Новини для українців всього свту

Thursday, Jun. 24, 2021

65 років від часу операції «Вісла»

Автор:

|

Травень 24, 2012

|

Рубрика:

65 років від часу  операції «Вісла»

Цьогоріч відзначається 65-річчя насильної депортації 150 тис. українців з їхніх корінних земель — Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя — на північно-західну територію Польщі. Ця депортація, запланована ще у вересні 1944 року совєтським і польським урядами, мала на меті стерти з поверхні землі будь-які сліди українців на тих теренах. Повоєнна Польща мала стати моноетнічною державою. Як подають польські офіційні джерела, завданням військової операції під кодовою назвою «Акція «Вісла», було знищити активні сотні Української повстанської армії (УПА), які в той час перебували на тих землях, і позбавити їх джерела місцевої підтримки.

Насправді акція була заздалегідь продуманим планом, «аби вирішити українське питання в Польщі раз і назавжди». Насильне переселення відбувалося трьома фазами: 1945-го та 1946-го — до УРСР, й остаточне, яке почалося 28 квітня 1947 року, — на понімецькі північно-західні землі Польщі. Загалом із рідних домівок було виселено 500 тис. українців.

Українці, незалежно від їхніх політичних поглядів і приналежності, були депортовані поспішними й насильницькими методами. Маючи лише дві години, призначені на пакування речей, вони були змушені чекати на залізничних станціях протягом кількох днів, іноді й тижнів, перш ніж їх було загнано (разом із худобою) у переповнені вантажні вагони і вивезено в невідомість.

Ті, хто чинив опір депортації або підозрювався у співпраці з УПА, були ізольовані у концтаборі Явожно. Багато літніх людей померло дорогою через недоїдання та нелюдські й антисанітарні умови. Ті, хто пережив переїзд, були поселені в спустошених від німців селах, згідно з наказом: не більше за п’ять родин у тій самій місцевості. Кінцевою метою польської влади було повна асиміляція українців у польському суспільстві.

До 1956 року переселена українська громада не визнавалася польською владою, і депортовані особи, які намагалися повернутися на свої споконвічні землі, заарештовувалися. Щойно після 1995-го декому з них дозволили повернутися на батьківщину. Тепер окупована Польщею Лемківщина залишається значною мірою малонаселеною, і багато її унікальних українських церков, цвинтарів і національних пам’яток занепало або було зруйновано.

УККА зі сумом згадує цю траґічну сторінку в історії України та вшановує пам’ять 150 тис. українців, змушених зазнати масової депортації та жорстокої дискримінації внаслідок акції «Вісла». Про трагічні наслідки тієї несправедливості та дискримінації інформуймо весь світ і пам’ятаймо тих, що стали жертвами цієї безжальної політики етнічної чистки.

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply