Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 12, 2022

Черговий фейк російської пропаґанди

Автор:

|

Жовтень 23, 2019

|

Рубрика:

Черговий фейк російської пропаґанди
Бойовики ДНР позують на уламках збитого «Боїнґа». Липень 2014 рр., околиці м. Торез Донецької області

У Гаазі (Нідерланди), 23 жовтня продемонстрували фільм про збитий у липні 2014 року в небі над Донбасом малайзійський «Боїнґ» рейсу МН17. Стрічку під назвою «Заклик до правосуддя» зняли журналістка з Російської Федерації (РФ) Яна Єрлашова та нідерландський блогер Макс ван дер Верф. Обоє позиціонують себе як незалежні журналісти-розслідувачі, при цьому «забуваючи» вказати, що ще донедавна п. Єрлашова працювала на відверто пропаґандистському телеканалі Russia Today. Макс ван дер Верф також не визнає, що МН17 збив російський зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) «Бук», пише аґенція «Укрінформ». Він не раз давав інтерв’ю кремлівським пропаґандистам та, позиціонуючи себе незалежним дослідником, розповідав власні трагедії. Суть 28-хвилинного «кіношедевру» проста, як борщ: РФ у трагедії, що призвела до загибелі 298 осіб, не причетна, натомість в усьому винна, звичайно ж, Україна.

Міжнародне слідство: «РФ до трагедії причетна»
Нагадаємо, що в червні ц. р. Міжнародна спільна слідча група (JIT) із розслідування цієї катастрофи офіційно назвала чотирьох причетних до катастрофи МН17: Ігор Гіркін (позивний — «Стрєлков») — колишній «міністр оборони» терористичної організації «Донецька народна республіка» (ДНР), Олег Пулатов (позивний — «Гюрза»), підполковник запасу повітрянодесантних військ армії РФ, Леонід Харченко (позивний — «Кріт»), громадянин України, командир розвідувального підрозділу ДНР, та власне герой фільму «Заклик до правосуддя» Сергій Дубинський («Хмурий»). Усіх чотирьох оголосили в міжнародний розшук.
«Ми не будемо просити про екстрадицію, оскільки конституції РФ та України забороняють екстрадицію своїх громадян», — заявив тоді Фред Вестербекер, старший прокурор прокуратури Нідерландів. Також він пояснив, що відповідно до угоди між Австралією, Нідерландами, Україною, Малайзією та Бельгією переслідування підозрюваних буде відбуватися відповідно до нідерландського законодавства, а справу слухатиме нідерландський суд. Правник закликав підозрюваних дати власні свідчення у суді про їхню роль у збитті літака. «Ми зараз маємо інформацію, маємо докази, що РФ причетна до цієї трагедії та цього злочину в тому чи іншому вигляді», — зазначив він. За словами п. Вестербекера, в Москві «точно знають, що відбулося» й точно знають, що під час збиття літака використовували ЗРК «Бук», який належав курській 53-й бригаді. Процес має розпочатися в березні 2020 року. Слухання у суді відбудуться навіть у випадку, якщо підозрювані на нього не з’являться.

«Хмурий»: «СБУ все сфальсифікувала»
У фільмі «Заклик до правосуддя» Дубинський, якого слідчі JIT вважають ключовою фігурою в організації транспортування «Бука» з Донецька в с. Сніжне, звідки, імовірно, запустили ракету, яка знищила «Боїнґ», свою причетність до трагедії заперечує, зокрема, стверджує, що його телефонні розмови, перехоплені Службою безпеки України (СБУ), нібито сфабриковані.
Вранці 17 липня 2014 року, в день аварії, людина з позивним «Хмурий» повідомила телефоном іншому сепаратисту, що «Бук» із екіпажем прибув до Донецька. Тоді ж він доручив відправити його в бік Сніжного в супроводі колони танків й сам вирушив туди. Ключова розмова відбулася вдень 17 липня: «Довбають «Градом» постійно, лише зараз перепочинок. Літак ось теж зараз бахнули, «сушку» (в той момент, стверджують автори доповіді Bellingсat, Дубинський ще не розумів, що замість українського штурмовика Су-25 збили пасажирський «Боїнґ» — Ред.). У нас же «Бук», отримали ми».
У фільмі, не кліпнувши оком, Дубинський каже, що СБУ все сфальсифікувала. В кадрі одразу з’являються два експерти. «Я бачу різницю у рівні шумів і видно, що загалом запис зазнав обробки», — каже малайзійський експерт Акаш Розен із OG IT Forensic Service. «Я знайшов дев’ять маніпуляцій. Тут багато редагування», — це вже Норман Ріттер із Німеччини.

Прем’єр Малайзії: «Заздалегідь вирішили, що провина — на РФ»
Далі — ще цікавіше. Як виявилося, Малайзія таємно відрядила на територію ДНР спецкоманду з 11 осіб, щоб першою отримати бортові самописці збитого «Боїнґа», й не допустити їхньої передачі Україні або США. 22 липня 2014 року тодішній «прем’єр-міністр» ДНР Олександр Бородай у Донецьку передав «чорні скриньки» спеціальному представнику Малайзії, полковнику Мохамаду Сакрі. «У фільмі Сакрі вихваляється, як йому з командою з 11 людей, вдалося провести таємну операцію і першими отримати бортові самописці. Однак вони не мали права без дозволу України цього робити, бо фактично це було пряме порушення українського суверенітету та норм міжнародного права», — наголошує «Укрінформ». Згодом Малайзія все ж передала «чорні скриньки» міжнародній слідчій групі. Навіщо було таємно забирати їх із Донецька (фактично — викрадати), залишається незрозумілим.
Проте насправді «важка артилерія» з’являється аж наприкінці фільму. Після оприлюднення в червні ц. р. імен чотирьох причетних до збиття «Боїнґа» прем’єр-міністр Малайзії Махатхір Мохамада шокував своїми заявами про те, що він сумнівається в об’єктивності очолюваного Нідерландами розслідування трагедії, і не бачить переконливих доказів того, що РФ має нести відповідальність за катастрофу. Те саме він каже й у фільмі: «Вони заздалегідь вирішили, що провина лежить на РФ. Ми не можемо прийняти такої позиції». При цьому глава уряду чомусь забуває, що всі оприлюднені JIT висновки і результати підтримали та визнали всі сторони, які беруть участь у розслідуванні, серед них і Малайзія.
Зрозуміло, що фільм «Заклик до правосуддя» маю нікчемну юридичну цінність. Але він є черговим проявом гібридної війни, яку РФ веде не лише проти України, а й загалом проти Заходу. Розрахунок простий: якась частина глядачів у Європі, США чи Канаді, переглянувши цей «витвір» кінодокументалістики, може й справді повірити, що «Боїнґ» над Донбасом у липні 2014-го збили не російсько-терористичні банди ДНР, а «Збройні сили України». Саме на такій версії Кремль наполягає від самого початку.

Ігор Берчак

Довідка
17 липня 2014 року, орієнтовно о 16.20 із екранів радарів зник літак авіакомпанії Malaysia Airlines «Боїнґ-777», який здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам — Куала-Лумпур. Пізніше стало відомо, що він упав поблизу міста Торез Донецької області. За свідченням очевидців, літак вибухнув у повітрі, тіла загиблих розкидало в радіусі чотирьох кілометрів. На облавку лайнера перебували 298 осіб. Усі вони загинули.
Майже одразу ж після катастрофи СБУ оприлюднила радіоперехоплення розмови Ігоря Безлера, одного з тодішніх лідерів бойовиків на прізвисько «Бєс», зі своїм куратором Василем Гераніним, полковником Головного розвідувального управління РФ, під час якої він доповідає про скоєний злочин.
29 липня 2015-го на засіданні Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй РФ наклала вето на резолюцію зі створення міжнародного трибуналу щодо розслідування катастрофи. У вересні 2016 року міжнародна група, що складалася з представників Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії й України, офіційно заявила, що ЗРК «Бук», із якого була випущена ракета, що знищила літак Malaysia Airlines, доправили на територію України з РФ. Конкретно вказувалося на 53-тю зенітно-ракетну бригаду російських збройних сил, що базується в місті Курськ. Висновки слідчих базувалися на даних супутників США і низці свідчень очевидців, котрі бачили ЗРК у різних контрольованих сепаратистами районах.

До слова
13 % українців продовжують використовувати для отримання новин російські засоби масової інформації (ЗМІ). Про це повідомляє аґенція «Інтерфакс-Україна» з посиланням на дані опитування міжнародної організації Internews. При цьому 80 % опитаних не вдаються до інформації таких ЗМІ. 30 % опитаних, відповідаючи на запитання, чи знають вони в своєму оточенні людей, котрі використовують російські ЗМІ, відповіли ствердно, ще 51 % сказали, що їхнє оточення не використовує такі медіа. Говорячи про причини використання людьми російських ЗМІ, більшість респондентів (35 %) назвали можливість отримати альтернативну точку зору, 22 % заявили, що російські ЗМІ цікаві, 21 % вказав на можливість отримувати новини російською мовою, а 4 % упевнені, що вони правдивіші та незалежніші. Опитування проводила міжнародна організація Internews за підтримки проекту USAID «У-Медіа» у червні-липні ц. р. на всій території України, за винятком тимчасово непідконтрольних українському уряду території Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим. Опитали 4 056 респондентів віком від 18 до 65 років методом особистого інтерв’ю.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply