Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 1, 2021

З днем народження, Маріє Матіос!

Автор:

|

Грудень 12, 2018

|

Рубрика:

З днем народження, Маріє Матіос!

День народження Марії Матіос збігається зі святого Миколая. Вона народилася 19 грудня 1959 року в с. Розтоки Путильського району Чернівецької області. Тепер вона відома і шанована українська письменниця, народний депутат України VII і VIII скликання. Лауреат Національна премія України імені Тараса Шевченка (2005). Заслужений працівник культури України (2008). Почесний громадянин міста Чернівці (2008).
Перші вірші стала писати 15-літньою дівчиною. Після завершення середньої освіти успішно закінчила філологічний факультет Чернівецького університету.
Якийсь час керувала Спілкою письменників Чернівецької області, займалась видавничою справою, була одним зі засновників науково-літературного «Буковинського журналу». 1992 року дебютувала у журналі «Київ» новелою «Юр’яна і Довгопол». Критика її називає як не «чортиком, що вискочив із табакерки», то «гранд-дамою української літератури». Марія — автор збірок віршів «З трави і листя», «Вогонь живиці», «Сад нетерпіння», «Десять дек морозної води», «Жіночий аркан». Однак найбільшу популярність здобули її книжки «Щоденник страченої», «Нація», «Бульварний роман», «Життя коротке», «Фуршет від Марії Матіос», «Солодка Даруся», «Містер і місіс Ю в країні укрів», «Нація. Одкровення», «Майже ніколи не навпаки», «Москалиця; Мама Мариця, дружина Христофора». Твори письменниці перекладені сербською, румунською, російською, польською, хорватською, білоруською, азербайджанською, японською, китайською, єврейською мовами. Друкувалися у Канаді, США, Китаї, Хорватії, Росії, Сербії.
Роман «Солодка Даруся» визнали найкращою з українських книг останнього 15-річчя, він переміг у конкурсі «Книжка року» 2005-го. А роман «Майже ніколи не навпаки» став «Книжкою року» 2007-го.
Творчість Матіос дуже схожа до сили слова Лесі Українки, її порівнюють з грузином Борисом Акуніним і колумбійцем Ґабріелем Ґарсіа Маркесом. Але їй самій подобається понад усе вислів Михайла Шевченка, котрий колись сказав, що Марія Матіос пише, як Марія Матіос. Вона пише, як «новий Микола Гоголь».
Твори Марії Матіос — глибоко філософські, країноцентричні, наповнені трагічним світовідчуттям, звернені до історії та сьогодення нашого народу, до дослідження внутрішнього світу людини в різних ситуаціях, пов’язаних як із суспільним, так і особистим життям, водночас більшість із них насичені еротизмом, містять у собі таємниці та загадки, написані вишуканою народною мовою.
Видавець Василь Габор писав: «Марія тяжіє до традиційного письма, якому притаманні психологічна напруга, сюжетність, драматизм і глибоке проникнення у мовну стихію». «Вона від природи є психологом емоцій і прагне зазирнути в безодню людських станів. Вона проникливо і глибинно передає психологічні перипетії своїх персонажів. Вона цілком традиційно практикує психологічне розроблення фабули, композиції, характеру з тим, щоб довести інтонаційні, настроєві регістри до максимуму, до найдраматичніших нот напруги. І саме на психологічних говерлах, ельбрусах, еверестах тримаються художньо найсильніші, найсокровенніші її тексти», — зазначав Ярослав Голоборотько. «Марія Матіос малює не чорну безконечну панораму, а сліди, долю всього людяного, що неодмінно є в людині» (Михайло Шевченко). «Спроба батога для нації — ось чим є книги Марії Матіос. Її книги — це удар і виклик» («Голос України»). За словами письменниці «Поки судять людей, правди немає». Вона радить рятуватися від осуду і різко протестувати від невинно засуджених.
Нещодавно у львівській літературній аґенції «Піраміда» вийшла повість Марії Матіос «Армагедон уже відбувся». Вона вийшла дуже «гаряча», бо там мова — про сьогодення. Авторка показала історичну драму через драму людини. Вона не так про підсумки життя людини, як про крах моральної ієрархії в суспільстві.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply