Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Всеканадська українська вчительська конференція в Едмонтоні 2-4 травня ц. р.

Автор:

|

Липень 03, 2014

|

Рубрика:

Всеканадська українська вчительська конференція в Едмонтоні 2-4 травня ц. р.

Учасники конференції

У сьогоднішньому світі, який безупинно змінюється й диктує нам темп щоденного життя, відбувається переосмислення бачення всього, чим живе людство. Чи не в першу чергу це стосується освітницької ниви, зокрема шкільництва, адже ті принципи, що будуть закладені у підростаючих громадян, відображатимуть майбутність нашого суспільства.

Українська освіта ХХІ століття: Де ми є тепер? Як нам забезпечити світле майбутнє 2030 року?
Такою панельною дискусією розпочалася чергова Всеканадська вчительська конференція, котру організувала Національна рада української освіти КУК і на яку зібрався 81 учитель із різних провінцій: Альберти, Квебеку, Манітоби, Онтаріо та Саскачевану.
Під час дискусії (модератор — Дарія Луців) учасники мали змогу проаналізувати результати української освіти в Канаді й обговорити різні підходи бачення майбутніх напрямків роботи. Свої міркування й точки зору представили учасники панельної дискусії: д-р Алла Недашівська, виконавчий директор МЦУМ при Альбертському університеті, Володимир Бойчук, голова Національної української освітньої ради Конґресу українців Канади (КУК), Оксана Левицька, голова комітету Рідного шкільництва УНО Канади, і Стефан Пахолок, випускник української двомовної програми м. Едмонтона.

Українська освіта: Де ми тепер? Якою бачимо її у майбутньому?
Набутий досвід і система сучасної української освіти, зокрема українське шкільництво, яке в Канаді є найбільшим в українській діаспорі, — це праця не одного покоління імміґрантів. Імміґрація українців у Канаду налічує 120 років, на противагу молодим діаспорам Європи — Іспанії, Греції, Швеції, Італії, Португалії та Німеччини.
У проведенні динамічного й ефективного навчального процесу важливу роль відіграють навчальні засоби, із якими працюють вчителі. Велика шана тим, хто вкладає багато зусиль у підготовку до друку нових навчальних підручників. Прикладами таких нещодавно виданих матеріалів є «Українська мова через призму живої культури» д-ра Алли Недашківської (Едмонтон), серії «Нова» д-ра Оленки Білаш і «Коляж» (МЦУМ, Едмонтон), «Українська мова» — підручник та посібник для вчителя» Дарії Зазулі (Торонто). Проводиться копітка робота з розробки чи осучаснення навчального матеріалу для шкіл. Вчителі шкіл Едмонтона укладають програми та матеріали для роботи на заняттях, освітяни Шкільної ради м. Торонто займаються розробкою програми з мови для суботніх шкіл. Нещодавно вийшла друком серія книжок для діаспори, створена науковими працівниками Міжнародного інституту освіти, культури і зв’язків з діаспорою (Львів, Україна): «КРОК 1», «КРОК 2», «Мандрівка Україною».
Із розвитком технологій сучасні технічні засоби уможливлюють доступ до різноманітної інформації, зокрема до використання найновіших методик та обміну досвідом. Для освітян є доступними освітницькі форуми МЦУМ Альбертського університету, розробка електронних навчальних ресурсів із гіперпосиланнями У. Плавущак-Підзамецької (Торонто), навчальні й освітницькі інтернет-сторінки, наприклад, веб-сайт Національної освітньої ради КУК. Крім того, існує велике розмаїття дитячих сторінок, матеріалів для батьків у журналах чи газетах.
Говорячи про перспективи українських шкіл Канади на 20-30 наступних років, потрібно переглянути наявні ресурси та започаткувати у навчальних процесах корисні новаторські починання, які допоможуть видозмінити сучасні основи процесу навчання. Виправдали себе семінари з підвищення професійної кваліфікації. Широку підтримку у проведенні таких заходів на національних і місцевих рівнях надає Методичний центр української мови Альбертського університету. У співпраці з МЦУМ відбулися учительські професійні майстерні та вебінари для освітян (Рідне шкільництво УНО Канади). Створено портали для вчителів (Національна освітня рада КУК), проводяться тематичні вчительські семінари (Шкільна рада КУК-Торонто).
Цікавою інновацією є проведення навчальних сесій для вчителів, де самі педагоги виступають у ролі учнів, чи показові уроки для вчителів за участю студентів, котрі на практиці проводили д-р Оленка Білаш (Університет Альберти) під час вчительських майстерень для вчителів Рідних шкіл УНО (Торонто-2011 і Монреаль-2013) і д-р Юрій Шевчук (Колумбійський університет, Вінзор-2014).
Важливим елементом успіху є координація діяльності та співпраця між усіма україномовними освітніми закладами, а також продовження діалогу серед українських освітян у світі, що включало б мережевий обмін досвідом і міжнародну освітянську співпрацю. Без сумніву, інформація дає можливість розвивати та розширювати поступ уперед.
Як зберегти ідентичність у багатокультурному суспільстві? Як залучити молодь до українського і до підтримання української мови, як згуртувати українську юнь у межах організацій і громад? Спільні проекти або заходи, які об’єднали би студентів з різних шкіл, повинні стати тією рушійною силою, що допоможе вчителям підтримувати навчання на високому рівні, плекати справжніх патріотів і носіїв української мови серед молоді українського походження.

Робочі сесії конференції
Діапазон дискусій під час сесій був надзвичайно широким — від теоретичних міркувань і аналізів до практичних методик кращого з досвіду, які вчителі можуть взяти із собою і донести до своїх вихованців на заняттях. Сучасні напрямки освіти загалом і європейський вимір української освіти ХХІ ст. накреслив Роман Шиян, директор Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. На тлі політичних змін і загальнонародного руху в Україні д-р Шиян зупинився на ролі освіти та масової інформації у формуванні нового майбутнього для нашої держави. Він представив етапи розвитку української освіти в контексті сучасних підходів, задекларованих Європейським Союзом.
Як відгук на інтерес сучасних учнів до електронних засобів спілкування на конференції було представлено низку сесій, зосереджених на ознайомленні з цифровими та практичними технологіями: «Забавки Web 2.0 для вивчення української мови» Яніни Виговської, «Технології ХХІ ст. у вивченні української мови» Ірини Климків і «Використання Smart board» Лесі Лісової. Алла Недашківська, виконавчий директор МЦУМ, Олена Сіваченко і Оксана Перець (Альбертський університет) проаналізували переваги використання технологій та аплікацій у навчанні студентів. Мелодія Костюк, консультант міжнародних мов і підтримки персоналу й учнів Інституту інновацій іншомовної освіти (Едмонтон), провела візуальний тур для вчителів за технічною базою використання нових засобів. Застосування нових технологій у будь-якому класі безумовно забезпечить більш активне залучення та посилення мотивації учнів до навчання разом із поширенням української мови серед учнів українських шкіл.
Важливою складовою навчального процесу є вдалий підхід вчителя до оцінювання знань учня (сесія Надії Прокіпчук, старшого програмового менеджера, EAL та інших мов Міністерства освіти Саскачевану). Стратегії, які використовують при визначенні рівня досягнень у вивченні мови, на прикладі українського іспиту для закордонних студентів представила Олена Гарцула, спеціальний мовний радник Міністерства освіти Альберти.
Поділилася своїм досвідом традиційного класу Ірина Берлінг, вчителька суботньої школи Св. Володимира з Торонто (сесія «Виховання почуття патріотизму в учнів молодших класів на уроках суспільствознавства»). Оксана Коломоєць, учителька українського садочку за філософією Монтесорі (Рідна школа Філії УНО Торонто-Захід), продемонструвала, як навчати української мови молодших школярів за допомогою географії, літератури, природи та мистецтва, слідуючи основам філософії Монтесорі. Цікавий підхід до заохочення учнів читати та збагачувати свій словниковий запас через їхні розповіді про себе та інші «характери» із використанням гороскопів подала до уваги учасників Таня Онищук, колишня голова Українсько-канадської шкільної ради м. Торонто.

Українське шкільництво в Канаді: успіхи та виклики
Ми живемо в епоху змін. Учителі працюють в умовах двомовності та переважання англомовного лінгвокультурного контексту. Оленка Білаш, професор з іншомовної освіти факультету освіти Альбертського університету, у своїй доповіді наголосила на найкращих світових практиках ефективних стратегій при вивченні мови і культури у ХХІ ст. Започаткування україномовних шкіл є нелегкою працею, яка вимагає зусиль, часу й ініціативи. Тому важливу роль в підтримці мови та шкіл відіграють такі чинники, як залучення батьків і громади.
Як поєднати всі складові й тим досягнути успіхів в роботі рідних шкіл? Які є способи залучення дітей з українських родин до шкіл україномовних програм? Що допоможе розвинути здібності наших учнів як провідників ширшої української громади? Як впевнено зустріти виклики майбутнього? Дискусію на ці теми провели Тетяна Сунак, голова Українсько-канадської шкільної ради м. Торонто, Оксана Левицька, голова комітету Рідного шкільництва УНО Канади, і Влодко Бойчук, голова Національної української освітньої ради КУК.

Оксана Левицька

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply