Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Чим «лікують» заробітчан в Іспанії?

Автор:

|

Жовтень 18, 2012

|

Рубрика:

Чим «лікують» заробітчан в Іспанії?

Чи то від гнучкості трудового законодавства, чи то від необхідності «тримати марку» країни, де все підпорядковано європейським стандартам, в Іспанії законодавчо закріпили низку преференцій для іноземних громадян, травмованих на виробництві.

Вони проявляються у сфері медичного страхування. На відміну від інших країн, в Іспанії трудовий міґрант має право нарівні з громадянами Іспанії зареєструватися в органах Національної медичної служби й отримати «Особисту медичну картку». За будь-яких обставин амбулаторне лікування, швидка допомога в умовах шпиталізації й інші життєво важливі види медичної допомоги надаються іноземному громадянинові безкоштовно при травматизмі, нещасному випадку на роботі.
Проте медичне страхування в Іспанії має один істотний недолік. Річ у тім, що користуватися «Особистою медичною карткою» можуть тільки легальні міґранти. Хоч би тому, що для реєстрації в органах Національної медичної служби необхідно надати код платника податків і дозвіл на проживання, що, зрозуміло, є дуже проблематичним для нелегалів. Серед українців у Іспанії близько 38 % є нелегальними міґрантами, які нерідко отримують травми різних ступенів під час роботи.
Однак, згідно з трудовим законодавством Іспанії, окремі пільги існують і для нелегалів. Зокрема, не маючи дозволу на проживання й «Особистої медичної картки» український громадянин має право безкоштовно на амбулаторне лікування, швидку допомогу в умовах шпиталізації й інші медичні послуги. Для цього потрібно подати запит у органи Національної медичної служби на Картку іноземця, що мешкає в країні тимчасово, для отримання якої треба надати лише паспортні дані й довести відсутність достатньої кількості фінансових коштів.
Але українським міґрантам слід бути уважнішими, особливо тому, що в Іспанії приватні медичні установи є платними для всіх без винятку. Бували випадки, коли міґранти, не знаючи принципу функціонування системи охорони здоров’я, зверталися з Карткою іноземця по медичну допомогу в платні приватні лікарні. Відповідно, по закінченні терміну лікування на адресу проживання міґрантів надходили листи з рахунками за лікування, за несвоєчасну сплату якого сума автоматично вираховується з банківського рахунку й виставляється велика пеня. Навіть якщо міґрант уже покинув межі Іспанії, сума лікування відмінусовується з рахунку тих, що мешкають за вказаною адресою, у тому числі знайомих міґранта, у яких він зупинявся. Аби вони не потрапили у фінансову пастку й не «підставили» знайомих, українським нелегалам рекомендують звертатися по медичну допомогу в державні лікарні, що надають безкоштовне лікування для іноземців.
Та чи можуть зараз звернутися по безкоштовну медичну допомогу абсолютно всі міґранти, у тому числі й нелегальні? Ситуація – неоднозначна, бо буквально у вересні ц. р. у Іспанії на законодавчому рівні набули чинності нові норми, згідно з якими, на безкоштовну медичну допомогу можуть розраховувати лише певні особи: вагітні жінки, підлітки віком до 18 років, а також ті нелегали, які потребують виключно екстреної медичної допомоги.
Відтепер не надто важкі травми, отримані на виробництві, нелегальним українським заробітчанам доведеться лікувати за власний кошт. Подібні зміни входять до переліку заходів жорсткої економії, яку іспанський уряд проводить із метою виведення країни з фінансово-економічної кризи. Хоча для всіх, хто має хоча би тимчасовий дозвіл на проживання, безкоштовним залишається лікування виробничих травм у державних медичних установах.
Отже, в Іспанії преференції у сфері захисту від травматизму для трудових міґрантів є дуже неоднозначними. З одного боку, іспанське медичне страхування надає легальним міґрантам рівні права й умови з громадянами країни. З іншого – нелегалів суттєво обмежили в правах на безкоштовні медичні послуги.

Микола Гольбін, «Навігатор»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply