Новини для українців всього свту

Thursday, May. 6, 2021

Згадали свідка Голодомору Тетяну Дашко

Автор:

|

Червень 26, 2019

|

Рубрика:

Згадали свідка Голодомору Тетяну Дашко

Тетяна Дашко

Авторитетне видання The Globe and Mail опублікувало статтю про українку Тетяну Дашко, котра стала свідком Голодомору, з 1950-го жила у Канаді та плекала українські традиції аж до самої своєї смерті взимку 2019 року.
Розповіддю про маму зі журналістами поділилися троє синів Тетяни — Юрій, Волтер та Олександр. «Тетяна (Тіна) Дашко: дружина, бабуся, свідок Голодомору, віруюча. Народилася 17 квітня 1924-го в Красносілці, Україна; померла 2 січня 2019 року в Торонто від серцевої недостатності у віці 94 літ», — йдеться у повідомленні.
Тетяна Дашко (Пастощук) росла у сім’ї разом із вісьмома братами та сестрами, дитинство яких було зруйноване радянською владою та нацистами. Колективізація фермерських господарств призвела до смерті батька, змусивши дівчину залишити школу після 4-го класу, щоб допомогти прогодувати сім’ю.
Потім був Голодомор. Тетяна на все життя запам’ятала смерть свого молодшого братика Володі від голоду. Мати дівчини загинула у неї на руках незадовго до вторгнення нацистів до України.
1941 року Тетяну відправили до Німеччини на примусові роботи. У німецькому місті Білефельд першого ж дня роботи вона познайомилася з Юрієм Дашком, котрий тлумачив інструкції майстра. Незабаром Тетяна й Юрій закохалися, 1945-го побралися у розбомбленому соборі в Ганновері, а 1950 року перебралися до Канади.
У подружжя народилося троє синів. Тетяна й Юрій багато працювали: чоловік — у ливарному виробництві, а дружина в різні часи — на взуттєвій фабриці, бавовняному комбінаті, виробництві бензопил, прибиральницею та в теплицях. Сім’я переїжджала п’ять разів, доки не знайшла комфортний будинок із великим садом.
Жахи, які пережила Тетяна на початку життя, залишили свій відбиток в її пам’яті, але не в її світогляді. Вона плекала красиві речі. Кольори та візерунки в її вишивці — як для традиційних українських сорочок, наволочок, так і для сім’ї та друзів тощо — створювали навколо справжню красу.
Щоб допомогти дітям вивчити мову, вона розмовляла лише українською. «Ми навчилися розмовляти українською та танцювати українські народні танці, приєднувалися до українських скаутів і відвідували суботню школу; ми вчилися тому, як збирати великодні кошики та готувати 12 пісних страв на Різдвяну вечерю», — згадують сини Тетяни Дашко. Хлопці також брали уроки гри на акордеоні.
Кожен із днів п. Дашко починався і закінчувався щирою, щедрою молитвою. Проживши більш ніж 65 років у Канаді, Тетяна й Юрій передали дітям відданість родині, культурі, справедливості та побудові кращого світу. Упродовж останніх десятиліть Тетяна виступала на пам’ятних заходах щодо Голодомору на знак вшанування пам’яті свого маленького брата та мільйонів інших людей, вбитих голодом.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply