Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Живопис України у філателії

Автор:

|

Вересень 02, 2021

|

Рубрика:

Живопис України у філателії
Малюнки дітей

Пошта України спромоглася показати у філателії лише невелику частину мистецьких скарбів живопису, які зберігають у музеях, картинних галереях, майстернях художників. Почнемо огляд із картин класичних художників минулого. Марки з мистецькими творами Тараса Шевченка з’являються щороку. Вийшли вже «Дари в Чигирині», «Катерина», «Циганка-ворожка», «Селянська родина», «Казашка Катя», «Раїм», «Кос-Арал», «Аскольдова могила», «У Києві», «Костьол Святого Олександра в Києві», автопортрети.
На марках 2005-го зображена будівля Національної картинної галереї ім. Івана Айвазовського у Феодосії та його картини «Море. Коктебель», «Вежі на скелі біля Босфору». 2017-го пошта знову випустила марки з творами цього мистця — «Ялта» і «Вечір в Криму. Ялта» (цю марку вміщено на аркуші та блоці з портретами художника). Того ж року увійшла в обіг марка з картиною Архипа Куїнджі «Після грози».
2014 рік збагатив філателію маркою з картиною Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану». А 2018-го на марках вмістили картини Михайла Врубеля «Дівчинка на тлі персидського килима» й «Ангел із кадилом». Вшанували й українських мистців. Георгієві Нарбуту присвятили випуск 2006 року. А картину Тетяни Яблонської «Льон» показали 2017-го.
2018 року марка з картиною молодої художниці Олесі Гудими «Наречена» увійшла до серії «Кохання — це життя!». На момент випуску марки мисткиня стала другою після Івана Марчука художницею з Тернопільщини, твори якої зображені на поштових марках. «Наречена» увійшла до 50 найкращих українських поштових марок за всю історію їхнього випуску. У цій серії також побачили світ марки з картинами В. Максимовича «Поцілунок» і В. Баринової-Кульби «Мама і дитятко». Картину І. Марчука «Скажи мені правду» вмістили на марці 2016 року.
Всесвітньо відомий мистець-еміґрант Борис Григор’єв був представлений 2014-го картиною «Дама в чорному». Веселі ілюстрації Анатолія Базилевича до «Енеїди» Івана Котляревського вмістили на аркуші марок 2016 року.
Широко представлена серія «Скарби музеїв України». Музей мистецтв ім. Богдана і Варвари Ханенків — це ікона Архангела Гавриїла ХУ ст., натюрморт Хуана де Сурбарана (1640), Національний музей у Львові — ікона Архангела Михаїла і картина Теофіла Копистинського «Далматинка», Національний художній музей в Києві — ікона «Юрій Змієборець» і картина О. Мурашка «Портрет дівчини в червоному капелюсі». З Львівської картинної галереї 1998-го представили твори Лотара Жана Етьєна «Імператриця Марія Тереза», Хонхорста Геррета «Чоловік з віолончеллю», ікону «Богоматір із дитям», «Мадонну з дитям і двома святими». Є також і дві марки 2003 року «Діва Марія з ангелами». Ще раніше, 1993-го, вийшла марка з картиною Фердинанда Вальдмюллера «Сільське весілля у нижній Австрії». 2017 року — марка «О. Богомазов. Правка пил. 1927».
Є на марках твори українських народних художниць Катерини Білокур, Ганни Собачко-Шостак, Марії Примаченко, Тетяни Пати. У 1999-2001 рр. пошта випустила марки з малюнками дітей Івана Чуєва, Дмитра Вержбицького, Аліни Ночвай, Олі Пінич, Даші Чембержі.
Цікаву серію складають марки з краєвидами Києва, які намалювали Сергій Шишко, Юрій Хімич, Борис Тулін, Олександр Губарєв, Василь Тимм, Михайло Сашин, Тетяна Кугай, Юлія Козицька. А Віталій Мітченко 2014-го намалював для поштової марки козака Мамая.
До художнього мистецтва варто віднести й аркуш «Знаки Зодіаку» художниці Євгенії Гапчинської, випущений 2008 року. А 2020-го Софія Караффа-Корбут стала авторкою марок до ювілею Лесі Українки — «Лукаш і Мавка» та «Русалка і Куць».
Раніше «Міст» розповідав про квіти України у філателії.

Лев Хмельковский

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply