Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

СФУЖО —70! Вітаємо!

Автор:

|

Квітень 04, 2019

|

Рубрика:

СФУЖО —70! Вітаємо!
Орися Сушко, Анна Кісіль, Марта Кічоровська-Кебало,
Оксана Бризгун-Соколик і Марійка Шкамбара

У бенкетній залі «Княжий двір» 24 березня відбувся святковий бенкет-академія з нагоди 70-ліття Світової федерації українських жіночих організацій (СФУЖО). Святкова академія розпочалася зі спільної молитви разом з о. Василем Федівим, представником Української православної церкви в Канаді, та о. Володимиром Янішевським, представником Української греко-католицької церкви.
Цікаво, що на цей день припало й 150-річчя від дня народження Олени Сіменович-Кисілевської, першої голови СФУЖО. На заході були присутні колишні голови організації: Оксана Бризгун-Соколик (1992-2002), Марія Шкамбара (2002-2012) та Орися Сушко (2012-2018).
Анна Кісіль, теперішня голова СФУЖО, у своєму вітальному слові привітала активісток жіночого руху і гостей свята. Присутніх також прийшли привітати: Святослав Кавецький, виконувач обов’язків генерального консула України в Торонто; Павло Ґрод, президент Світового конґресу українців; Леся Хичій, президент Конґресу українців Канади; Марія Петрова, перша заступниця голови Національної ради жінок України та голова Всеукраїнської ліґи українських жінок.
Зворушливим було і привітання Дарії Гусак, української політичної діячки, зв’язкової командира УПА Романа Шухевича та бранця радянських концтаборів.
Д-р Марта Кічоровська-Кебало, головна доповідачка заходу, представила доповідь «СФУЖО у своє 70-ліття: покликання до подальшого життя». У цій доповіді вона детально висвітлила значні події та здобутки СФУЖО за 70 років діяльності, проілюструвавши свій виступ історичними світлинами.
Світова федерація українських жіночих організацій була створена 1948-го на Світовому конґресі українського жіноцтва у Філадельфії (США) з метою згуртувати українське жіноцтво по своїх організаціях, координувати їхню працю, репрезентувати їх перед своїм громадянством та чужинським світом і вести працю в обороні українського народу.
Членами-засновниками СФУЖО виступило десять організацій: Союз українок Америки, «Український золотий хрест» (США), Організація українок Канади ім. О. Басараб, Ліґа українських католицьких жінок Канади, Об’єднання українських жінок Німеччини, Союз українок Франції, Організація українських жінок Великої Британії, Об’єднання українок Бельгії, Союз українок Арґентини, Організація українських жінок Бразилії. Згодом до об’єднання вступили: Союз українок Австралії, Об’єднання жінок Ліґи визволення України (Канада), Об’єднання українських жінок Венесуели, Український жіночий союз Австрії, Об’єднання жінок Оборони чотирьох свобід України в Америці, Жіноче товариство ім. Олени Теліги (Англія), Об’єднання українських православних сестрицтв у Америці, Об’єднання жінок «Просвіти», Організація жінок «Відродження» (обидві — в Арґентині).
Управа СФУЖО з 1949 року має свою сторінку в журналі «Наше життя», з 1975-го — у журналі «Жіночий світ». З 1963 року видає бюлетень «Українка в світі», а 1957-го вийшла коротка історія жіночого руху «На громадський шлях» І. Павликовської.
З 1983-го екзекутива СФУЖО і журнал «Українка в світі» перебралися зі Сполучених Штатів до Канади. Тепер це об’єднання 30 організацій зі 18 країн на чотирьох континентах. Складові організації СФУЖО працюють у громадських, релігійних, культурних, освітніх, еміґраційних і гуманітарних напрямах.
СФУЖО була ініціатором різних акцій — відзначення річниць жіночого руху, поглиблення виховної праці, творення музейних збірок, усучаснення суспільної опіки, налагодження міжнародних зв’язків тощо, із чого виникли Літературний конкурс фундації Марусі Бек, виховні семінари для батьків, гуртки книголюбів, допомогові акції «Мати й дитина», «Фонд п’ятисот». СФУЖО встановила зв’язок із Міжнародним жіночим союзом і Міжнародною жіночою радою, які визнали за СФУЖО статус заприязненої організації, стала членом Світового руху матерів (Париж) і міжнародної секції Генеральної федерації жіночих клубів у США, вносила петиції і меморандуми до різних міжнародних організацій в обороні української культури, жінок-в’язнів, роз’єднаних родин, проти переслідування Церков і непосильної фізичної праці жінки.
За особливий внесок у зміцнення українського жіночого руху у світі як прояв ґлобального демократичного руху за людські права, у розбудову СФУЖО та українських жіночих організацій як вияв зрілого громадянства в контексті діаспори і країни поселення та в підтримку й розбудову України СФУЖО нагородила достойних представниць світового жіноцтва відзнакою «Берегиня українського роду». Також були вшановані колишні членкині Управи СФУЖО та відбулося представлення чинної Управи.
Нагороди отримали: Христя Фріланд, міністр закордонних справ Канади; почесні голови СФУЖО Оксана Бризгун-Соколик, Марія Шкамбара й Орися Сушко; Іванна Кушпета, д-р Марта Кічоровська-Кебало, Дарія Гусак, Анна Шепетик, Христина Бідяк, Леся Шуст, сестра Теодозія (посмертно), Оксана Башук-Гепберн, Анна Федун, Слава Йопик, Дарія Дяковська, Ярослава Балаюра та Клавдія Микитюк.
Завершився бенкет-академія подячною молитвою разом з о. Йосифом Жилою від УПЦ в Канаді та о. Романом Паньківим від УГКЦ.
Список спонсорів і жертводавців: Українська кредитова спілка, кредитова спілка «Будучність», корпорація «Міст», Фундація Ольжича, Союз українок Америки, Фундація Шевченка, Зенон Потічний.
Інформаційними спонсорами стали: телепрограма «Контакт», телепрограма Forum TV, газета «Новий шлях», газета «Гомін України», журнал «Разом», компанія IMB+Records Inc., радіо «Міст», радіо «Пісня України», Радіо «Прометей».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply