Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Відкрили меморіал жертвам Голодомору

Автор:

|

Жовтень 24, 2018

|

Рубрика:

Відкрили меморіал жертвам Голодомору

Пам’ятник «Гіркі спогади дитинства»

На Canadian National Exhibition Place 21 жовтня у Торонто відбулося урочисте відкриття пам’ятника жертвам Голодомору (нагадаємо, що закладання Меморіалу Голодомору відбулося 28 травня 2017 року). Це підсумок тривалої 25-річної роботи української громади Канади на чолі з Конґресом українців Канади (КУК), відділ Торонто, який узяв на себе роль ініціатора спорудження пам’ятника.
Бюджет проекту становив майже 1,5 млн CAD. Кошти збирали всією спільнотою: долучилися українсько-канадські громадські організації, численні родинні фонди та фінансові установи, серед яких Temerty Family Foundation, Ihnatowycz Family Foundation, Buduchnist Credit Union, Ukrainian Credit Union, Shevchenko Foundation тощо і, звісно, індивідуальні жертводавці. Біля пам’ятника встановили дошку, на якій можна побачити імена всіх причетних до спорудження його.

Дошка з іменами всіх причетних до спорудження пам’ятника (пожертва не менше тисячі доларів)

Це вже третій пам’ятник, два інші — абсолютні копії, установлені в Києві, біля входу до Національного музею «Меморіал жертв Голодомору» та у Вінніпезі, біля пам’ятника Шевченку. Пам’ятник «Гіркі спогади дитинства», автором якого є Петро Дроздовський, — скульптура дівчинки з порожніми очима, яка притискає до грудей п’ять колосків. Ці колоски пшениці в руках дівчинки — нагадування злочинного «закону про п’ять колосків», згідно з яким за «розкрадання» колгоспного майна селян ув’язнювали на десять років. Не були винятком ні діти, ні старі люди, які намагалися врятуватися від голодної смерті. Крадіжкою державного майна вважали навіть кілька колосків, зірваних дитиною.

Перший ряд: Тарас Багрій, Христя Фріланд, Джон Торі, Степан Кубів; другий ряд: Артур Герасимов, Марина та Андрій Веселовські, Джеймс Безан

Церемонія відкриття пам’ятника зібрала понад дві тисячі осіб, серед яких були провідні діячі Канади й України, зокрема мер Торонто Джон Торі, міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд, голови та члени канадсько-українських громадських організацій, духовні особи, а також делеґація від уряду України (понад 30 осіб) на чолі з першим віце-прем’єр-міністром України Степаном Кубівим, котрий зачитав текст звернення Президента України.

Звернення Президента України

Від Прем’єр-міністра Трюдо надійшло офіційне привітання з приводу відкриття меморіалу, в якому, зокрема, йдеться: «Цього року ми відзначаємо 85-річчя українського Голодомору 1932-1933 років — однієї з темних сторінок історії. Меморіал Голодомору, який ми відкриваємо сьогодні, стане місцем пам’яті про мільйони жертв системного геноциду, а також буде розповідати про нього тим, хто не знайомий із цим страшним діянням. Меморіал також свідчить про незламну волю та дух українців у намаганні зберегти свою ідентичність. Скористаймося цією можливістю, щоб замислитися над цінностями та принципами, яких ми, канадці, завжди дотримуємося. Ми повинні продовжувати залишатися вірними нашим демократичним ідеалам і бути певними, що такі жахливі події, як Голодомор, ніколи не будуть забуті: пам’ятаючи історію, ми сподіваємося на те, що вона не буде повторюватися».

Марія Шкамбара, одна з ініціаторів спорудження пам’ятника, Ким Сторі, архітектор, Оксана Рева, голова Комітету спорудження пам’ятника, отримали  чудові квіти

Всі промовці наголошували на важливості величезної праці, результатом якої стало спорудження пам’ятника. Христя Фріланд у своєму виступі сказала, що для неї є надзвичайною честю бути з українською громадою цього важливого дня. «З одного боку, це надзвичайно сумний день, тому що ми пам’ятаємо страх Голодомору. Але це й гарний день, тому що українська громада Канади впродовж багатьох років, коли пам’ять про Голодомор приховувалася, берегла її і змогла повернути до України. Це дуже важливий внесок, і я особливо вдячна старшим членам нашої громади, які підтримували цю пам’ять», — підкреслила міністр. Вона також згадала незаконно ув’язненого в Росії українського режисера. «Варто згадати про Олега Сенцова, і подумати про кримських татар. Вічна пам’ять усім жертвам, будемо надалі боротися за тих, хто страждає», — зазначила керівник канадського зовнішньополітичного відомства.

Микола Латишко був семирічним хлопчиком, коли почався Голодомор

Виступ Миколи Латишка, одного зі свідків Голодомору, котрому вдалося залишитися живим і еміґрувати до Канади, було неможливо слухати без сліз. Він поділився страшними спогадами свого дитинства, коли йому, семирічному хлопчику, довелося бачити смерть багатьох знайомих, рідних, зокрема його сестрички. «Як християни ми маємо вміти прощати, — сказав він, — але ми ніколи не повинні забувати. Тисячі свідків Голодомору, такі як я, казали правду. Мільйони людей загинули від голоду. Але Совєцький Союз говорив світовій спільноті, що все в порядку, незважаючи на те, що мільйони вмирали з голоду».
Микола Латишко — український письменник, котрий емігрував до Канади після Голодомору. Він став автором семи книг прози та поезії. Також він є членом Національної спілки письменників України і багато разів виступав у Києві. Уперше це відбулося в присутності багатотисячної публіки на Михайлівській площі, біля пам’ятника Голодомору, коли він декламував свій вірш «Голод». Виступав п. Латишко і перед майбутніми офіцерами Збройних сил України у Київському військовому ліцеї ім. Івана Богуна, і в інших місцях. «Спільна молитва нашої делеґації сьогодні вранці у церквах Торонто свідчить про непереможність світогляду нас, українців світу, — констатував у своєму виступі Степан Кубів. — Нас 65 мільйонів. Ми незламні. Ні духом, ні силою. Адже з нами Бог і Україна».

Монумент освятили священики парафій Великого Торонто й околиць під патронатом єпископа Східної єпархії Української православної церкви Торонто і Східної єпархії Української греко- католицької церкви в Канаді Стефана Хміляра

Після освячення пам’ятника відбулося урочисте прийняття у Beanfield Centre, ведучою якого була Анастасія Лещишин.
Присутні мали можливість послухати виступи депутата Федерального парламенту Джеймса Безана, генерального консула України в Торонто Андрія Веселовського, депутата Верховної Ради України Артура Герасимова, міністра освіти Онтаріо Ліса Томпсона, президента КУК Павла Ґрода. Із завершальним словом до присутніх звернувся Тарас Багрій, голова КУК, відділ Торонто, котрий подякував усім присутнім на церемонії й усім тим, хто працював над проектом багато років поспіль. Церемонія завершилася виконанням гімнів Канади й України.
В одному з найближчих номерів ми надрукуємо інтерв’ю з членами Конґресу українців Канади, котрі були ініціаторами спорудження пам’ятника.

Інна Кручек

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply