Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Чим живуть українці у Данії

Автор:

|

Січень 19, 2017

|

Рубрика:

Чим живуть українці у Данії

Данські українці

Приблизно 10 тис. українців проживають зараз у Королівстві Данія. Таке велике число зумовлене тим, що багато українців перебувають в Данії тимчасово, працюючи на фермах упродовж двох-трьох років, згідно з програмою стажування у сільському господарстві. Про життя української громади цієї скандинавської країни розмовляємо з тамтешньою мешканкою Олесею Свистун.

Культурне життя дуже розмаїте
— Чи існує в Данії організоване культурне життя українців?
— Так, культурне життя організовано дуже різноманітно. В Данії є давня традиція створення суспільно-громадських організацій. Це як політичні клуби чи групи лобістів, або як спортивні клуби чи творчі гуртки. Не відстають і українці. Існує багато українських організацій різних напрямів. Організація української молоді «Ластівка» проводить безліч культурних і благодійних заходів, зосереджених на збереження українських традицій і популяризацію України в Данії, зокрема вечори українського кіно та поезії. Наприкінці минулого року відбувся вечір творчості Ліни Костенко. Учасники організації влаштовують спільні святкування Різдва, Великодня, Дня Незалежності тощо. Клуб «Україна» має схожі завдання, він добре відомий організацією благодійних концертів за участі зірок української естради для збору коштів на лікування хворих діток. Молодіжна організація «Файно» — це вишукана популяризація України. Ua-Dk — організація українців, в основному, південної Ютландії. Bevar Ukraine — організація створена для збору допомоги постраждалим від війни в Україні, як і Hjolp Ukrainske born. Hjolp syge born опікується дітками зі захворюваннями підшлункової залози, печінки, бульозним епідермолізом. В Данії не рідкість проведення українських благодійних обідів, ярмарків тортів, концертів і творчих вечорів. Далеко не другорядну роль відіграє Українська греко-католицька церква. Отець Василь Тихович сформував осередок українців у Данії, певним чином, ініціювавши появу великої кількості різноманітних організацій. Завдяки його багатогранній праці, греко-католицька церква дуже популярна серед християн різних конфесій, вона гуртує молодь. Функціонує не менше п’яти українських шкіл вихідного дня. Важливу роль у житті діаспори відіграє Facebook. В українських групах можна отримати безліч корисних порад, підтримку та найрозмаїтішу інформацію, люди дискутують і діляться досвідом. Саме зі спілкування у Facebook й зародилася кілька українських організацій в Данії.

Їдуть задля роботи
— Чому і коли більшість українців виїхали в Данію?
— В основному, українці в Данії — задля роботи. Є дві великі фахові групи українців: працівники у сільському господарстві та працівники у галузі комп’ютерних технологій. Як, мабуть, і в багатьох інших країнах, є чимало українців, одружених із місцевими. Я зустрічала земляків, котрі приїхали в Данію, щоб возз’єднатись зі своїми релігійними общинами та політичних біженців часів Януковича.
— Ким працюють українці в Данії?
— На м’ясних і молочних фермах, розробляють програмне забезпечення, прибирають чи контролюють фінансові потоки великих корпорацій, розробляють дизайн одягу, вчать дітей чи рятують життя в лікарнях — важко надумати сегмент, де б не було українців.
— Що знають у Данії про теперішні події в Україні й як їх тлумачать?
— Про Україну знають, як про країну, в якій триває військовий конфлікт, скандали у зв’язку з корупцією. Зараз про Україну в медіа вже важко щось знайти. На шпальтах — місцеві політичні колізії, події в Сирії та Дональд Трамп. Але люди співчувають українцям. Прихильників Росії серед данців небагато.
— Як місцеві жителі ставляться до українців? Чи існують стереотипи?
— Так історично склалося, що нас пов’язують із росіянами. Особливо, в мовному аспекті. Багато данців гадають, мабуть, завдячуючи самим українцям, що української мови не існує, або ж що це майже та сама російська. Цей стереотип поволі зникає, бо розповіді про події в Україні займали багато часу в місцевих медіа. Ставлення до українців позитивне або ж принаймні толерантне. Що цілком логічно, адже в нас дуже високий відсоток інтелігентних людей із вищою освітою, з прекрасною культурою праці.

Шанують пунктуальність, чесність, рівність та єдність
— Чи важко адаптуватися у цій країні?
— Адаптуватися не важко, бо Данія — християнська європейська країна. Данці знають про Україну. Більшість розмовляє також англійською мовою, багато знають німецьку. Складність полягає в процесі інтеграції. Адже, щоб стати повноправним членом суспільства, потрібно вивчити данську мову, яка вважається складною для українців, в основному, через велику кількість не притаманних нашій рідній мові гортанних звуків. Пунктуальність, чесність, рівність та єдність в суспільстві шанують значно більше, ніж в Україні. Навіть гумор дещо відрізняється — тут більше сарказму й іронії, ніж ми звикли.
— Чи українці, котрі приїхали в Данію, планують там залишатися назавжди?
— Важко сказати за всіх. Багато хто приїжджає попрацювати чи повчитись і залишається, зваблений прекрасною соціальною системою. А є такі, хто навпаки, не вважає за потрібне витрачати зусилля, аби інтегруватися.
— У чому найбільші досягнення/проблеми українців у цій країні?
— Як на мене, то найбільше досягнення — це українські організації. Події на Майдані неабияк згуртували українців Данії. Серед проблем зазначу інтеграцію. Данці — маленька нація з притаманними комплексами. Не завжди легко збагнути всі аспекти їхньої нордичної культури.

Суспільство бореться за одинакові можливості для всіх
— Чим особлива кухня цієї країни?
— Гастрономічно Україна та Данія близькі, адже сільське господарство відіграє важливу роль в економіці обох країн. Свинина, картопля, хліб, яблука, морква, буряк, капуста, молочні продукти такі ж популярні, як і в Україні. Цікавою данською особливістю є використання цукру в різних маринадах, в т. ч. до м’яса та риби. Багато традиційної випічки містить корицю. Сучасні данці харчуються дуже різноманітно. В їдальнях на підприємствах чи в освітніх закладах дуже великий вибір овочів і зелені для салатів. На державному рівні популяризується здорове харчування: рекомендовано вживати рибу хоча б двічі на тиждень, та з’їдати про шість овочів-фруктів щодня. Справді популярна народна страва — це піца. В містах центральні вулички засипані маленькими піцеріями, де вихідці зі західної та центральної Азії пропонують перекусити піцою, кебабом, картоплею фрі чи фалафелем.
— У скільки обійдеться набір продуктів для приготування борщу на трьох осіб?
— Приблизно в 100 українських гривень. Залежить від типу м’яса та пори року.
— Якими є соціальні стандарти та зарплати? Скільки можна зекономити щомісяця? Скільки коштує оренда житла?
— У Данії високі соціальні стандарти. Навіть на посадах із низьким, за данськими мірками, заробітком чи самотужки виховуючи двох дітей, можна відпочивати за кордоном. Високі податкові ставки забезпечують безкоштовну медицину й освіту. Студенти отримують близько 1 тис. USD стипендії, гуртожитки чи субсидійоване жито. Садочки й яслі платні, але сума оплати знижується для сімей із низьким річним доходом, існують безкоштовні місця. Дитячі гуртки так само з оплатою, наприклад, відвідини гуртка з гімнастики для дитини п’яти років коштує 100 USD на рік. Самотнім батькам це коштує половину, а тим, хто в скрутному матеріальному становищі — безкоштовно. Державні школи — безоплатні. Приватні школи платні, але батьки оплачують тільки частково, левову частку дає держава. Невелика квартира на дві кімнати в столиці на місяць може коштувати близько 1,5 тис. USD, а в провінційному містечку — 400 USD. Соціальна розрізненість у Данії не разюча, суспільство бореться за одинакові можливості для всіх.
Розмовляв Володимир Мороз, «20 хвилин»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply