Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 25, 2022

Як на мапі Канади з’явилися українські назви

Автор:

|

Червень 14, 2018

|

Рубрика:

Як на мапі Канади з’явилися українські назви

Обійстя Пилипових у поселенні Стар, 1932 р.

Поява перших населених пунктів із українськими назвами на території Канади сягає кінця ХІХ ст. Про історію того, як на мапі Канади з’явилися українські назви, розповіла Ольга Сухобокова, кандидат історичних наук і доцент Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
Як відомо, перші «задокументовані» українці в Канаді — Іван Пилипів та Василь Єлиняк із села Небилів Калуського повіту Станіславського воєводства (тепер — Рожнятівський р-н Івано-Франківської обл.) прибули туди 1891 року. Саме вони допомогли імміґрувати до Канади ще кільком сім’ям із України, поклавши початок українській діаспорі в Канаді, а також заснували там перше та найбільше поселення українців в Една-Стар за 80 км на північний схід від Едмонтону (провінція Альберта).
Завдяки лояльній імміґраційній політиці Канади під час першої хвилі імміґрації (1890-1914 рр.) імміґрувало понад 100 тис. українців. За даними перепису населення 1921-го у Канаді вже проживало 170 тис. українців (1,2 % усього населення країни). Втім, на думку фахівців, це число могло б бути значно більшим, якби всі переселенці з українських земель ідентифікували себе як українці.
Як потенційні фермери, українські імміґранти оселялися у новостворених південно-західних провінціях Канади — Манітобі, Саскачевані й Альберті, де канадський уряд надавав їм гомстеди (земельні ділянки) по 65 га за відносно низькою ціною. Так широка, понад 1,2 тис. миль, смуга безлюдних прерій завдяки українським фермерам невдовзі перетворилася на «хлібний кошик світу».

Переселенці з Західної України в Альберті, 1911 р.

Від самого початку виявилася одна із прикметних рис структури української діаспори в Канаді — компактність. Часто українці імміґрували громадами, сформованими з колишніх мешканців сіл і повітів, і на необжитих землях в Альберті, Саскачевані та Манітобі природно створювали суто українські поселення та суцільні етнічні райони. Саме тут перепис 1921 року зафіксував проживання 90,1 % українців. Згодом компактність проживання та згуртованість забезпечили швидке формування української діаспори, створення нею своїх організацій та національного представництва у канадському суспільстві.
Так виникла низка українських поселень, що простягалися дугою з півночі Альберти до південного сходу Манітоби: Нью-Київ, Прут, Буковина, Ярослав, Україна, Київ, Полтава, Тернопіль, Витків, Снятин, Коломия, Січ, Сокаль, Ольга, Дніпро, Дністер, Збруч, Карпати, Запоріжжя, Косів, Роса, Правда тощо. Цікаво, що у назвах своїх населених пунктів українські імміґранти відобразили не лише географічні назви своєї Батьківщини, а й імена відомих українських діячів — Хмельницький, Сірко, Шевченко, Тарас, Петлюра тощо. Загалом на початок ХХІ ст. у Канаді було близько 200 міст із українськими назвами.

Так виглядали українські поселення в провінції Альберта у 1920-х рр.

Втім, не всі поселення з українськими назвами заснували українці. Так, містечко Одеса (провінція Онтаріо) існувало задовго до масової імміґрації українців і було назване так ще 1854-го у зв’язку з Кримською війною. Так само не пов’язані з етнічними українцями дві Хортиці у Манітобі, засновані у 1870-х рр. німецькими менонітами — нащадками німецьких колоністів, котрих Катерина ІІ переселила на Хортицю після зруйнування Запорізької Січі.
Для порівняння зауважимо, що майже паралельно відбувалася й імміґрація українців до США, що почалася раніше, ніж у Канаді — в другій половині 1870-х рр. Поселення українців (робітників зі Закарпаття) у м. Шенандоа (штат Пенсільванія) стало першим осередком організованого громадського життя українців у США. 1898 року група протестантів з Київщини утворила в Південній Дакоті низку поселень, в т. ч. й Київ. Пізніше у Північній Дакоті греко-католики з Галичини заснували село Україна.

Українська хата початку ХХ ст. в музеї української спадщини «Калина кантрі» (провінція Альберта)

Українці в США неодноразово намагалися реалізувати ідею створення українських колоній. Перша спроба була зроблена ще леґендарним о. Агапієм Гончаренком, засновником української діаспори у США, котрий організував хутір Україна у Гейворді неподалік від Сан-Франциско в Каліфорнії. Але ці спроби виявилися невдалими. Адже, як і в Канаді, у США місце осідку українських імміґрантів диктувалося потребами ринку праці та кваліфікацією імміґрантів. Тому тут українці оселялися в основному в промислових містах на Північному Сході, де працювали переважно на шахтах, у деревообробній промисловості, на будівництві шляхів і залізниць.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply