Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Канада — друга батьківщина українців

Автор:

|

Грудень 27, 2012

|

Рубрика:

Канада — друга батьківщина українців

Одним із популярних напрямів еміґрації українців повною мірою слід вважати Канаду. На відміну від країн Європейського Союзу (ЄС), еміґрація українців у Країну кленового листка має глибоке коріння, яке бере початок у ХІХ ст., задовго до здобуття незалежності Канадою й Україною.

Саме тому за кількістю українських міґрантів (1,2 млн осіб) Канада поступається лише Російській Федерації (РФ), де мешкає 2,9 млн вихідців з України. Міґрація українців у Канаду залишається активною й на сучасному етапі. За даними Міністерства закордонних справ України, від 2001 року кількість українських міґрантів, що не повертаються, зросла на 138 тис. осіб.
За словами представників канадського посольства в Україні, зараз Канада переживає нову хвилю української міґрації. Наприклад, щороку по робочу візу в цю країну звертається 800 громадян України, по студентську візу — 600 осіб, а по туристичну візу — до 8 тис. українців. Найцікавіше – те, що Канада не створює жодних бар’єрів у процесі імміґрації українців і тому візи отримують 80-90 % із них. Хоча на сучасному етапі помітна тенденція до посилення міґраційного режиму з метою скорочення припливу міґрантів у популярних країнах міграції, включаючи держави-члени ЄС, США та РФ.
Спробуймо з’ясувати причину популярності міґрації українців у Канаду, а також заохочення цьому з боку канадської влади. Насправді ця особливість зумовлена, скоріше, внутрішньополітичними чинниками самої Канади, а не історичною «солідарністю» з Україною. Зокрема, за словами самих українців і інших міґрантів, уряд Канади сприяє припливу міґрантів, аби розрядити соціальну та політичну напруженість між франкомовним і англомовним населенням. Враховуючи те, що 22,6 % населення країни є франкофони, що компактно мешкають на сході країни, особливо у Квебеку, від загрози сепаратизму не застрахована навіть стабільна Канада. Не дивно, що через програми міґрації уряд Канади сприяє розселенню українців, що володіють англійською мовою, саме в провінції з франкомовною меншістю. Наприклад, у Квебеку мешкає 31,9 тис. українців, в Онтаріо — 336 тис. Крім того, у провінціях Альберта, Манітоба, Саскачеван українці активні в органах місцевого самоврядування. Так, нинішній прем’єр-міністр провінції Альберта Ед Стельмах має українське походження. Саме бажання уряду використати міґрантів як противагу до занадто активної франкомовної діаспори обумовлює наявність ліберального міґраційного режиму в Канаді, що приваблює українських міґрантів. За офіційними даними, щорічно Канада надає до 300 тис. віз для міґрантів. Понад те, кожен легальний міґрант після прибуття в країну отримує статус постійного мешканця, що відкриває для нього можливості користуватися безкоштовним медичним страхуванням, соціальним захистом, а також вільно працевлаштуватися.
На відміну від іспанської «резиденції», яку треба продовжувати протягом чотирьох періодів, канадське посвідчення на проживання є постійним аж до отримання міґрантом громадянства Канади по закінченні двох років натуралізації. Статус постійного мешканця може анулюватися тільки в разі порушення канадського законодавства та правопорядку.
Вигідною є міґрація в Канаду й для осіб, які планують згодом отримати вищу освіту. Існують державні субсидії, що покривають 80 % вартості навчання. Навіть у разі безробіття мігранта держава надає йому великі соціальні виплати. Привабливий і високий рівень середньої зарплатні в Канаді — 2 016 CAD за місяць. Окремим моментом, за рахунок якого Канада вабить до себе міґрантів, у тому числі українців, є нескладність адаптації в канадському суспільстві завдяки канадському мультикультуралізму, що, на відміну від аналога ЄС, переживає розквіт. Відомо, що в провінціях із великими українськими громадами існує розвинена система сфери послуг, установ із вивчення англійської мови, котрі створюються спеціально для міґрантів. Українська громада сприяє їм у пошуку житла та працевлаштуванні.
Отже, розглянуті числа й факти свідчать про те, що Канада була, є й буде центром тяжіння українських міґрантів на Північноамериканському континенті. Попри те, що для багатьох українців Канада стала другою батьківщиною, наслідки від їхньої еміґрації є небажаними для «першої» Батьківщини. За даними соцопитувань, близько 34 % працездатних українців віком 18-30 років виявляє бажання виїхати на постійне місце проживання в Канаду. Це є ударом по генофонду та ринку праці України, враховуючи те, що іноземні робітники вже складають 11,5 % населення української держави.

Микола Гольбін, «Навігатор»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply