Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Павло Ґрод: «Наша роль — бути комунікаторами між урядами світу й Україною»

Автор:

|

Березень 31, 2016

|

Рубрика:

Павло Ґрод: «Наша роль — бути комунікаторами між урядами світу й Україною»

Павло Ґрод

Павло Ґрод, голова Конґресу українців Канади (КУК), — один із головних адвокатів України у Канаді. Він одним із тих лобіював виключення Російської Федерації (РФ) із G8 і домігся успіху. Заборону на в’їзд в РФ діяч жартома називає «визнанням заслуг перед Україною».

«Треба нас використовувати»
— Чому так повільно рухаються реформи в Україні?
— Кажуть, що одні крадуть, інші не хочуть реформ, а посадовці очолюють корупційні схеми. Процес реформ має стати швидшим, бо бачимо, що йде велике розчарування не тільки в Україні, але й поміж українців, котрі живуть за кордоном.
— Чому ми бачимо грузинських реформаторів в Україні, але не бачимо канадських? Чи готові канадці повернутися в Батьківщину так, як це зробили подружжя Супрунів?
— Це — не просте рішення, адже доведеться залишити свою кар’єру на кілька років, бо приїжджати на кілька місяців — не достатньо. Треба їхати навіть не на рік, а хоча б на два-три. Крім цього, потрібно з’ясувати, що саме потрібно. Чому ми часто їдемо в Україну? Щоб зрозуміти потреби та підшукати потрібних людей. А також створити умови, щоб вони могли тут працювати. Бо якби я хотів стати головою якогось департаменту, приміром, в Міністерстві інфраструктури, то мав би покинути своє канадське громадянство і стати громадянином України. Не знаю, чи є багато охочих відмовитися від канадського громадянства. Треба створити умови, щоб ми почули заклик до діаспори поверталися додому. Бо зараз у багатьох українських канадців з’являється бажання допомогти Україні.
— Якби був такий заклик, для вас це було б важливо?
— Так.
— Визнанням чого це було б? Ролі канадської діаспори в сучасній Україні?
— Так. Зараз ми, наприклад, працюємо над статусом закордонного українця, щоб створити ці умови. І це —нелегко. Балтійські країни покликали свою діаспору після розвалу СРСР, а в Україні такого заклику не було. Гадаю, що багато хто скептично дивився на діаспору. Зараз цей період минув і бачать, що під час кризи діаспора першою підтримала майданівців. У нас дуже організована громада, треба нас використовувати. Згідно з останнім офіційним опитуванням, зараз у Канаді живе 1 млн 300 тис. осіб українського походження.

Можемо все втратити
— Уявімо, що такий запит від українського уряду прозвучав. Що далі?
— Ми готові створити департамент чи агенцію, яка буде шукати потрібних професіоналів для державної служби. Адже не раз, коли я зустрівся з Президентом чи прем’єр-міністром України, то вони казали: «Скажіть, кого маєте, ми готові». Але це — гарно на словах, а треба — на ділі.
— Ви казали, що працюєте над статусом «закордонного українця». Що пропонуєте?
— Це буде закон «Про зовнішню трудову міґрацію». Він уже був підготовлений урядом, але жахливо. Ми виступили проти. Після першого читання повністю його переробили. Там з’явилася дуже важлива частина —реінтеграція. Тобто ми сформулювали, які умови треба створити для людей, котрі хочуть повернутися. В Канаді є українці, котрі дуже успішно працюють в різних сферах й у них є бажання працювати заради амбітної цілі — створити нову Україну. Ми віримо в те, що Україна має шалений шанс. Але можемо все втратити, якщо ним не скористаємося.
— На чому цей шанс ґрунтується?
— На людях. Є дуже багато хороших людей, котрі вже долучилися до створення своєї країни. Знаємо, що корупція — дуже серйозна проблема. Але не можемо розчаровуватися й усе покидати: «А, там нічого не змінилося, там і далі панує корупція, нема з ким працювати». Ми, діаспора, не можемо цього собі дозволити, тому що можна втратити Україну.
— Ви зустрічалися з Дмитром Шимківим, секретарем Ради реформ?
— Він робить Україні чудовий PR за кордоном і добре це вміє, але його треба помножити на тисячу. Також треба, щоб українці зрозуміли, який є потенціал, що діється, які процеси відбуваються. І треба діяти активніше.
Хочу бути оптимістом, але не хочу бути наївним. Але давайте не думати, що зараз діється чи не діється, а дивитися, що далі, чого хочемо досягти. Бо переважна більшість каже, що є поганого, і не каже, чого ми хочемо. І це — не тільки в Україні. Так також поводяться й українці в діаспорі. Занадто багато критики, а це творить негативний імпульс.

Наші країни — дуже схожі
— А якби ми зараз почали працювати системно, розуміючи реформи, то де Україна могла б бути за п’ять-десять років?
— Україна та Канада — дуже схожі. Клімат, настрій людей, економіка, сільське господарство. Гадаю, що Україна може через 10-15 років стати, як Канада. Хто найбільший конкурент України в агросекторі? Канада. Хто найбільший конкурент Канади? Україна. Щодо промисловості, то в Україні є потужні заводи, просто ринки були знищені. Україна була повністю залежна від російського ринку. Канада також залежна від американського ринку. Це — проблематично. Але через інновації ми намагаємося відкривати нові ринки. Війна змушує українську економіку стати конкурентоздатнішою. Це — великий плюс і ми мусимо це використати. Можливо, завдання діаспори — допомогти Україні стати більш інноваційною.
— А на що можна робити ставку?
— ІТ має найбільший потенціал і це допомагає економіці України. Але маємо фокусуватися на тому, як можемо стати виробниками високих технологій. Для цього треба не тільки виробляти для когось, але й запроваджувати свої технології. А для цього треба мати здібність працювати на інших ринках. Тому ми підтримували і проштовхували зону вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та Канадою. Між іншим, було важко переконати насамперед український уряд.
— Коли запрацює ця ЗВТ?
— Зараз обговорюються юридичні питання. Потім угоду парафють уряди обох країн. Сподіваюся, це відбудеться цього року.
— Що ми можемо постачати в Канаду?
— Наприклад, у Запоріжжі є дуже потужний завод, який виробляє електротрансформатори для потужних виробників електроенергії. Від таких заводів й аж до «Антонова». Зараз треба вчити нових підприємців, як ведеться бізнес на західному ринку. Це — завдання, до якого може долучитися діаспора. Треба знайти людей, котрі є інноваторами в Україні, і з ними працювати. Інновація може прийти з різних джерел. Це можуть бути нові технології, процеси, чи ІТ.

Канада може дати в багато разів більше
— Діаспора в Канаді готова інвестувати в такі проекти?
— Маємо над цим працювати, але це — кращий підхід, ніж сидіти і «політикувати» цілий день. Треба закасати рукави і сказати, що конкретно будемо робити, щоб допомогти Україні, незважаючи на те, що діється у владі.
— Скільки канадська діаспора вже інвестувала в Україну?
— Немає такого числа зараз. Наша діаспора — велика й організована, вона фінансово спроможна, але не багата, якщо її порівнювати, наприклад, із єврейською. Серед українців є багато професіоналів, котрі працюють в уряді, фінансовій системі, але серед нас не багато власників заводів чи інших великих підприємств. Тому на діаспору потрібно дивитися не як на інвесторів, а як на дуже хороших, ефективних і самовідданих порадників.
— Які проекти діаспори втілювалися в Україні за минулі два роки?
— Це — дуже великий перелік. Нещодавно одна з наших організацій привезла хірургів, котрі виконували дуже складні операції для поранених бійців. Вже третя місія приїхала в Україну, але сподіваюся, що буде більше.
Вони не тільки оперують, але й вчать українських лікарів. Також при одному шпиталі проводять тренінги для лікарів, педіатричні хірурги навчають новим технологіям. Також працюємо з нашим урядом, аби відстоювати українську позицію. Україна залишається одним зі зовнішньо-політичних пріоритетів Канади і Канада буде і далі протидіяти російській аґресії проти України.
— Які цілі КУК на 2016 рік?
— Чотири напрямки допомоги Україні — безпека, економічний розвиток, гуманітарна допомога й інформаційна політика. З точки зору оборони — обов’язково, щоб країни світу в сфері оборони підтримували Україну, щоб не припиняли військову співпрацю. По економічному розвитку мета така — щоб ішла технічна допомога як із Канади, так і з інших країн, розвивати нові ринки для України, підтримувати торгові місії через різні форуми, торгові палати та допомагати будувати позитивний імідж України. Україна є державою, з якою хочемо торгувати і куди хочемо інвестувати. Заохочувати наш уряд надавати солідну гуманітарну допомогу Україні. Бо Канада може дати в багато разів більше. Гадаю, що цей уряд розуміє, яка була й є конкретна допомога, що приходить від діаспори. Наша роль — бути комунікаторами між урядами світу й Україною.
Розмовляла Анастасія Рінгіс, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply