Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Конґресу українців Канади — 80 років!

Автор:

|

Листопад 13, 2020

|

Рубрика:

Конґресу українців Канади — 80 років!
Екзекутива Комітету українців Канади на першому конґресі 1943 року. Сидять: С. Хвалибога, Д. Арсенич, С. Савчук, В. Кушнір, Д. Коссар, А. Малофай, А. Яремович. Стоять у першому ряді: М. Погорецький, М. Стецишин, С. Скобляк, С. Семчук, Т. Ферлі, П. Барицький, А. Захаричук. Стоять у другому ряді: І. Гулай, В. Сарчук, Б. Дима, Е. Василишин, С. Андрусишин, Т. Мельничук

У Вінніпезі (провінція Манітоба) 7-8 листопада 1940-го відбулися установчі збори Комітету українців Канади — центральної координаційної та представницької організації українців у Канаді, яку ми тепер знаємо як Конґрес українців Канади (КУК). Саме таку назву вона має з 1989 року.
Засновниками КУК стали шість впливових українських національно-демократичних громадських організацій Канади — Братство українців-католиків, Союз гетьманців-державників, Союз українців-самостійників, Українське національне об’єднання й Українська робітнича організація. У 1950-х рр. КУК об’єднав практично всі українські організації в Канаді, крім прокомуністичних. Першим керівником організації став о. Василь Кушнір.
Основними завданнями створеного у співпраці з канадським урядом КУК були (і є) представницька функція (взаємодія з вищою владою та лобіювання інтересів української діаспори), об’єдання української громади в країні та координація дій, збереження і розвиток української національної культури в Канаді. Водночас важливим напрямком роботи КУК була і залишається підтримка українського народу: у роки СРСР — допомога українському національно-визвольному руху, його популяризація в Канаді та на міжнародній арені, викриття політики та злочинів СРСР, захист інтересів і прав українських повоєнних біженців, підтримка правозахисників і дисидентів в УРСР тощо.
Так, після Другої світової війни засновані КУК Фонд допомоги українців Канади й Українське центральне допомогове бюро в Лондоні підтримували українських біженців у Європі, добивалися дозволу на імміґрацію українців до Канади.
Відіграв значну роль у згуртуванні зарубіжних українців, зокрема, у створенні 1967-го Світового конґресу вільних українців, де КУК досі відіграє одну з головних ролей.
КУК сприяв організації навчання української мови у канадських школах і закладах вищої освіти, впровадженню україномовного навчання та політики мультикультуралізму в Канаді, підтримує різноманітні культурно-просвітницькі організації та заходи, зокрема щодо висвітлення теми Голодомору в Україні 1932-1933 рр. і його визнання геноцидом українського народу. Так, КУК належить підготовка проєкту історичної резолюції про визнання Голодомору геноцидом, яку на розгляд канадського сенату внесла сенаторка Рейнел Андрейчук, членкиня КУК і відома діячка. До слова, більшість канадських політиків і громадських діячів українського походження є членами КУК.
Зі здобуттям незалежності України КУК чимало зусиль приділяє підтримці розвитку демократії в Україні, її взаємин із Канадою та представленні інтересів історичної Батьківщини на міжнародній арені, сприяє налагодженню зв’язків українців із канадським урядом і бізнесом, закладами науки й освіти. Особливо важливим є внесок КУК у підтримку України в умовах російської аґресії, лобіюванні її інтересів за цих обставин у вищих органах влади Канади та у міжнародних організаціях, сприяння наданню Україні розмаїтої допомоги.
Тепер КУК має 30 членів-організацій і 35 відділів у шести провінціях Канади. Керівницею КУК торік переобрали Олександру Хичій. Представники організацій, що входять до КУК або підтримують його діяльність, один раз на три роки проводять з’їзд, на якому визначають політику КУК та обирають керівництво. Очільник і члени президії КУК проводять щорічні зустрічі з міністрами федеральних і провінційних урядів, депутатами парламенту Канади, послами Канади в Україні та України в Канаді, під час яких порушують питання стану і підтримки української громади в Канаді, розвитку стосунків між Канадою та Україною й офіційної політики Канади щодо України. В структурі КУК діють комітети з канадсько-українських відносин, освіти, фінансів, імміґрації та права, що допомагає захищати інтереси української діаспори й України. Особливу роль відіграє створене 1988-го в Оттаві Українське інформаційне бюро, яке представляє інтереси української громади перед членами парламенту й уряду Канади.
Як повідомляв «Міст», нещодавно провели дворічні звітно-виборчі збори КУК-Торонто.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply