Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Зберегли традицію українських концертів

Автор:

|

Квітень 19, 2012

|

Рубрика:

Зберегли традицію  українських концертів

У концертній залі Mayo Performing Arts Center у Моріс-тавн (штат Нью-Джерзі) 3 квітня відбувся концерт класичної музики із серії The Starlight у виконанні Лариси Крупи-Слободяник (фортепіано) і Ванди Ґловацької (віолончель). Звучали сонати для віолончелі та фортепіано Людвіґа ван Бетговена‚ Клода Дебюссі й Сергія Рахманінова. Концерт став продовженням виступів українських артистів у цьому театрі.

Започаткував цю традицію 29 вересня 1974 року виступ усесвітньо відомого українського піаніста Олександра Слободяника й симфонічного оркестру Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі (Росія) під керуванням уславленого дириґента Валерія Ґерґієва. Це був перший концерт у «Комюніті-театрі»‚ переобладнаному з кінотеатру‚ який діяв тут в 1937—1973 рр.

29 вересня 2004 року театр відзначав своє десятиліття‚ на яке знову запросили Олександра Слободяника та Валерія Ґерґієва. Останній саме був зайнятий у «Метрополітен-опера» в Нью-Йорку‚ тому дириґентом став Святослав Лютер‚ також із Санкт-Петербурґа. У концерті взяли участь Олександр Слободяник і його дружина Лариса Крупа-Слободяник‚ оперні солісти Оксана Кровицька й Валерій Чмир. Пролунали уривки з опери «Євґеній Онєґін» Петра Чайковського: полонез‚ арії Тетяни й Онєґіна‚ фінальний дует.

Варто нагадати‚ що значну частину своїх творів Петро Чайковський написав в Україні‚ у Кам’янці поблизу Черкас‚ куди щороку приїздив до своєї сестри Олександри. Для нього в маєтку спорудили будинок‚ привезли піаніно‚ яке збереглося до наших днів. Ідею написати оперу на поему Олександра Пушкіна подала йому солістка Єлизавета Лавровська‚ лібрето написали брат Модест Чайковський і поет Костянтин Шидловський. Спершу композитор назвав свій твір «ліричними сценами»‚ але швидко з’ясувалося‚ що з появою цієї опери народився новий різновид оперного мистецтва — лірична опера‚ якої досі не знав музичний світ (прем’єра відбулася 1879 року в Москві).

На концерті в Моріс-тавн 2004 року гостей зачарувала своїм голосом красуня Оксана Кровицька‚ яку газета «Нью-Йорк таймс» назвала «суб’єктом загального поклоніння». Вона співала в провідних театрах Нью-Йорка‚ Монреаля‚ Сан-Франциско‚ Мадрида й інших міст. Олег Чмир був провідним солістом у Єкатеринбурзі на Уралі‚ виступав у багатьох містах Америки та Європи.

У другому відділенні концерту 2004-го Лариса Крупа-Слободяник і Олександр Слободяник виконали концерт сучасного композитора Олександра Чайковського для двох фортепіано з оркестром‚ після чого п. Слободяник заграв фінал «Першого концерту» Петра Чайковського‚ а оркестр виконав «Італійське капричіо» Петра Чайковського. До слова, композитор Олександр Чайковський‚ твір якого грали українські виконавці‚ також пов’язаний з Україною, адже його вчителем був Генріх Нейгауз із Єлисаветграда (тепер Кіровоград).

Олександр Слободяник народився 1941 року в Києві‚ зростав у Львові‚ де був учнем музичної школи‚ потім навчався під опікою Генріха Нейгауза в Москві. Він виступав на провідних сценах світу з найкращими оркестрами сучасності‚ був відзначений нагородами на міжнародних конкурсах піаністів імені Фредеріка Шопена у Варшаві та Петра Чайковського в Москві. 1968 року він уперше за рекомендацією Святослава Ріхтера виступив із концертом в «Карнеґі-гол» у Нью-Йорку. Пізніше оселився в США, де разом із дружиною заснував Міжнародний мистецький фестиваль у Моріс-тавн і був його художнім керівником.

Олександр Слободяник був першим виконавцем творів сучасних композиторів Бориса Тищенка, Альфреда Шнітке, Олександра Чайковського. 1990-го в «Карнегі-гол» він вперше виконав написані для нього Альфредом Шнітке «П’ять афоризмів для фортепіано» до віршів Йосифа Бродського, а тексти читав сам поет. На жаль‚ Олександр Слободяник раптово помер 10 серпня 2008 року.

21 січня ц. р. у Львові відбувся концерт пам’яті Олександра Слободяника‚ який ініціювала Лариса Крупа-Слободяник. У ньому брали участь один із найвидатніших сучасних скрипалів Віктор Третьяков і неперевершений альтист Юрій Башмет‚ композитор і дириґент Мирослав Скорик, дириґент Ігор Пилатюк, піаністи Оксана Рапіта та Йожеф Ермін у супроводі Молодіжного академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів» і камерного оркестру «Академія».

У Моріс-тавн Лариса Крупа-Слободяник 3 квітня продовжила концертну справу свого обранця. Вона народилася в США та вперше виступила соло в «Карнеґі-гол» як піаністка ще в підлітковому віці 1983 року. Грала в США‚ Канаді‚ Україні‚ Німеччині‚ Швайцарії‚ Італії‚ Польщі‚ Австралії з багатьма провідними оркестрами. Крім того, Лариса Крупа-Слободяник — відомий музичний педагог.

Віолончелістка Ванда Ґловацька походить із музикальної родини‚ здобула низку високих музичних міжнародних нагород. Виступати на сцені почала 11-річною й тепер має у своєму творчому доробку концерти у багатьох провідних залах світу. Знаний композитор Рон Єдідія написав для неї твір для віолончелі та фортепіано «Панорама»‚ прем’єра якого відбулася 2007 року.

Лев Хмельковський

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply