Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Вшанування роковин Голодомору в Канаді

Автор:

|

Грудень 03, 2020

|

Рубрика:

Вшанування роковин Голодомору в Канаді
Пам’ятні заходи в Альберті

У Торонто 28 листопада провели віртуальну панахиду за жертвами Голодомору 1932-33 рр. в Україні. Також цього дня 19.32 за місцевим часом канадські українці вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв Голодомору в Україні, запаливши свічку пам’яті у своєму домі. Світлини свічок виклали у соціальних мережах із думками про загиблих. Також просили місцеві церкви бити у дзвони в цей час на честь жертв Голодомору.
Своєю чергою, Іван Бейкер, депутат федерального парламенту від Ліберальної партії Канади, під час виступу в Оттаві також вшанував пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 рр. в Україні. «Своїм виступом я вшановую 87-мі роковини голоду та геноциду в Україні, відомого як Голодомор, що відбувся, коли Йосиф Сталін закрив кордони України та конфіскував усю їжу з метою знищення українського населення, яке виступало проти його правління. На піку Голодомору щохвилини від голоду помирало 19 людей, 1,2 тис. — щогодини та 28 тис. — щодня. Світ мовчав і, як наслідок, загинули мільйони», — зазначив він.
Представник української громади додав, що його бабуся пережила Голодомор і завжди просила «не лише пам’ятати, а й вшановувати жертв». «Сподіваюся, цього тижня ми всі згадаємо та вшануємо жертв Голодомору», — зазначив він.
Вшанували жертв Голодомору і члени українських студентських клубів, а також Оттавського та Карлтонського університетів. На жаль, через пов’язані з пандемією Covid-19 обмеження, до поминального заходу могли долучитися не більше десяти людей.
Неподалік від Посольства України в Канаді присутні хвилиною мовчання вшанували жертв Голодомору, після чого зі запаленими свічками у руках пройшлися ходою до будівлі федерального парламенту. «Важливо пам’ятати про ці роковини, позаяк Росія досі не визнає, що вчинила ці жахи проти українців, хоча кількість жертв загально відома», — сказала Майя Петришина, студентка Університету Оттави. За її словами, такі публічні акції можуть допомогти у пропаґуванні ширшого міжнародного визнання Голодомору геноцидом.
«Важливо, щоби не лише люди з української громади знали про Голодомор. Тоді, можливо, більше держав-членів Організації Об’єднаних Націй визнають його геноцидом, спонукаючи й Росію зробити це», — наголосила Ангеліна Остапик-Шепертицька, співголова українського клубу.
Крім цього, запалили Свічки пам’яті та вшанували пам’ять жертв Голодомору-геноциду в Україні 1932-1933 рр., організованого сталінським режимом, у парламенті провінції Альберта. До учасників заходу звернулися з промовами: Натан Купер, спікер парламенту Альберти; Олександр Данилейко, генеральний консул України в Едмонтоні; Джекі Армстронґ-Гоменюк і Дерон Білоус, депутати парламенту Альберти; Орися Бойчук, голова Альбертської провінційної ради Конґресу українців Канади; українська громада Едмонтона.
Генеральний консул України у своєму виступі підкреслив важливість збереження пам’яті та донесення правдивої інформації про Голодомор за кордоном, подякував уряду та парламенту Альберти за визнання в провінції Голодомору геноцидом українського народу.
Також кампанія «Національний інформаційний тур «Голодомор» спільно з Полом Шейлзом, одним із провідних у світі фахівців у галузі технології deepfake, створили ролик, на якому радянський диктатор Йосип Сталін розказує про злочини проти українців. Він зазначає, що через заперечення, цензуру та брехню і досі мало хто знає про Голодомор в Україні. Організатори вимагають внесення слова Holodomor до Оксфордського словника, «Мерріам-Вебстер» і віртуального словника Dictionary.com.
Зі заявою з нагоди Дня пам’яті жертв Голодоморів в Україні в суботу виступив і Джастін Трюдо. Він наголосив на необхідності пам’ятати історії сімей, які загинули і постраждали під час Голодомору. «Сьогодні ми приєднуємося до українських громад у Канаді та по всьому світу, щоб згадати мільйони людей, котрі постраждали та загинули під час Голодомору. З 1932-го по 1933 рік тоталітарний радянський режим Йосипа Сталіна викликав в Україні жахливий голод — геноцид, покликаний зломити дух українського народу, стерти його ідентичність і зупинити його прагнення до свободи та незалежності. Мільйони людей померли від голоду, багато хто з них діти, а інші були заарештовані, депортовані або страчені в рамках цієї жорстокої кампанії», — заявив глава канадського уряду.
Водночас він зазначив, що перед лицем такої жорстокості українці все ж вистояли, твердо дотримувалися своєї мови та своєї культури, не зважаючи на всі спроби режиму придушувати і переслідувати їх. А 1991 року, після більш ніж півстоліття радянського гніту та правління, Україна завоювала незалежність. «Упродовж десятиліть зловісну реальність Голодомору заперечували, а страждання українців були приховані від світу. Ми зобов’язані пам’ятати історії загиблих і постраждалих сімей. Ми повинні прийняти ці суворі істини й узяти на себе зобов’язання завжди діяти, коли права людини перебувають під загрозою. У цю річницю закликаю всіх канадців вшанувати пам’ять жертв Голодомору і визнати той внесок, який українські канадці внесли в побудову кращої країни для всіх нас. Також підтверджую непохитну підтримку Канадою вільної та незалежної України», — наголосив п. Трюдо та закінчив свій виступ словами «Вічна їм пам’ять» українською мовою.
Нагадаємо, що Канада стала першою державою після України, яка визнала Голодомор актом геноциду українців ще 2008 року. З того часу по всій країні на офіційному рівні відзначають День пам’яті жертв Голодоморів.
Як повідомляв «Міст», в Україні та світі згадували треґедії голодоморів.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply