Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Виповнилося 100 років від народження Петра Яцика

Автор:

|

Липень 15, 2021

|

Рубрика:

Виповнилося 100 років від народження Петра Яцика
Петро Яцик

Минулого тижня виповнилося 100 років від народження Петра Яцика (1921-2001), знаного мецената та філантропа українського походження, канадського бізнесмена, відомого своїм вагомим вкладом у фінансування українознавства на Заході та в Україні. Сума його пожертв на українські інституції в західному світі перевищує 16 млн CAD! Його іменем назвали Міжнародний конкурс знавців української мови, який проводять у День української писемності та мови 9 листопада. Про нього Михайло Слабошпицький написав книгу з промовистою назвою «Українець, який відмовився бути бідним».
Петро Яцик народився 7 липня 1921-го в селі Верхнє Синьовидне Сколівського району на Львівщині. До Канади потрапив у третій хвилі імміґрації 1949 року. Щойно зійшовши з літака у Монреалі зі сімома доларами в кишені, він сказав: «Я буду мільйонером, тут будуватиму Україну». І справді, він мав талант до бізнесу. Як сам себе характеризував, «Бог нагородив мене вмінням вирощувати п’ять помідорів там, де інші вирощують один».
Так заснував успішний бізнес і з часом навіть став офіційно найзаможнішою людиною Канади (й найбагатшим українцем), а також розгорнув потужну благочинну діяльність із підтримки українських наукових та освітніх установ, зумівши не лише стати мільйонером, а й увійти до числа меценатів, які зробили найбільше для розвитку науки та культури, історії та друкованого українського слова в Північній Америці.
Петро Яцик спонсорував Інститут українських студій Гарвардського університету, Енциклопедію українознавства, Центр досліджень історії України ім. П. Яцика при Альбертському університеті, Освітню фундацію ім. Петра Яцика, Український лекторій в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті. І це лише частина великого переліку.
На його кошти відкрили спеціальний український відділ в Інституті ім. Гаррімана при Колумбійському університеті, а також видали чимало наукових монографій із історії України (зокрема, переклад «Історії України-Руси» М. Грушевського англійською), економіки, політології, медицини, етнографії.
Свій життєвий шлях Петро Яцик завершив у Торонто 1 листопада 2001-го, де його поховали на цвинтарі в Гайд-парку. Очевидно, найкращою пам’яттю про п. Яцика в Україні стало щорічне проведення у День української писемності та мови 9 листопада Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Конкурс спрямований на піднесення престижу української мови серед молоді, виховання поваги до культури й традицій українського народу. А участь у ньому беруть понад 5 млн учнів із 20 країн світу.
Як повідомляв «Міст», провели вже двадцять перший конкурс із української мови ім. Петра Яцика.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply