Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 20, 2022

Олександра Хичій: «Канада розуміє, що послаблення санкцій щодо РФ не зупинить аґресії проти України»

Автор:

|

Травень 01, 2019

|

Рубрика:

Олександра Хичій: «Канада розуміє, що послаблення санкцій щодо РФ не зупинить аґресії проти України»
Олександра Хичій

За даними перепису населення 2016 року, в Канаді проживає 1 млн 359 тис. 655 мешканців українського походження, що становить близько 4 % населення країни. Багато з них певним чином залучені до Конґресу українців Канади (КУК). Олександра Хичій — президент цієї організації.
— Як оцінюєте сучасний стан відносин між Україною та Канадою?
— Вони перебувають на найвищому рівні за багато років, і КУК уже довго працює з канадським урядом, аби забезпечити такий стан справ. Нам також допомагає те, що міністром закордонних справ Канади є українка Христя Фріланд.
— Наскільки зараз Україна важлива для Канади?
— У країні проживає 1,4 млн канадців українського походження. Це — потужний електорат, тож, думаю, Україна значиться дуже високо у пріоритетах Канади на міжнародній арені. Крім цього, Україна зараз опинилася у стратегічній позиції, адже захищає Західний світ від російської аґресії. Не лише Канада, а й усі держави світу, й особливо Європейського Союзу, мусять поважати її за це.
— Канада оголосила про масштабне розширення санкцій проти Російської Федерації (РФ). Чи вважаєте ви наявні санкції достатнім тиском на Кремль?
— Поки в Україні триває війна й Крим залишається окупованим, міжнародній спільноті необхідно посилювати санкційний тиск.
— Чи ведеться у Канаді мова про можливе скасування чи послаблення антиросійських санкцій?
— Не думаю, що таке може трапитися зараз. Канада розуміє, що послаблення санкцій не досягне тих результатів, яких очікує світ, — зупинення аґресії проти України.
— Чи чують українські можновладці голос канадської діаспори?
— Чують, тим паче Президент Порошенко двічі приїздив до Канади за час своєї каденції й представники КУК обидва рази зустрічали його. Також щоразу, коли в Україні проходить з’їзд Світового конґресу українців, делегати КУК беруть у ньому участь й зустрічаються з представниками українського уряду.
— Як щодо Оттави: чи можете ви там достукатися до влади?
— О, так! В Оттаві у нас працює потужна команда, ми підтримуємо постійний контакт із канадськими міністрами й їхніми офісами. Представники КУК регулярно зустрічаються з урядовцями, котрі ухвалюють рішення, що стосуються нашої громади. Більше того, ми сформували мережу, що пов’язує кожного канадського депутата та певного члена громади, що дає змогу безпосередньо доносити нашу позицію до законодавців.
— В Україні оновилися дискусії стосовно необхідності запровадження подвійного громадянства. Яку позицію з цього приводу займає КУК?
— Чітко сформованої позиції у нас немає, оскільки усвідомлюємо складнощі такого кроку. З одного боку, справедливими є побоювання стосовно можливого російського втручання через надання паспортів у прикордонних областях. З іншого боку, велика українська діаспора переймається долею України, хоче брати участь у вирішенні її проблем й прагне зберегти українське громадянство. Ми закликаємо новий український уряд вивчити це питання й дослухатися до думки діаспори, збалансувавши при цьому безпекові аспекти.
— На вашу думку, лібералізація візового режиму між Україною та Канадою — питання років чи десятиліть?
— Уже є певні полегшення, адже останні роки прохачам видають довготривалі візи. Режим віз і міжнародних подорожей швидкими темпами змінюється по всьому світу, що може допомогти Україні, якщо вона пристосовуватиметься до нових норм.
— Які суттєві зміни ви запровадили у КУК після того, як замінили на посаді президента Павла Ґрода?
— Великих змін не було, ми далі йдемо шляхом, прокладеним ним. Єдине, на чому хочу більше зосередити увагу, це на розвитку української громади в самій Канаді. Наразі ми дуже багато часу присвячуємо Україні, й це залишатиметься нашим пріоритетом, але необхідно також зав’язати ширші контакти з громадою в Канаді. КУК співпрацює з Канадським інститутом українських студій при Університеті Альберти у вивченні всеканадського перепису населення 2016 року. З його допомогою демограф Олег Воловина намагається скласти мапу проживання українців. Як виявилося, українці проживають у дуже неочікуваних місцях, навіть на північних територіях. Нам треба контактувати з усіма.
— Які виклики постануть перед КУК у найближчому майбутньому?
— Передусім, зав’язування контактів із якомога більшою кількістю членів української громади. Перепис населення показує, що наша громада — дуже розмаїта. У ній є ті, хто розмовляє українською, й ті, хто вже втратив мову, є прибічники різних віросповідань. Однак, ми прагнемо знайти підхід до кожного, у т. ч. до тих українців, котрі досі не брали активної участі у житті громади.
— Наскільки КУК є привабливим для молоді?
— Таке питання постає перед кожною організацією. В останні кілька років ми почали дуже ефективно працювати у соціальних мережах, таким чином шукаючи підходи до молодого покоління. Над цим зосередимо роботу й у майбутньому, залучаючи різноманітних експертів.
— Війна в Україні триває вже п’ять років. Чи зменшилася за цей час підтримка канадською громадою українського війська?
— Підтримка триває, у різних реґіонах Канади втілюють багато проектів. Однак, українське військо впродовж останніх років зазнало суттєвих змін і, на щастя, потреба в нашій допомозі тепер значно менша.
— Режим вільної торгівлі діє між нашими державами вже два роки. Чи помітили ви за цей період збільшення інтересу до України з боку канадських підприємців?
— Зацікавлення стало більшим. Провідну роль у просуванні торгівлі відграє Канадсько-українська торгова палата, яка постійно контактує з підприємцями. Чудова нагода розвинути зацікавлення буде під час конференції щодо реформ в Україні, що відбудеться на початку липня в Торонто. Для участі у ній до Канади приїдуть міністри з усього світу, а паралельно з офіційними зустрічами працюватиме Український дім, на кшталт того, що діяв у Давосі в Швейцарії.
— КУК долучиться до підготовки та проведення цієї конференції?
— Звісно, ми ж партнери Українського дому.
— Цього року в Канаді відбудуться парламентські вибори. Яка вірогідність того, що після них пріоритетність України у зовнішній політиці Канади стане меншою?
— Невелика, адже підтримка України у Канаді — позапартійне питання. Яка партія не очолила б уряд, ми не очікуємо зменшення важливості України. Водночас важливо, щоб українці у Канаді брали активну участь у виборах. Те, що ми бажаємо Україні — щоб її громадяни були залучені до політичного життя країни, — ми також зичимо й нашій громаді у Канаді. Виборцям не можна залишатися осторонь, а мати вплив на рішення, які ухвалювати партія, яка очолюватиме уряд Канади.
— Чи не найбільшою загрозою для цілісності українських виборів була російська пропаганда та інші ворожі дії Кремля. Наскільки зараз впливова російська пропаганда в Канаді?
— Ця проблема існує. Були особисті напади на Христю Фріланд, а в січні ц. р. вийшов ганебний репортаж пропаґандиста Кремля Кісельова, спрямований проти канадських політиків українського походження. Варто очікувати загострення цього напередодні виборів. РФ вже настільки зіпсувала собі репутацію, що багато засобів масової інформації (ЗМІ) не приймають від неї матеріалів, натомість росіяни купують платну рекламу. Варто бути обачними щодо цього. Як показала ситуація в США, уваги потребують і соціальні мережі. Щоразу, як у канадських ЗМІ з’являється прихильна до України стаття, набігають тролі й критикують її.
— А чи відчувається у Канаді втома від України?
— Ні, не помічаю цього. Коли наші пращури приїхали до Канади, то багато років із нетерпінням чекали на незалежність України, тож ми, їхні діти, не можемо їх зрадити. Авжеж, розвиток демократії — нелегка справа, але здаватися не можна! За останні п’ять років в Україні відбулося більше позитивних змін, ніж за попередні два десятиріччя, тому діаспора й міжнародна спільнота повинні наполягати на продовженні реформ.
Розмовляв Максим Наливайко, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply