Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Згода будує

Автор:

|

Квітень 17, 2019

|

Рубрика:

Згода будує

Хор «Оріон» (мистецький керівник — Ігор Магега) і театр «Заграва» виконують твір, присвячений століття боротьби українського народу

Нещодавно ми дізналися чудову новину — ще один наш краянин удостоївся високої нагороди. Тарас Багрій, президент Конґресу українців Канади (КУК) у Торонто, отримав державну нагороду за видатну волонтерську роботу від канадського уряду. Цю нагороду п. Багрію вручила Джулі Пайєт, генерал-губернатор Канади. З отриманням цієї нагороди він став кавалером Ордену волонтерів, який вручають за значний, тривалий і неоплачуваний внесок до громади у Канаді чи за кордоном.
Дуже багато заходів провів КУК та інші громадські організації для визнання незалежності України й активну і послідовну підтримку її у важкий час відстоювання довгоочікуваної незалежності. Особливо різноманітними були імпрези, які відбувалися під гаслом «100 років визвольної боротьби українського народу». На заклик КУК відгукнулися багато мистецьких колективів, якими, на щастя, так багата наша громада.
Хоч минуло вже трохи часу, але моя пам’ять настійливо повертає мене до двох неординарних дійств, які були поєднанням звичного для глядачів концерту й елементів різних театральних постановок, що було дещо незвично, але дуже цікаво і захоплююче. Це був найкращий тандем в історії жіночого хору «Левада» (голова хору — Олеся Романко), чоловічого хору «Оріон» (голова — Василь Ахтемійчук) із Торонто під мистецьким керівництвом маестро Ігора Магеги й українського драматичного театру «Заграва», очолюваного Йосипом Терлецьким, заслуженим працівником культури України. Дві яскраві неординарні особистості, два таланти, безмежно закохані у свою справу, були ідейними натхненниками та творцями цього надзвичайного видовища. Обидва колективи показали як спільна подвижницька співпраця згуртовує, збагачує, будує нове, цікаве та корисне.
Перший концерт був присвячений 100-річчю визвольної боротьби українського народу за незалежність. Емоційним і цікавим був виступ із прозірками відомого громадського діяча Ігора Козака, офіцера запасу Збройних сил Канади, в яких він служив 11 років. Був у Афганістані, має досвід бойових дій в інших гарячих точках під егідою НАТО. У часи Революції гідності та з початком аґресії Росії проти України п. Ігор працював одним із радників офісу прем’єр-міністра Стівена Гарпера, займався в т. ч. питаннями допомоги Україні з боку Канади. Зараз тісно взаємодіє з членами канадського федерального парламенту й Конґресу США, а також іншими установами як радника із українських питань.
Опісля почалися спільні виступи артистів театру і хорів «Левада» і «Оріон», в яких дуже емоційно, з пафосом розкривали суть важливих етапів боротьби за державотворення та збереження і зміцнення незалежності України. Звучали стрілецькі, повстанські пісні, а актори театру, використовуючи вдало підібраний реквізит і костюми, характерні для різних історичних періодів, майстерно переносили уяву глядачів у ті далекі часи. Червоною ниткою через усю імпрезу проходили поетичні твори нашої прославленої землячки, поетеси з полум’яним серцем, влучним словом і щедрою на талант душею, вмілої декламаторки Надії Козак, котра була ведучою програми. Хори «Левада» і «Оріон» задушевно виконували і «Ой у лузі червона калина» , «Чуєш, брате мій», «Ой у лісі на полянці», «Йшли селом партизани» й інші твори. Пісні періоду шестидесятників гарно прозвучали у виконанні подружнього дуету Ігора й Андріани Артем’яків. Пісні періоду відродження української державності неперевершено виконувала заслужена артистка України Мирослава Солов’яненко.
Артистам вдалося правдиво відтворити сцени Майдану, боротьби за Україну на сучасному складному етапі. Найбільш емоційно та зворушливо до сліз було, коли артисти театру і хористи виконували «Гей, пливе кача», «Я ненавиджу війну», «Повертайся живим». Задушевно співали солісти Орися Юзич, Артуро Разгоєв, Павло Фондера, Інга Філіпова, Андріан Кузик і Гануся Барабаш. Прекрасно супроводжував виступи камерний оркестр під орудою Галини Дзюрин.
Інший концерт був присвячений 100-річчю з Дня проголошення акту Злуки УНР та ЗУНР і відбувся з ініціативи президента КУК Тараса Багрія й Анни Кісіль, другого заступника президента Світового конґресу українців (СКУ), голови Світової федерації українських жіночих організацій і членкині управи КУК (відділ Торонто). Впродовж 2008-2018 рр. років очолювала Світову раду культури при СКУ, а упродовж 2005-2016 рр. — міжнародну організацію українських громад «Четверта хвиля».
З привітальним словом виступив п. Багрій, а доповідь виголосив капітан у відставці Андрій Соханівський, президент Української стрілецької громади Канади, котрий у 1984-1997 рр. служив у Військово-повітряних силах Канади‚ проводив повітряну розвідку російських підводних човнів і налітав понад 2‚2 тис. годин ‚ бере активну участь в українському громадському житті.
І знову артисти театру «Заграва» і хористи та солісти «Левади» й «Оріону» переносили глядачів у буремні часи боротьби за українську державність, її відновлення та збереження. Вірші Надії Козак звучали з уст ведучих програми Оксани Пікуш і Світлани Новак-Гірник, а музичне оформлення здійснював камерний оркестр під керівництвом Олександри Федишин.
Ці величні імпрези, організовані у такій тісній творчій співдружності громадських організацій і мистецьких колективів, ще раз довели істинність народної мудрості: «Згода будує, а незгода руйнує». Сподіваємося, що станеться так, як пише Надія Козак:
Розвіє вітер дим над Україною,
І заживуть мої брати родиною.
Дніпро-Славута хвилею заграє,
Як гуцул слобожанку привітає.
Із Тернопілля, Сумщини й Кубані
Всі українці стануть на Майдані.
І Київ — град із мудрими мужами
Для єдності відчинить Злоті Брами.
Та й зацвітуть калиною кургани,
Як небо знову зродить отаманів.
Дух пращурів не дасть пропасти славі
Народу європейської держави.

Леся Хмелик

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply