Новини для українців всього свту

Monday, May. 17, 2021

Виставка візуального мистецтва у Філадельфії

Автор:

|

Жовтень 18, 2012

|

Рубрика:

Виставка візуального мистецтва у Філадельфії

У Клубі української громади Філадельфії 5-7 жовтня відбулася мистецька виставка Philadelphia Open Studio Tours (POST). Ці арт-вечори подарували відвідувачам нагоду оглянути творчі доробки шести мистців із різних напрямків візуального мистецтва й поспілкуватися з авторами в милій, невимушеній атмосфері. Серед імен учасників виставки — Адольф Євдоксюк, Юрій Костів, Марта Ласій, Лесик Сарахман, Олександра та Юрій Терлецькі, для яких мистецтво стало справою всього життя, самовиразом і натхненням.

Серія представлених робіт часами змушувала глядача усамітнитися, подумати й уважно придивитися, щоби серцем відчути гостроту піднятих у творах тем і образів, подекуди таємничих, розчинитись у настроях, думках і емоціях творців. У такий спосіб мистецтво не тільки розважає, а й виховує, і часто – ефективніше або навіть усупереч загальноприйнятим нормам. Тож поціновувачі візуального мистецтва, перетинаючи арт-простір Philadelphia Open Studio Tours, зробили ще один крок до власного духовного збагачення, глибшого пізнання, філософського бачення й естетичного задоволення.
У виставковій залі арт-шоу було представлено експозиції майстрів-учасників у сучасному оформленні стендів з оригінальними декоративними елементами, відповідним освітленням і музичним супроводом. Усе це підкреслило певні дизайнерські рішення показу, камерність створеної атмосфери затишку, спокою та приватності в просторі перегляду мистецьких робіт. Тож тепер – детальніше про побачене.
У доробку п. Євдоксюка, автора барельєфних різьблених робіт, більшість колекції становлять портрети відомих постатей, серед яких – Мати Тереза, Папа Іван-Павло ІІ, принцеса Діана, поет Тарас Шевченко, фізик Альберт Ейнштейн, а також такі видатні постаті сучасності, як Рональд Рейґан, Барак Обама, подружжя Клінтонів і ін. Ці роботи поряд зі зовнішньою фотографічною схожістю та миттєвою впізнаваністю конкретної людини передають притаманні їй якості, духовні інтереси, життєвий досвід, а ще — свій відбиток на твори накладає відтінок особистого ставлення художника до персонажу.
«Спочатку народжується задум, що розвивається до появи деталей, наростають емоції, а тема проймає повністю. І я змушений висловитися», — так описує власний процес творення Адольф Євдоксюк. Колекцію автора доповнюють твори на тематику Другої світової війни, щасливої сім’ї та рідних, морської стихії, роботи прикладного характеру та ілюстрації різних життєвих ситуацій.
Юрій Костів приготував у рамках проекту виставку з 15 різьблених ікон і слайд-шоу з 80 світлин зі свого доробку в Америці. У розмові з кореспондентом тижневика «Міст» п. Юрій поділився новиною про завершення річної роботи над реконструкцією іконостасу для церкви Благовіщення Пречистої Діви Марії (Melrose Park, PA). «Робота була копіткою, адже фрагмент за фрагментом припасовувався до попередніх деталей зі збереженням єдності стилю й задуму, що полягав у створенні декоративного покриття та наближення до класичного українського іконостасу в стилі Ренесансу XVII с.», — зазначає майстер.
Олександра Терлецька ділилася своїм тонким відчуттям краси світу, романтизмом, приємною палітрою барв і дбайливістю виконання в пейзажному жанрі, пропонуючи невеличку прогулянку чарівними місцинами України й Аризони, де зараз мешкає автор. У її творчій колекції — роботи аквареллю, олією, пастеллю на естетично-релаксуючі теми природи, композиції з квіткових і дерев, а також стародавніх українських костюмів і малюнки для дітей.
«Моя творчість — це вся моя любов і гармонія, що зафіксована в певний час. Й улюбленою стає робота, яка ще сохне», — зізнається малярка. Новою гілкою у творчості стала іконографія як продовження батьківської справи, що свого часу врятувала йому життя. Тож навчання та робота в цьому напрямку набули для п. Терлецької особливого значення.
Підбірка робіт Юрія Терлецького — це графіка олівцем на тему архітектурних споруд різних країн (Україна, Італія, Франція й Іспанія), серед яких переважають храми — церкви та собори. Оглядаючи ці малюнки, відвідувачі виставки асоціювали роботи із чорно-білими світлинами, настільки влучно передано гру світла й тіней, а також завдяки точній деталізації архітектурних форм і довершеності вигляду.
Марта Ласій як представник молодого покоління мистців у рамках арт-шоу представила галерею відзнятих нею фотографій і кілька робіт олівцем і чорнилом. Серія із 16 світлин акцентувала увагу на дрібних деталях, візерунках, фрагментах текстильно-тканинних виробів, до яких так і хотілося доторкнутися, не порушуючи гармонії.
Арт-експозиція робіт Пастора (Лесика Сарахмана) вразила, без сумніву, кожного присутнього своєю авангардністю та харазматичністю. Очевидно, що автор слідував своїм відчуттям і баченню мистецтва, не дозволяючи загальноприйнятим поглядам заглушити власний внутрішній голос і індивідуальність. Поєднані в його роботах олівець, перо, чорнило, фарби чи навіть фотографії з різними неочікуваними матеріалами, серед яких — комп’ютерна плата, металева пластина, бинти з кров’ю, таблетки чи макет серця, пробуджували свідомість до активних роздумів над збереженням духовних цінностей і пошуком місця людини живої й емоційної – на противагу роботизації, надмірній комп’ютеризації, бездумному техногенному розвитку та зростаючій віртуальності життя. Такою оригінальною, дещо шокуючою подачею митець змусив глядачів «перезавантажити» свою життєву програму, виділити в ній основне, відшукати свій зміст і наповнення.
Загалом POST — це програма організaції Center for Emerging Visual Artists, яка допомагає мистцям реалізовуватися на професійному рівні. І цьогоріч підготовкою та проведенням заходу стали українська громада Філадельфії та Союз українок Америки (відновлений відділ № 10). «За сім років ми досягли певного рівня, хоч усе ще залишаємось досить «екзотичними» для американців, бо вони тут часто бачать уперше для себе унікальні речі», — зазначив Ігор Білинський, куратор виставки.
А метою таких арт-шоу, за словами організаторів, є «показ різноманітності жанрів мистецтва з різних генерацій нашої громади, її згуртування та гідне сучасне представлення в позитивному світлі мистецького прошарку українства американцям». Тож ця виставка, без сумніву, стала територією зустрічей мистецько-зацікавленої аудиторії й учасників, які мали спільне бажання ведення повноцінного та динамічного діалогу — завжди про актуальне та живе.

Наталія Комар

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply