Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

«Ватра» в Казахстані плекає мову і культуру

Автор:

|

Вересень 15, 2020

|

Рубрика:

«Ватра» в Казахстані плекає мову і культуру
Тарас Чернега

В Українському культурному центрі «Ватра», що діє в столиці Казахстану, вже більше 25 років ведуть діяльність, спрямовану на збереження і поширення української мови та культури. Про це розповів Тарас Чернега, голова центру. «Український культурний центр «Ватра» був заснований наприкінці грудня 1993-го. За більш ніж 25 літ діяльності зробили багато цікавого, корисного, проводили певну виховну роботу», — повідомив він.
За словами активіста, центр від початку працював за чотирма напрямками: художня самодіяльність, шкільництво (українська недільна школа існує від 1992 року), клуб рукоділля, який прославився виставками вишитих картин, і республіканська газета українців Казахстану «Українські новини». «Ми пишаємося тим, що уряд загалом і Міністерство інформації Казахстану зокрема дали нам дозвіл видавати цю газету. З 2000-го вона «переїхала» з міста Алмати, колишньої столиці Казахстану, в теперішню столицю Астану, де її видають і досі», — зазначив він.
«Українські новини» є єдиним часописом на всьому азійському просторі, яку видають українською. Видання заснували 1994 року, у ньому висвітлюють життя українських громад Казахстану. «Ми отримуємо інформацію з різних міст, сіл республіки, де діють громадські українські об’єднання, які проводять ті чи інші заходи. Найбільше пишуть про Шевченківські свята, Свято Миколая, концерти, присвячені святам, які відзначають у Казахстані тощо. Українські громади все активніше беруть участь у Всеукраїнському диктанті, і ми також намагаємось про це розповідати», — поділився п. Чернега.
Аби залучити більше молодих читачів, газету також стали випускати і в електронному форматі — є сайт і сторінка в Facebook. «Радо запрошуємо всіх, хто хотів би бачити, чути і цікавитись життям українців в Казахстані», — заохотив активіст.
Він також розповів, що в Українській греко-католицькій церкві Святого Йосифа Обручника діє український куточок, де вивчають українську культуру, традиції та звичаї. Тут двічі на тиждень також проводять заняття з української мови. «Заняття проводимо за підручником з української мови для недільних шкіл, який надрукували два роки тому спеціально для того, аби діти могли вивчати українську мову і долучатися до її скарбів. Він побудований таким чином, що тема за темою слухачі цих курсів наближаються до сталого володіння українською мовою. Підручник розрахований на рік, і матеріалів у кожній темі, вважаємо, достатньо для того, аби опанувати базовий рівень володіння українською», — зазначив голова центру.
Вивчити українську допомагає й методичний посібник, співавтором якого є Тарас Чернега. У виданні розміщені таблиці, матеріали, присвячені особливостям вивчення української мови в російськомовному середовищі, а також інформація про те, як українську мову упродовж кількох століть намагалися знищити. «Впевнений, що слухачі, які відвідують курси української мови, візьмуть із них багато корисного», — зауважив керівник «Ватри».
Він поділився, як він колись сам вивчав українську. «Я народився в Казахстані й живу тут понад 50 років. На жаль, не мав можливості відвідувати українську школу, і моєю мовною практикою були короткотривалі канікули під час літніх поїздок до дідуся з бабусею на Вінниччину», — згадав активіст і додав, що на українську також переходив під час подорожей Вінничиною й Одещиною.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply