Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

«Славну пам’ять героїнь зберігаймо!»

Автор:

|

Березень 15, 2018

|

Рубрика:

«Славну пам’ять героїнь зберігаймо!»

Віра Свєнціцька

Під цим кличем традиційно, як щoроку, Комітет українок Канади (відділ Торонто) віддав шану українським жінкам-героїням, цього разу Вірі Свєнціцькій (1913-1991), відзначеній посмертно Державною премією ім. Тараса Шевченка.
Генеральний директор Національного музею у Львові І. В. Кожан в листі до голови Комітету українок Канади подякував за те, що Віру Свєнціцьку обрали героїнею цьогорічного свята. Він так написав про неї: «Знана учена, довголітня берегиня збірки давньоукраїнського мистецтва. Віра Свєнціцька зробила значний внесок у розвиток української музейної справи і дослідження пам’яток національної культури. Вона стала гідним продовжувачем справи свого батька — першого директора музею проф. Ілларіона Свєнціцького та засновника музею митрополита Андрея Шептицького. Все своє життя була свідомою українкою».
Вона вірила, що багато українських мистців, таких як Іван Руткович, Йоган Пінзель, Йов Конзелевич та інші заслуговують на всесвітнє визнання. Писала про це в своїх статтях, публікаціях, книжках. Була членом «Пласту». Активно діяла в Організації українських націоналістів. Її заарештовувала польська, а пізніше й радянська влада, заслана на Сибір, де жінка мучилася довгих дев’ять літ. Вона вірила, що мистецтво єднає дух народу. Була готова віддати життя за свої ідеали.
Цього року Свято героїнь відбулося в Пластовій домівці на вул. The Kingswау. Вперше за участі драматичного театру «Заграва». І ця співпраця була надзвичайно вдалою. Участь артистів значною мірою збагатила подію.
Ведучою свята була Катерина Литвинюк. Вона привітала всіх присутніх, зокрема духовенство, консула України в Торонто Андрія Веселовського, голову Конґресу українців Канади (відділ Торонто) Тараса Багрія.
Відспівали канадський славень і молитву за Україну «Боже Великій Єдиний».
Христина Цурковська, голова Комітету українок Канади, в своєму слові підкреслила значіння мистецтва, зокрема музейного, де зберігаються шедеври творів народу. Власне берегинею таких скарбів і була Віра Свєнціцька.
Після цього Володимир Катрушенко, гість із Оттави, котрий знав Віру Свєнціцьку особисто ще зі Львова, розповів про три цікаві зустрічі з нею, ніби подаровані долею.
Програма цього Свята була не лише на високому рівні, патріотичною, але також дуже цікаво проведена. Дві ведучі — Ліля Конечна і Світлана Новак-Гірник — читали довідку про життя, працю та діяльність Віри Свєнціцької, а також про загальнополітичну, культурно-наукову, соціальну ситуацію в той час у Галичині, зокрема у Львові.
Цікаво було показано діяльність багатьох сучасних визначних людей. Вони своїм коротким словом доповнювали представлену справу. Як Ілларіон Свєнціцький виступив Адам Стець, Митрополит Андрeй Шептицький — Степан-Ґеник Березовський, проф. Платон Білецький — Олексій Слєпухов.
Доповнювали сцену прозірки історичних матеріалів і світлини (подяка за них — Національному музею у Львові, та Деніелу Стоділці — за кадри з фільму A Kingdom Reborn: Tresures from Ukrainian Galicia), що зробили це Свято героїнь дуже вдалим і цікавим.
Також була дуже вдалим доповненням група «українських селян», котрих вивозять на Сибір. Їх женуть під дулами автоматів в страшне, далеке, незнане, а вони моляться «Боже Великий Єдиний, нам Україну храни». «Молитву українки з великим відчуттям заспівала Наталка Гіль.
Велика подяка за задум Голові Комітету Українок Канади Христі Цурковській за залучення до цього свята членів театру «Заграва», також велика подяка його директору та режисерові Йосипові Терлецькому, заслуженому працівникові культури України, а також Олегові Марєвичy — за відеоефекти та світло, звукорежисерові Павлу Макаренку та Катерині Марєвич — за костюми.
А ми усі, весь український нарoд в Україні і в діаспорі — «Славну пам’ять героїнь зберігаймо!»

Євгенія Мельничук

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply