Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

У Сурамі реконструюють музей Лесі Українки

Автор:

|

Березень 29, 2021

|

Рубрика:

У Сурамі реконструюють музей Лесі Українки

Сумний стан музею Лесі Українки

Упродовж останніх років інформаційні джерела України, в т. ч. тижневик «Міст», розповідали про будинок у грузинському селищі Сурамі, де прожила свої останні дні і померла Леся Українка. Наприклад, інформаційна аґенція «Укрінформ» писала у січні 2019 року: «Україна і Грузія домовилися про заходи щодо відновлення музею Лесі Українки в Сурамі. Музей Лесі Українки в Сурамі становить житловий будинок, де кілька останніх років на курорті за порадою лікарів, що пропонували для поліпшення стану південний клімат, мешкала Леся Українка з чоловіком Климентом Квіткою. Поруч із музеєм встановлене погруддя Лесі Українки».
Закортіло й мені побувати в будинку, де жила Леся Українка й померла 1 серпня 1913-го. Тетяна Ковпак, Перший секретар Посольства України в Грузії теж порадила мені відвідати це село. Вона сказала, що Музей Лесі Українки в селі перебуває в аварійному стані і навряд чи витримає ще одну зиму. Зі мною поїхали до Сурамі член Ради національних меншин Грузії Валентина Марджанішвілі та щирий приятель України Ґела Шабурішвілі. В музеї нас вітали голова Товариства ім. Лесі Українки в Сурамі Тарієл Ґоґоладзе, директор музею Лія Садрадзе, працівники установи Ніно Салагая, Лія Бітадзе, Кетино Ґріґалашвілі, Дато Шубітідзе та Назі Гелашвілі.
Відразу мене спіткало розчарування. Будинок, у якому доживала свого віку Лариса Косач, не зберігся, його зруйнували 1975 року, хоча в Україні стверджують, що саме у ньому міститься музей. Була лише картина, на якій зображена грузинська хата, в якій жило подружжя. Погруддя поетеси справді було біля музею.
Меморіальний музей Лесі Українки у селищі відкрили у будинку місцевого шляхтича, відомого етнографа XIX ст. Ніколоза Абазадзе. У фондах зберігають матеріали, що стосуються життя та творчості Лесі Українки: збірки поетеси, рукописи, документи різного характеру, взірці образотворчого мистецтва, нумізматичний, фото й етнографічний матеріал. Ініціатором відкриття музею 1952-го став письменник Ґеорґій Леонідзе.
На базі музею під патронатом Посольства України відбувся літній дитячий табір «Слідами Лесі Українки». Впродовж десяти днів 20 дітей вивчали українську мову, історію та культуру України.
Будинок музею в Сурамі справив сумне враження. Йому зашкодили не лише час, а й тектонічне розташування на гірській скелі. Стіни розсуваються у різні боки, підлоги танцюють під ногами, стеля загрожує впасти. Архітектор Джоні Ніколаїшвілі приготував проєкт нового будинку, але на здійснення його не було коштів. Шанувальники Лесі Українки та працівники музею мали надію на підтримку українців у західних країнах, де фінансові можливості громади відчутно кращі. Валентина Марджанішвілі вважала, що треба думати про інше місце, бо там, де музей, значну частину витрат забирає технологія укріплення фундаменту палями. Вона пропонує побудувати Український дім, на першому поверсі якого був би музей, а на вищих можна було б проводити табори та виїзні конференції. І дворик був би українським — з чорнобривцями, бузком.
Моє розчарування тривало певний час, але торік з’явилася надія. З організації та фінансування Національної аґенції збереження культурної спадщини Грузії в Сурамі розпочали повномасштабну реабілітацію музею. Повна деградація існуючої будівлі була спричинена зсувами, внаслідок чого було вирішили її знести і знову збудувати у автентичній формі. Музейний простір буде облаштований за сучасними стандартами та пристосований для людей із обмеженими можливостями. Стіни музею й усі його елементи відновлять. Реконструкція музею має завершитися 2021 року.
Ініціатива оновлення музею належить Ігорю Долгову, Послу України в Грузії, котрий бере активну участь у процесі реконструкції. Національна аґенція зі збереження культурної спадщини Грузії та компанія Art Building представили проєкт нової будівлі музею-бібліотеки Лесі Українки в Сурамі. Отже, в Сурамі немає хати, у якій жила Леся Українка, але її музей невдовзі можна буде відвідати.
Як повідомляв «Міст», Музей Лесі Українки в Сурамі відкрили 1952-го.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply