Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 30, 2022

Заслужена нагорода для мистця

Автор:

|

Листопад 06, 2022

|

Рубрика:

Заслужена нагорода для мистця
Павло Лопата

Визначного мистця і талановитого письменника Павла Лопату Конґрес українців Канади відзначив своєю найвищою нагородою — медаллю Т. Г. Шевченка. Відзнака справді почесна, а головно, заслужена і навіть дещо запізніла. Це як пізній квіт руж чи яких інших в останніх числах серпня. А втім, краще пізніше, ніж ніколи.
Павло Лопата, безперечно, знакова постать в сучасному образотворчому українському мистецтві як за рівнем таланту, так і за тим значенням, яке він справді займає в пропаґанді сучасного українського живопису. Як багатолітній куратор та адміністративний директор Канадсько-української мистецької фундації він організував більше 70 виставок мистців із Канади, Америки, України й інших країн. Завдяки його зусиллям у галереї Фундації виставляли свої картини Марія Стиранка, Галина Новаківська, Мирон Левицький, Леонід Молодожанин, Петро Шостак, Омелян Теліжин, Василь Кондратюк та інші (Канада), Христина Сай, Михайло Дмитренко, Михайло Мороз, Зенон Голубець, Яків Гніздовський та інші (США), Андрій Пікуш, Андрій Антонюк, Дмитро Стецько, Борис Плаксій, Феодосій Гуменюк, Роман Романишин, Василь Лопата та ряд інших (Україна), а також Омелян Мазурик (Франція). Павло дуже плідний, а отже, працьовитий мистець. Влаштував 37 персональних виставок і брав участь у більш ніж 100 колективних. Він, безперечно, «останній із могікан», себто тим живим містком між нині вже згаслими українськими мистцями другої половини минулого століття та мистцями, які працюють зараз. У його мистецьких роботах виразно проявляється не лише Богом даний і важкою працею набутий талант, але й глибокі знання предмету. Чи це виконана ним ікона, чи святкові строї земляків-лемків, чи що інше, але завше впадає в очі правдиве зображення у його роботах, до найменших деталей, кольорів і відтінків. Без жодної вигаданої фантазії, чим часто грішать мистці, бодай і талановиті, але не достатньо обізнані.
Крім вищої професійної освіти в Академії образотворчого мистецтва та дизайну у Братиславі (Словаччина, 1966-1968), він отримав диплом комерційного мистецтва в George Brown College, а також закінчив студії мистецтва в Ontario College of Art (1986) у Торонто. Досконало оволодів рисунком олівцем та технікою яєчної темпери, акриліку й олії. Тематика різна: портрети, лемківські церкви, лінеарно-експресіоністичні картини, ікони, а також сюрреалістично-символістичні твори. Про них та його інші окремі й самобутні твори писали Адріяна Лисак, Богдан Стебельський, Аріядна Шум, Ольга Седик, Олександр Росінський, Микола Мушинка, Наталя Кравчук, Дарія Даревич, Марта Онуфрів, Галина Костюк, Мирослав Ілюк, Дарія Дяковська, Карина Давидова, Володимир Барна та більше 60 інших авторів. Усі зберігаються в архіві самого маляра. Він є активним і довголітнім членом Української спілки образотворчих мистців.
Як письменник Павло Лопата опублікував у різних періодичних виданнях більше 450 статей і рецензій на теми мистецтва, історії та культури. До того переліку належать: «Визначний мистець-графік Юрій Нарбут», («Свобода», 1980), «Олекса Грищенко» («Нотатки з мистецтва», 1983), «Видатний український графік Мирон Левицький» (альманах видавництва «Гомін України» за 1999 рік), «Василь Кричевський-молодший» («Образотворче мистецтво», 2001), «Данило Щербаківський — авторитет свого часу» («Дукля», 2007), «Мистецтво, збагачене Михайлом Бойчуком» («Міст», 2012), «Яків Гніздовський і мистецьке Торонто, пов’язане з ним» («Новий шлях, 2015), а також 52 статті, присвячені життю і творчості Т. Г. Шевченка.
За цим ховається велика та важка щоденна праця. Читаючи його талановиті з точки зору художньої вартості статті та нариси про життя уже згаслих мистців, вчених, вояків. Він робить надзвичайно цінну й украй важливу справу: не дає забути тих , хто за життя дуже потрудився на ниві української культури.
Як повідомляв «Міст», у Торонто покажуть ікони Павла Лопати.

Василь Марочкін

About Author

Meest-Online