Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 25, 2021

Олег Сенцов: боротьба триває!

Автор:

|

Лютий 13, 2020

|

Рубрика:

Олег Сенцов: боротьба триває!
Олег Сенцов, Джастін Трюдо, Христя Фріланд та Іван Бейкер

Триває перебування в Канаді Олега Сенцова, українського режисера, правозахисника та колишнього бранця Кремля, котрого вдалося визволити з російського полону. Після зустрічі з українською громадою, Христею Фріланд, віцепрем’єркою Канади, та Джастіном Трюдо, главою канадського уряду, гість узяв участь у круглому столі в Оттаві, організованому Іваном Бейкером, депутатом Федерального парламенту від округу Етобіко-центр (Ліберальна партія).
«Олег Сенцов — це символ мужности та боротьби проти тиранії у сфері прав людини, а також самовідданого захисту українським народом своєї Батьківщини в час триваючої аґресії російського імперіалізму, — зазначив депутат. — Джастін Трюдо високо оцінив надзвичайну мужність і сміливість п. Сенцова, окремою темою розмови стала його боротьба за права переслідуваних і невинно ув’язнених. Прем’єрміністр підтвердив непохитну підтримку Ка- надою суверенітету й територіальної цілісности України.
«Канада завдяки теперішній віцепрем’єрці була в аванґарді міжнародних зусиль за звільнення п. Сенцова та інших українських політичних в’язнів у тюрмах Росії, — сказав Іван Бейкер. — Адвокатура канадців, зокрема українсько-канадської громади, була важливою складовою міжнародної адвокатури на захист цих в’язнів з метою їхнього звільнення».
Нагадаємо, що Олега Сенцова у травні 2014 року заарештували за те, що доставляв продукти харчування й усе необхідне українським військовим, заблокованим у місцях їхньої дислокації. Його незаконно перевезли до Росії, де за сфабрикованими звинуваченнями в тероризмі засудили на показовому судовому процесі до 20 років ув’язнення в колонії суворого режиму на півночі Сибіру. 2018-го бранець розпочав безстрокове голодування на підтримку всіх українських політв’язнів, котрі опинилися у в’язницях Росії. Його голодування закінчилося через 145 днів і лише під загрозою насильницького годування російськими тюремниками.
З нагоди візиту українського режисера Іван Бейкер виступив у Парламенті Канади з офіційною заявою:
«Пане спікере! 2014 року Росія вторглася до України. Олега Сенцова, українського кінорежисера, котрий сьогодні тут із нами, заарештували за сфальсифікованим звинуваченням у тероризмі та засудили до 20 років позбавлення волі в сибірській колонії суворого режиму. У в’язниці на знак протесту він розпочав голодування, яке тривало 145 днів. Канада, яка завдяки теперішній віцепрем’єрці стояла на передовій міжнародних зусиль, вимагала його звільнення.
В останньому слові на судовому процесі п. Сенцов сказав: «Не знаю, чого варті твої переконання, якщо ти не готовий за них постраждати або померти» (цитата спершу була виголошена українською, а потім і англійською мовою. — Ред.). Під час виголошення цієї заяви багато українських політв’язнів страждає в тюрмах Росії. Під час виголошення цієї заяви гинуть українські жінки та чоловіки на фронті, захищаючи свою Батьківщину від російської навали.
Як канадці, ми поділяємо їхні переконання. Тож я сподіваюся, що сьогодні ми почерпнемо відвагу в п. Сенцова. Сподіваюся, що ми матимемо відвагу жити згідно з нашими переконаннями».
Відео із заявою депутата Бейкера та вшанування Олега Сенцова в Палаті громад можна знайти за цим посиланням.
Крім цього, відбулася офіційна зустріч із гостем Франсуа-Філіппа Шампаня, міністра закордонних справ Канади. Дещо пізніше за участю п. Сенцова депутат Бейкер провів спеціальну зустріч за круглим столом, організовану для депутатів і сенаторів. На ній порушили питання українських політичних в’язнів, котрих незаконно утримують у Росії, а також триваючої боротьби України в захисті свого суверенітету.
«Для мене було великою честю очолити цей високого рівня круглий стіл, який за участю п. Сенцова відбувся на Парламентському пагорбі, — наголосив депутат Бейкер. — Було важливим те, що п. Сенцов і парламентарі Канади мали можливість зустрітися та обговорити підтримку Канадою українського народу, суверенітету України й її територіальної цілісности, а також продовження тиску на Росію з метою звільнення українських політичних в’язнів. Бо досі невинно ув’язнені громадяни України перебувають у тюрмах Росії, окупованого Донбасу й анексованого Криму. Отже, народ України може розраховувати на постійну й непохитну дружбу та підтримку Канади».
Організаторами круглого столу з Олегом Сенцовим, крім Івана Бейкера, стали його колеги, депутати Джеймс Безан (Selkirk-Inter-lake-Eastman) і Гезер Мак-Ферсон (Edmonton Strathcona).
Після цього український режисер відвідав кінофестиваль Human Rights Watch Film Festival, під час якого показали фільм про нього. Стрічку «Процес» про суд над колишнім політ в’язнем презентував російський режисер Аскольд Куров. На це п. Сенцов відреагував потужним виступом. «Сто осіб у в’язницях Росії — переважно кримські татари. І близько 300 осіб перебуває в руках сепаратистів на Донбасі. Тому я буду про це говорити доти, доки не вийде на свободу останній хлопець. Трамп мине, Макрон мине, Путін також мине, а Україна залишиться. Ми повинні боротися», — виголосив він.
Самого фільму колишній бранець Кремля не дивився. «Він про мене, тому дивитися не дуже скромно», — пояснив гість. Глядачі ж залишилися в захваті й від стрічки, і від героя.
Також українець розказав про низку важливих зустрічей у США та Канаді: «На них я розповідаю про те, про що й завжди — про російську аґресію». Він провів зустріч у форматі живого діалогу з авдиторією. Відповів на різні запитання, розвіяв сумніви й підозри та вселив у серця присутніх ще більшу віру в перемогу України.
На захід прийшло більше як пів тисячі людей. Довелося відчиняти ще одну залу та доставляти крісла. Щира подяка — Лізі українців Канади та фундації «Будучність» за організацію та спонсорство події.
Олег Сенцов також дав інтерв’ю відомій діячці діаспори Оксані Соколик. «Він був доволі втомлений після перельоту, більш ніж двогодинної зустрічі з громадою, відповідей на численні й дуже розмаїті запитання та ще довгої черги потому для фото, автографів і селфі з усіма охочими. Олег нікому не відмовив. Терпляче і по-доброму з висоти свого, мабуть, двометрового росту стримано усміхався, фотографувався, спокійно відповідав, слухав розповіді, подяки, скарги, біографії, слова побажань та захоплень і навіть «саморобні» вірші. Олег прямий і відвертий. Часом здається різким, але це ознака самодостатньої людини, яка багато бачила і багато пережила. Не любить пафосних фраз і слів, не любить повторювати те, що вже сказав попередньо. Він митець, художник, мислитель», — написала вона у Facebook.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply