «Лісова пісня» з української школи в Бартошицях, гурти та солісти з місцевих осередків навчання української мови тощо. Керівники шкільних колективів часто підкреслюють, що діти переживають кожен свій виступ на сцені. Тоді дуже добре, коли з ними є батьки, бо так міцніє відчуття спільної справи. Діти не менше переживають і те, що про них напише «Наше слово» чи покаже телебачення. Таке визнання робить молодих українців сміливішими у своїх середовищах. Вони потім не соромляться перед польськими колегами виступати в народних костюмах і співати українських пісень. Тому такі заходи, як «Мальована скриня», обов’язково варто проводити.
Ярмарок із перервами проводять від 1979 року. Після демократичних перетворень за організацію відповідає ольштинський відділ і кентшинська ланка Об’єднання українців у Польщі, які очолюють відповідно Степан Міґус та Андрій Сидор. Організаторські ряди поповнює також Кентшинський центр культури. Зачинателями свята були покійні вже українські лідери Михайло Семерак, Захар Кущак, Микола Ґбур, Степан Демчyк, Антін Старух та інші. Якщо спершу публіці презентували всього чотири колективи, то згодом їхня кількість помножилась, а на сцену виходило навіть більше, ніж 200 виконавців. Серед публіки часто бували представники місцевої та воєводської влади, українці-депутати Сейму Польщі, українські дипломати, гості з України. У своїй історії ярмарок становив відбірний етап до фестивалю української культури, сприяв зміцненню польсько-українських відносин і був місцем відзначення таких важливих для українців подій, як роковини акції «Вісла». У рамках заходу відбувалися майстер-класи, виставки, презентація українського бойового мистецтва чи молодіжні вечорниці у дворі стародавнього місцевого замку. Ярмарок «виходив» й на вулиці Кентшина, щоб познайомити мешканців і гостей із багатством української культури та кухні. Практично щороку кентшинський ярмарок є місцем популяризації наших шкіл у реґіоні — в Бартошицях і Ґурові-Ілавецькому. Організатори ставлять собі за мету й активізацію української громади, особливо її молодих представників.
Останніми роками одним із символічніших був ярмарок, проведений 2014-го під кличем «Усі ми з Майдану». Тодішній бургомістр Кентшину зазначав, що в цей складний для України час усі повинні стати українцями. «Мальована скриня» тривала три дні, а її учасники з України брали участь ще й у польському лицарському турнірі. Інструктори Всеукраїнської федерації «Спас» зі Запоріжжя провели також майстер-класи для української молоді. Символічною стала друга частина концерту, присвячена пам’яті героїв Майдану. Вона розпочалася жалібною піснею «Пливе кача по Тисині». Це твір, яким українці прощалися з Героями Майдану, які віддали своє життя за вільну демократичну Україну та за її вхід до європейського співтовариства. Почесні гості ярмарку публічно засудили аґресивні та брутальні дії Росії в Україні, закликали до солідарности з Україною та надання їй допомоги. Серед гостей були депутат польського парламенту Мирон Сич, генеральний консул України у Ґданську Мирон Янків, віцемаршалок Вармінсько-Мазурського воєводства Ярослав Слома й інші. На ярмарку можна було придбати доброчинні цеглинки, а весь дохід передали потерпілим на київському Майдані. У наступні роки відповідальний за акцію Громадський комітет «Разом із Україною» продовжував збирати гроші для біженців і поранених українських солдатів, які приїжджають на лікування до Польщі.
Як повідомляв «Міст», польські українці обрали нового голову ОУП.

Григорій Сподарик

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply