Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

Як гуцули на Марс полетіли

Автор:

|

Листопад 20, 2019

|

Рубрика:

Як гуцули на Марс полетіли
Учні 9-11 класів із Вірляною Ткач

До школи українознавства «Нова хвилька» у Брукліні, що в Нью-Йорку, завітала Вірляна Ткач, режисерка мистецької групи «Яра» в театрі «ЛяМаМа». Учні 5-11 класів із цікавістю слухали її розповідь про різдвяні українські традиції, про колядників із Криворівні, котрі приїжджають до Нью-Йорку й будуть головними дійовими особами в її виставі «Коляда на Марсі». Пані Вірляна запросила школярів та їхніх батьків на виставу, в якій вона поєднує народні звичаї й обряди у виконанні колоритних гуцульських колядників із модерними сюрреалістичними образами марсіан.
Захоплення вертепним дійством, як розповідає п. Вірляна, розпочалося для неї у 1980-х рр. Тоді її мама Леся Ткач мала приготувати вертеп зі своїми учнями у школі Св. Юра у Нью-Йорку, і попросила допомоги в дочки. Вертеп вийшов незвичний, цікавий як для юних артистів, так і для тих, хто бачили виставу. Молода режисерка несподівано знайшла тоді в публічній бібліотеці Нью-Йорку текст найстарішого українського вертепу кінця XVIII ст., який уперше надрукував Г. Галаган у журналі «Кіевская старина» 1882 року. П’єса була написана в той час, коли цариця Катерина завойовувала і плюндрувала Січ. 2008-го п. Вірляна зробила постановку за цим найстаршим текстом уже з групою «Яра» у театрі «ЛяМаМа». У п’єсі Різдва як такого немає. В ній усе — про Ірода. Основний лейтмотив — «Хай Ірод вмре, бо він убиває наших дітей». П’єса стала політичним відгуком на події, що відбувалися на Майдані в Києві під час Помаранчевої революції 2004 року.
У цьогорічній виставі за участі колядників з гуцульського краю звучатимуть старовинні колядки, яких можна почути хіба лиш у Карпатах. У них — дохристиянський ритуал, який став частиною Різдвяних свят. Гуцули вірили, що своїм співом під час зимового сонцестояння допомагають прикликати весну, яка принесе добробут громаді та кожній родині, якій вони заколядують. Про це йдеться у книжці «Тече річка», у якій також подані колядки з Криворівні українською і, перекладені англійською Вірляною Ткач і Вандою Фипс. У виставі колядники потрапляють на Марс. Це стається випадково, коли марсіани, оглядаючи через телескоп світ, натиснули на одну з клавіш і побачили Україну, а в ній — колядників, яких вони забирають до себе. Ставши співучасниками дійства, марсіани допомагають добрим героям вертепу скинути Ірода.
Це колоритне цікаве дійство чекає на глядачів у театрі «ЛяМаМа» 21 грудня. Концерти колядників в Українському музеї в Нью-Йорку відбудуться 6-7 грудня, а в Українському освітньо-культурному центрі у Дженкінтавні (штат Пенсільванія) — 8 грудня. Не пропустіть!

Мирослава Роздольська

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply